reklama
reklama

Prowadzić webinar też trzeba umieć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prowadzić webinar też trzeba umieć - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSeminaria internetowe, potocznie nazywane webinarami, to dziś najpopularniejsza forma szkoleń. Dają one wyjątkową i cenną możliwość uczenia się oraz komunikowania online. Kiedyś webinary kojarzyły się głównie z rynkiem edukacyjnym. Dziś przydają się również w realizacji innych celów, m.in. marketingowych, PR-owych i sprzedażowych. Ten nowoczesny format jest chętnie wykorzystywany przez ekspertów z wielu różnych branż, ponieważ jest doskonałym sposobem na budowanie marki oraz bazy mailingowej. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy, jak go stworzyć i poprowadzić. Tylko wtedy interaktywny wykład będzie naprawdę przydatny.
reklama

Co jest potrzebne, aby zorganizować webinar?

Aby zorganizować webinar online, przede wszystkim potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Z technologicznego punktu widzenia niezbędne są następujące elementy:

  • dostęp do dobrego łącza internetowego – aby prowadzący mógł połączyć się z uczestnikami poprzez transmisję wideo,
  • kamerka internetowa i mikrofon – aby można było zaprezentować treści wizualne i dźwiękowe podczas spotkania,
  • odpowiednie oprogramowanie do prowadzenia webinaru – organizator może skorzystać z oprogramowania takiego jak Zoom, Google Meet lub Skype, może też wykorzystać rozbudowane rozwiązania, jakie oferują specjalne platformy webinarowe, np. BluPlatform.
Seminarium internetowe jest przeprowadzane przy użyciu technologii webcast. Jest to transmisja wideo, dźwięku i tekstu w czasie rzeczywistym (na żywo), która umożliwia komunikację między szkoleniowcem a uczestnikami za pośrednictwem sieci internetowej.

reklama

Jak przygotować się do prowadzenia webinaru?

Aby zorganizować szkolenie z wykorzystaniem właśnie tej metody, warto zadbać o to, aby nasz webinar wyglądał profesjonalnie. Na samym początku prowadzący powinien przygotować plan spotkania, w którym zostaną zawarte informacje o treściach, jakie chcemy przekazać słuchaczom. Temat i atmosfera podczas spotkania powinny być dopasowane do specyfiki grupy docelowej. Kluczową rolą na tym etapie jest poznanie swoich odbiorców: określenie, czym się interesują, co ich ciekawi i jakich informacji oczekują. Po przygotowaniu planu wystąpienia warto przećwiczyć swoje wypowiedzi – najlepiej na głos, przed lustrem, aż utrwalimy sobie wszystkie jego punkty. Dobrze jest mieć w głowie ogólny zarys tego, co chcemy powiedzieć. W trakcie webinaru należy unikać czytania z kartki czy powtarzania tekstu ze slajdów. Jeśli zależy nam na tym, aby zainteresować słuchaczy, pamiętajmy, że wykład internetowy nie jest monologiem. Prezenter musi umieć nawiązywać relacje ze słuchaczami i zachęcać ich do pracy twórczej. Aby przyciągnąć uwagę widzów, dobrym pomysłem może być wykorzystanie elementów multimedialnych. Warto dobrze przemyśleć każdy slajd i zadbać o to, by znalazła się na nich odpowiednia ilość atrakcyjnych wizualnie elementów graficznych. W spotkaniach online bardzo ważne są również elementy interaktywne, pomagające zaktywizować widzów. Organizując webinar, warto poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie dodatkowych bonusów, materiałów, ankiet, quizów i innych form, które pomogą skutecznie zmotywować uczestników do działania.

reklama

Inne rzeczy, o których warto pamiętać

Aby tworzyć dobre, wartościowe i niezapomniane webinary, nie wystarczy skupić się na ich treści. Trzeba również zatroszczyć się o odpowiednią organizację planu nagraniowego. W przypadku szkoleń online aspekt wizualny jest niezwykle istotny – gdy wszystko przebiega wirtualnie, stanowi on klucz do przyciągnięcia uwagi odbiorców. Nagranie powinno odbywać się w estetycznym otoczeniu. Jeśli zamierzamy przeprowadzić je u siebie w pokoju, zadbajmy o to, by kosmetyki, perfumy czy inne rzeczy osobiste nie były widoczne. Możemy też zorganizować transmisję profesjonalnie, wykorzystując w tym celu studio ze scenografią lub green screenem: https://bluexperience.pl/projektowanie_scenografii/. Zanim rozpoczniemy spotkanie sprawdźmy, czy oświetlenie i dźwięk są prawidłowe. Zdecydujmy też, w którym miejscu ustawić kamerę. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama