Rak jelita grubego – kto jest w grupie ryzyka?
W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego znajdują się osoby:
- z rodzinną historią raka jelita grubego – osoby, których bliscy krewni (np. rodzice, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego, są bardziej narażone na rozwój tej choroby;
- z polipowatością rodzinną gruczolakowatą – to choroba dziedziczna, która zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu w jelicie grubym;
- z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna;
- po 50 roku życia;
- z nadwagą i otyłością – są to czynniki ryzyka tego nowotworu;
- prowadzące niezdrowy styl życia, np. nadużywające alkoholu, palące papierosy, stosujące dietę bogatą w cukier i tłuszcze nasycone, niepodejmujące regularnej aktywności fizycznej.
Profilaktyka raka jelita grubego: jakie badania warto wykonać?
Świadomość ryzyka i regularne badania są kluczowe w profilaktyce raka jelita grubego. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szanse na skuteczne leczenie są wyższe. Najważniejsze badania, które należy wykonać w kierunku nowotworu jelita grubego, to:
- Kolonoskopia – podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku patologicznych zmian w jelicie grubym. Rekomendowana jest od 50. roku życia lub wcześniej u osób z grupy ryzyka. Badanie umożliwia precyzyjne obejrzenie jelita grubego, a także usunięcie polipów, które mogą przekształcić się w nowotwór. Dowiedz się, jak przebiega kolonoskopia: https://www.nn.pl/blog/posts/2024/profilaktyka_rak_jelita.html.
- Sigmoidoskopia – badanie endoskopowe, które umożliwia ocenę stanu jelita grubego, ale tylko w jego dolnej części, dlatego sprawdza się bardziej jako uzupełnienie kolonoskopii niż podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.
- Kolonografia TK (kolonoskopia wirtualna) – to badanie wykorzystuje tomografię komputerową do szczegółowej oceny wnętrza jelita grubego.
- Test na krew utajoną w kale – badanie polega na analizie próbki kału w kierunku obecności w nim krwi, niewidocznej gołym okiem. Należy jednak pamiętać, że pozytywny wynik testu nie zawsze świadczy o rozwijającym się nowotworze.
- Badania genetyczne – wykonuje się głównie u osób z grupy ryzyka i o predyspozycjach do zachorowania na tego typu nowotwór.
Zdrowe jelita to zdrowe życie – jak dbać o układ pokarmowy?
Zdrowy styl życia, czyli odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna, ma ogromny wpływ na układ pokarmowy i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Warto stosować zbilansowaną dietę bogatą w błonnik, świeże owoce, warzywa i zbożowe produkty pełnoziarniste. Dobrym pomysłem jest też ograniczenie spożywania nasyconych tłuszczów, czerwonego mięsa, cukru oraz wysoko przetworzonej żywności, m.in. fast foodów, słonych przekąsek, słodzonych płatków śniadaniowych, zupek chińskich.W profilaktyce raka jelita grubego ważne jest też unikanie używek, zwłaszcza palenia papierosów i picia alkoholu, a także odpowiednie nawadnianie organizmu. To drugie jest stanowi istotny składnik w procesie trawienia, pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, wpływa na przyspieszenie usuwania toksyn i odpadów metabolicznych z organizmu, pozytywnie oddziałuje na mikrobiom jelitowy, czyli zbiór wszelkich mikroorganizmów znajdujących się w jelitach.
Równie ważna w profilaktyce jest regularna aktywność fizyczna – codzienna dawka ruchu pomaga utrzymać prawidłową masę ciała oraz pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.