Panele słoneczne - inwestycja lepsza niż lokata i gra na giełdzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Panele słoneczne - inwestycja lepsza niż lokata i gra na giełdzie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Instalacje fotowoltaiczne pracują wytrwale, generując każdego dnia energię elektryczną i obniżając rachunki za prąd. Jednak, chociaż współczesne panele słoneczne dobrze radzą sobie także w pochmurne, zimowe dni, to żeby z błyskiem w oku patrzeć na licznik energii elektrycznej i liczyć oszczędności, najpierw trzeba za nie zapłacić. I to sporo. Z tego względu postanowiliśmy przyjrzeć się konkretnym kwotom i policzyć, czy całe przedsięwzięcie jest opłacalne.

Panele słoneczne to kilka tysięcy rocznie oszczędności przez kolejne 25 do 30 lat!

Instalacje fotowoltaiczne pracują wytrwale, generując każdego dnia energię elektryczną i obniżając rachunki za prąd. Jednak, chociaż współczesne panele słoneczne dobrze radzą sobie także w pochmurne, zimowe dni, to żeby z błyskiem w oku patrzeć na licznik energii elektrycznej i liczyć oszczędności, najpierw trzeba za nie zapłacić. I to sporo.

Z tego względu postanowiliśmy przyjrzeć się konkretnym kwotom i policzyć, czy całe przedsięwzięcie jest opłacalne.

O fotowoltaice w Polsce oraz o pieniądzach rozmawiamy z Panem Łukaszem Siemińskim, Prezesem spółki Sunvival Energy należącej do grupy Sunrise Energy. Sunvival Energy montuje instalacje fotowoltaiczne, doradza swoim klientom i pomaga im załatwić wszystkie skomplikowane formalności, a także, co chyba najważniejsze, cieszy się wśród nich niekłamaną sympatią.

 W ciągu ostatnich kilku lat obserwuję gwałtowny rozwój fotowoltaiki w Polsce  - mówi Pan Łukasz -  Wielka w tym zasługa prywatnych właścicieli domów i firm, którzy postawili na ten sposób pozyskiwania energii. W Polsce jest już 357 tysięcy mikroinstalacji słonecznych o łącznej mocy 2,3 GW.

A przecież Polacy są mądrym narodem i z pewnością nikt z nich nie zdecydował się na inwestycję, która by była nieopłacalna.

 Tak, to prawda  - mówi Pan Łukasz -  Z naszych wyliczeń wynika, że coroczne oszczędności uzyskiwane dzięki instalacji fotowoltaicznej wynoszą około 15% zainwestowanej kwoty.

Policzmy więc:

  • Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy, że rachunki za prąd wynoszą ok. 190 złotych.
    Żeby instalacja fotowoltaiczna wygenerowała ilość prądu odpowiadającą rachunkom w tej wysokości, powinna mieć około 3,35 kW mocy.
Taka instalacja kosztuje w firmie SunVival 16,7 tysiąca złotych. Sporo. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że to jedna z najlepszych ofert na rynku.

  • Inwestycję można pokryć z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata w przypadku instalacji 3,35kW, będzie wynosić 185 złotych, czyli mniej niż rachunek za prąd.
  • Pamiętajmy też, że w tym roku ciągle można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych wydanych na np. panele słoneczne oraz ich instalację. I jeśli ktoś płaci podatek w pierwszym progu podatkowym, otrzyma z powrotem 2 840 złotych.
    Kwotę tę można wykorzystać na własne potrzeby lub... spłacić nią 15 rat kredytu.
Ponadto, koszt paneli fotowoltaicznych zwraca się po około 6 latach, i po tym okresie instalacja generuje praktycznie darmowy prąd. Jeśli uwzględnimy opłaty stałe naliczane na każdej fakturze za prąd, okazuje się, że rachunki będą mniejsze o około 95%. Oznacza to, że po spłaceniu instalacji, w ciągu roku oszczędzamy:

  • 190 złotych x 12 miesięcy x 95% = 2 166 złotych rocznie,
Czyli inwestując:

16,7 tysiąca złotych - 2 840 złotych ulgi termomodernizacyjnej: 13 860 złotych

otrzymujemy co roku 15,6% zwrotu z inwestycji przez kolejne 25-30 lat, bo mniej więcej tyle będą bez problemu pracować panele słoneczne. To więcej, niż jakakolwiek lokata bankowa. A trzeba pamiętać, że rachunki za energię elektryczną nieustannie rosną, więc potencjalny zysk także.

  • Oznacza to także, że w ciągu 10 lat oszczędzimy co najmniej 21 660 złotych, w ciągu 20 lat - 42 332 złotych, a w ciągu trzydziestu ponad: 63 498 złotych. To bardzo duże pieniądze, które możemy przeznaczyć na co tylko chcemy.
 Tak, to naprawdę dobra i mądra inwestycja  - przyznaje Pan Łukasz -  Dlatego tak wiele osób zdecydowało się na to rozwiązanie.

Oczywiście można poczekać na kolejny program Mój Prąd. Jednak rząd dosyć mgliście wypowiada się o swoich planach na przyszły rok obiecując, albo niższe kwoty dotacji, albo częściowe umorzenie kredytu fotowoltaicznego, za to dosyć dokładnie informując o planowanych podwyżkach opłat za prąd. Może więc okazać się, że oszczędności na rachunkach za prąd w okresie jesienno-zimowym, w którym wszyscy zużywamy znacznie więcej energii, będą wyższe niż potencjalna dotacja.

Jak to działa?

Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych oddawać do sieci nadwyżki energii elektrycznej produkowanej w okresach dużego nasłonecznienia. Z nadwyżki tej można skorzystać kiedy panele fotowoltaiczne nie pracują, na przykład nocą, a zakład energetyczny oddaje 0,8 kWh za każdą 1 kWh wyprodukowaną wcześniej przez instalację.

Rozlicznie odbywa się w cyklu rocznym, należy więc tak dobrać moc instalacji, żeby w całości pokrywała potrzeby domu.

­ Zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy wszystko cierpliwie tłumaczą, doradzają, odpowiadają na wszelkie pytania, dają czas do namysłu i pomagają załatwić formalności. A że postawiliśmy obecnie na bezpieczne i wygodne kontakty zdalne, proszę do nas dzwonić, korzystać z formularza na stronie internetowej lub e-maila. - kończy Pan Łukasz. I uśmiecha się:  Jeśli macie Państwo ochotę, to zapraszam do obejrzenia filmu z instalacji u jednego z naszych klientów: Fotowoltaika na Mazowszu. Zawsze lepiej wcześniej popatrzeć, jak przebiega sam montaż paneli.

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się systemami fotowoltaicznymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Firma postawiła na w pełni zdalny, wygodny i bezpieczny dla klientów, proces doboru mocy instalacji, załatwiania formalności, finansowania i pomocy w załatwieniu kredytu. Można skontaktować się z nią za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy