Badanie wariografem rejestrują szereg różnych reakcji organizmu, które można następnie wykorzystać do ustalenia, czy ktoś mówi prawdę czy nie. Wariografy zwykle mierzą takie rzeczy jak puls, ciśnienie krwi, zmiany w oddychaniu i pocenie się dłoni, a także rozmiar źrenicy oka.
Wariograf potocznie zwany jest wykrywaczem kłamstw. Podobnie jak każda inna technika wykrywania kłamstw mierzy pośredni wpływ kłamstwa. Nie istnieje ludzki odpowiednik "nosa Pinokia", jednak kłamstwo zwiększa stres, a tym samym dzięki technikom wykrywania kłamstw można zmierzyć zmiany behawioralne i fizjologiczne, które zachodzą gdy odczuwamy stres.
W związku z powyższym, badania wariografem nie mierzą oszustwa, ani kłamstwa, bezpośrednio. Raczej sprawdzają możliwe oznaki, że osoba może oszukiwać osobę, która zadaje pytania. Informacje te są następne wykorzystywane w połączeniu ze wszystkimi innymi danymi, np. co wiadomo o danej osobie, aby uzyskać jaśniejszy obraz tego czy są one zgodne z prawdą, czy też nie.
Jak wygląda badanie wariografem?
Wariografy używane są na całym świecie, ale technologia we wszystkich krajach pozostaje w dużej mierze taka sama. Badanie rozpoczyna się od dość długiej rozmowy kwalifikacyjnej, która może trwać nawet około godziny. Skupia to badaną osobę na pytaniach, które są jej zadawane, jednocześnie starając się usunąć wszelkie zewnętrzne elementy rozpraszające.Następnie przeprowadza się test praktyczny, który zwykle obejmuje szereg prostych pytań. Celem tego jest rozluźnienie badanego, tak aby czuł się komfortowo i mógł zrozumieć jak przebiega cały proces.
Kolejnym krokiem jest podłączenie sprzętu, który zwykle obejmuje ciśnieniomierz, galwanometr umieszczany na palcach lub dłoni oraz pneumografu, który zakładany jest na klatkę piersiową i przeponę. Na opuszkach palców galwanometr dzięki niezwykle wysokiej czułości potrafi wychwycić nawet niewielkie zmiany oporu skóry, które wywołane są przez zmianę stopnia wilgotności dłoni.
Całe badanie może trwać nawet do dwóch http://wykrywaczklamstw.com/ godzin, przy czym do aparatury jest się podłączonym przez zaledwie 15-30 minut. Podczas badania osoba pytająca zadaje szereg pytań kontrolnych, a następnie odpowiedzi są porównywane z odpowiedziami na kluczowe pytania. Badanie kończy się krótką rozmową, podczas której badana osoba może wyjaśnić wszelkie udzielone odpowiedzi.
Czy można oszukiwać?
Oczywiście tak. Jest to zdanie ekspertów, którzy zajmują się badaniami wariografem. Uważają, że bez wątpienia można przejść całe badanie na wariografie, bez zdradzania prawdy, jednak jest do tego niezbędne szerokie szkolenie.Czasami może nam się wydawać, że wystarczy zapoznać się z poradami, jak ukryć kłamstwo i to w zupełności wystarczy. Jednak nie jest to takie proste. Oszukanie wariografu wymaga wielu ćwiczeń z przeszkolonymi specjalistami. Prawdopodobnie większość profesjonalistów bez problemu wykryje każdą próbę przejścia przez badanie zatajając prawdę.
Czy wariograf działa?
Wiarygodność wariografu została wielokrotnie zakwestionowana i nadal toczy się wiele dyskusji na temat jego dokładności. Niektórzy eksperci twierdzą, że podstawowe założenie jest błędne. Niektórzy z nich uważają, że samo badanie wariografem może być stresujące na tyle, aby przedstawić prawdomówne osoby jako oszustów.Jednak z czasem rozwój technologii pozwala na dokładniejsze stosowanie badania wariografem. Obecnie sposób ten wykorzystywany jest częściej przez firmy i instytucje w celu sprawdzenia potencjalnego przyszłego pracownika, a nie jak początkowo do osądzania skazanych i winnych.
Najnowsze i obecnie najbardziej profesjonalne badania są wiarygodne w 98% jeśli spełnione są wszystkie niezbędne warunki. Często skuteczność takiego badania potwierdzona jest wieloma pracami naukowymi.
Źródła:
http://wykrywaczklamstw.com/