Różnice pomiędzy kredytem walutowym a kredytem złotowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Różnice pomiędzy kredytem walutowym a kredytem złotowym - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W pierwszej dekadzie XXI wieku, kredyty walutowe cieszyły się ogromną popularnością. Spowodowana była ona niższym oprocentowaniem, niż w przypadku kredytów złotowych oraz wyższą zdolnością kredytową a co za tym idzie, możliwością pożyczenia większej sumy pieniędzy.

Definicja kredytu

Definicja kredytu została podana w artykule 69 Prawa bankowego. Według definicji, umowa kredytowa, to umowa, w której bank zobowiązuje się do przekazania kredytobiorcy, na określony w umowie czas czas, pewnej sumy pieniędzy na konkretny cel. Kredytobiorca zobowiązuje się natomiast do oddania całej sumy w określonym czasie - w comiesięcznych ratach oraz korzystania z kredytu zgodnie z warunkami umowy. Kredytobiorca musi zwrócić do banku pożyczone zobowiązanie wraz z odsetkami. Dodatkowo klient opłacić musi również prowizję. W umowie kredytowej zawarte są konkretne terminy rat, które kredytobiorca zobowiązuje się płacić regularnie. 

Definicja kredytu walutowego

Kredyt walutowy nosi również nazwę kredytu dewizowego. W przypadku kredytów walutowych, zobowiązania udzielane są w innej walucie niż ta obowiązująca w danym kraju. W Polsce kredyt walutowy można uzyskać w następujących walutach:eurodolar amerykańskifrank szwajcarskifunt brytyjskiKredyty walutowe z reguły mają niższe oprocentowanie niż kredyty złotowe. Spowodowane jest to niskimi stopami procentowymi w innych strefach walutowych. 

Umowa kredytowa

Każde zobowiązanie, udzielane jest na podstawie umowy kredytowej. Dokument ten powinien zawierać szczegółowe zasady, na których kredyt zostaje udzielony. W umowie kredytowej znaleźć powinny się informacje takie jak kwota zobowiązania, termin spłaty czy wysokość comiesięcznych rat kapitałowo - odsetkowych. Dodatkowo w przypadku kredytu walutowego, umowa powinna zawierać walutę kredytu, sposób i termin wymiany walut, kurs na podstawie, którego wyliczana jest dokładna kwota zobowiązania oraz wysokość transz i rat kapitałowo odsetkowych. 

Warunki uzyskania kredytu walutowego

Od 1 lipca 2014 roku, aby móc starać się o kredyt walutowy, należy otrzymywać dochód w walucie kredytu. Jest to zgodne z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego. Jej zdaniem tylko tak można zapewnić regularną i trwałą obsługę oraz spłatę kredytu. Zmiany te zostały wprowadzone, aby ograniczyć praktyki stosowane w latach 2005 - 2008, kiedy to masowo udzielano kredytów walutowych. Aby otrzymać kredyt walutowy, należy złożyć w banku niezbędne dokumenty takie jak umowa o pracę za granicą, zaświadczenie o zarobkach czy pozwolenie na pracę. Wszystkie dokumenty muszą być w języku polskim, tłumaczenie wykonane zostać powinno przez tłumacza przysięgłego. Należy pamiętać, że wkład własny w przypadku kredytów walutowych jest znacznie wyższy i musi wynieść co najmniej 30%. 

Kredyt walutowy 

W latach 2005 - 2008 banki stosowały niedozwolone klauzule w umowach kredytowych. Dziś jest to podstawą do składania pozwów przeciw bankom i ich nieuczciwym praktykom. Frankowicze mogą skorzystać z darmowych narzędzi w Internecie lub darmowych analiz umowy kredytowej, dokonanej przez specjalistów. 

Idealnym narzędziem jest kalkulator frankowy, pozwala on na wyliczenie orientacyjnej kwoty, którą można odzyskać w przypadku wygrania procesu sądowego z bankiem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wstąpienie na drogę sądową. Skorzystać można z profesjonalnej pomocy specjalistów, którzy na co dzień zajmują się tym działem prawa. Kancelarie te oferują darmowe porady prawne. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE