Reklama

Praca. Szukasz pracy?! Sprawdź gdzie brakuje specjalistów. Barometr zawodów nie pozostawia złudzeń

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Praca. Szukasz pracy?! Sprawdź gdzie brakuje specjalistów. Barometr zawodów nie pozostawia złudzeń - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Budowlańcy, kierowcy, pielęgniarki, nauczyciele praktycznej nauki zawodu - to najczęściej poszukiwani pracownicy na rynku. O ile kierowcy i budowlańcy zarabiają nieźle i kwoty mogą przyciągać, o tyle zarobki pielęgniarek czy nauczycieli nie skłaniają młodych do tego, by kształcić się w tych kierunkach i podejmować pracę.

Jeżeli szukasz pracy, to dane zawarte w barometrze będą dla Ciebie bardzo pomocne! Czym właściwie jest „Barometr zawodów 2021”? To opracowanie przygotowane przez ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

 

Patrząc na zawody, które w prognozie na 2021 rok znalazły się w deficycie, widać znamiona epidemii COVID-19. Braki kadrowe pojawią się w 29 zawodach, z czego w 6 zawodach sytuacja będzie szczególnie trudna, gdyż deficyt utrzymuje się nieprzerwanie od 2015 roku, czyli od początku realizacji badania. Pogłębią się niedobory pracowników w branży medycznej. Niezmiennie, najwięcej profesji, w których odczuwalny będzie brak kandydatów do pracy, pojawi się w branży budowlanej" - czytamy w Barometrze Zawodów 2021.

Pracowników poszukuje branża budowlana. Chodzi o:

·         betoniarzy,

·         zbrojarzy,

·         brukarzy,

·         cieśli,

·         stolarzy budowlanych,

·         dekarzy,

·         blacharzy budowlanych,

·         monterów instalacji budowlanych,

·         murarzy

·         tynkarzy,

·         operatorów,

·         mechaników sprzętu do robót ziemnych,

·         pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,

·         robotników budowlanych.

 

Produkcja także zmaga się deficytami. Poszukiwani są:

·         elektrycy,

·         elektromechanicy,

·         krawcy,

·         pracownicy produkcji odzieży,

·         operatorzy obrabiarek skrawających,

·         robotnicy obróbki drewna,

·         stolarze,

·         spawacze,

·         ślusarze.

 

Luki kadrowe występują również w branży medyczno-opiekuńczej. Deficyty powoduje przede wszystkim długi i kosztowny proces kształcenia. Chodzi ponadto o niesatysfakcjonujące wynagrodzenie i trudne warunki pracy. Pokazała to pandemia Covid-19 - długie dyżury, ryzyko zakażenia, obciążenie psychiczne.

Coraz częściej braki kadrowe uzupełniają cudzoziemcy.

 

W branży medycznej brakuje:

·         fizjoterapeutów,

·         masażystów,

·         lekarzy,

·         opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych,

·         pielęgniarek i położnych,

·         ratowników medycznych.

 

Od 2015 roku firmy borykają się także z brakami w transporcie, logistyce i spedycji. Chodzi o kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i tirów, magazynierów. Przedsiębiorstwa oczekują odpowiednich uprawnień od kandydatów i znajomości języka obcego. Na rynku brakuje takich osób.

W popularnym serwisie GoWork.pl znajduje się prawie 300 ofert pracy dla kierowców z Warszawy. Zarobki mogą robić wrażenie - dużo ponad 2,5 tys. euro, co daje kilkanaście tysięcy złotych netto w skali miesiąca.

Co ciekawe, wśród zawodów deficytowych znalazła się branża spożywczo-gastronomiczna. Wydawać by się mogło, że lockdown wpłynie na liczbę ofert pracy w tym sektorze. Część przedsiębiorców nie przetrwała kryzysu, wciąż jednak otwierają się nowe lokale gastronomiczne. Na ten moment praca w Warszawie i okolicy, wygląda w następujący sposób, poszukiwanych jest ponad 100 kelnerów (dane na podstawie serwisu GoWork). Deficyt w tym przypadku wynika przede wszystkim ze specyfiki pracy - w nocy, weekendy i święta.

Rąk do pracy brakuje także w szkołach. Chodzi o szkoły zawodowe i branżowe. Doświadczeni fachowcy odeszli na emeryturę, brakuje młodej kadry. Ta zasila zwykle sektor prywatny. Informatyk w szkole nie zarobi tyle co firmie IT. Jak wynika z ofert serwisu GoWork poszukiwani są także nauczyciele wychowania przedszkolnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE