Reklama

Poznaj największe zalety płynące z jazdy na rowerze!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poznaj największe zalety płynące z jazdy na rowerze! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości „W zdrowym ciele zdrowy duch” – każdy, kto przeszedł z siedzącego trybu życia na aktywność sportową na pewno może potwierdzić, że w powiedzeniu tym jest dużo prawdy. Brak ruchu szybko prowadzi do deficytu energii życiowej, spowolnienia metabolizmu i odkładania tkanki tłuszczowej. Za sprawą roweru można ruszyć do przodu i zmienić coś w swoim życiu. Czy wiesz, jakie zalety płyną z regularnej jazdy na rowerze? Oto 6 z nich!

 

Zaleta numer 1: poprawa funkcjonowania mięśni

Regularne jeżdżenie na rowerze pozwala utrzymać w doskonałej kondycji wiele grup mięśniowych (czworogłowego uda, pośladków, ramion, grzbietu, brzucha). Ponadto ogranicza fizjologiczny, naturalny stan utraty gęstości kości o 1% rocznie, który wynika z procesu starzenia się organizmu. Jazda na rowerze – zarówno stacjonarnym, jak i treningowym – jest zalecana jako forma rehabilitacji kończyn dolnych u pacjentów zgłaszających dolegliwości w okolicy stawów kolanowych. Ponadto rower jest zalecany w przypadku osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Ta forma aktywności fizycznej może być uprawiana także przez osoby cierpiące na zwyrodnienie stawów. Wszystko za sprawą fizjologicznego, naturalnego ruchu, jaki kończyny wykonują w czasie jazdy na rowerze.

Zaleta numer 2: redukcja wagi i wymodelowanie sylwetki

W przypadku osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jazda na rowerze bez wątpienia jest fantastycznym wyborem. Pokonywanie dystansu ze średnią intensywnością to forma treningu cardio, czyli wysiłku tlenowego. Podczas jego trwania organizm wykorzystuje energię pochodzącą z tkanki tłuszczowej. Dzięki regularnemu wysiłkowi metabolizm jest przyspieszony, a osoba ćwicząca może zrzucić nadmiar kilogramów. Można doświadczyć też przyrostu energii, siły i wydolności organizmu. Warto przy tym pamiętać, że efekty zależą nie tylko od regularności treningów, ale także od zachowania zbilansowanej diety i deficytu kalorycznego. Wsparciem w całym procesie może być białko przyjmowane jako dodatek do posiłków, na przykład do owsianek.

Zaleta numer 3: zachowanie sprawności umysłowej i redukcja stresu

Zalety jazdy na rowerze odnoszą się również do poprawy funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Ruch umożliwia zachowanie jasności umysłu i sprawności intelektualnej. Lepiej dotleniony i odprężony umysł jest w stanie dostarczać lepszych wyników w szkole i w pracy. Wypoczęty mózg funkcjonuje lepiej i wydajniej. Dzięki redukcji stresu można zyskać też lepsze samopoczucie i znaleźć spokój. Uwalniane podczas wysiłku endorfiny odganiają złe myśli, walczą z rozdrażnieniem i początkami depresji.

Zaleta numer 4: zmniejszenie ryzyka zachorowania na wiele chorób

Nadwaga i otyłość to przyczyny wielu innych groźnych chorób. Na długiej liście znajduje się między innymi cukrzyca typu II, ale również miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Regularny ruch na rowerze pozwala poprawić funkcjonowanie całego układu krążenia, zwiększyć przepływ krwi w żyłach i tętnicach i ograniczyć występowanie groźnych chorób, będących główną przyczyną śmierci tysięcy Polaków każdego roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE