Reklama

Paliwo stałe niejedno ma imię. Co odróżnia koks i ekogroszek od węgla?

Opublikowano:
Autor:

Paliwo stałe niejedno ma imię. Co odróżnia koks i ekogroszek od węgla? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wśród paliw stałych, które służą do ogrzewania naszych domów, najczęściej wymienia się węgiel kamienny, a także powstałe na jego bazie koks i ekogroszek. Poszczególne rodzaje opałów różnią się od siebie między innymi wartością opałową, zawartością popiołu i siarki, no i oczywiście ceną. Czytając poniższy poradnik poznacie podstawowe fakty na temat każdego z wymienionych paliw stałych.

Węgiel kamienny

 

Wyjaśniając różnice między odmianami paliwa stałego nie sposób nie zacząć od węgla kamiennego. To bowiem ten surowiec energetyczny służy do produkcji zarówno koksu, jak i ekogroszku. Węgiel, którym wciąż często ogrzewane są domy i mieszkania, to powstała przed setkami milionów lat skała osadowa pochodzenia roślinnego, w której składzie znajdziemy od 75 do 97% pierwiastka węgla. Węgiel kamienny wydobywa się w kopalniach głębinowych – w Polsce węglowym zagłębiem jest oczywiście Górny Śląsk. W kontekście grzewczym węgiel charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 16-29 MJ/kg – średnio jest to około 25 MJ/kg. Do jego spalania w warunkach domowych wykorzystuje się piece kaflowe, żeliwne i stalowe. W oparciu o węgiel działają też oczywiście elektrownie cieplne. To jeden z najszerzej dostępnych i najtańszych rodzajów paliw stałych. Węgiel zakupimy zarówno w kiludziesięcio-kilogramowych workach, jak i na tony. Jego cena różni się oczywiście w zależności od parametrów surowca – nie warto jednak oszczędzać, bo węglem słabej jakości nie zdołamy skutecznie ogrzać domu. Odwiedź stronę https://wegiel-stach.pl/, aby poznać możliwe rozwiązania.

 

Koks i ekogroszek

 

Innym rodzajem paliwa spalanego w domach jest koks, który powstaje w efekcie koksowania, czyli wygrzewania węgla w piecu koksowniczym w temperaturze 600–1200°C bez dostępu tlenu. Choć koks powstaje na bazie węgla, jest opałem o wiele bardziej wydajnym, bowiem posiada większą ilość węgla pierwiastkowego (od 90 do nawet 98%). W trakcie wygrzewania z węgla usunięte zostają również gazy i ciecze. Dzięki swoim właściwościom koks wykorzystywany jest na szeroką skalę przede wszystkim w przemyśle, choć opalane są nim również domowe kotły. Dobrej jakości koks charakteryzuje się wysoką kalorycznością (ok. 27 MJ/kg) oraz mniejszą zawartością popiołu po spaleniu, pali się też o wiele spokojniej niż "klasyczny" węgiel. Najbardziej ekologicznym z opisywanych tu paliw stałych jest – nomen omen – ekogroszek. Podobnie jak koks, wytwarza się go z węgla kamiennego i spalanie następuje piecach instalowanych w domowych kotłowniach. Wyróżnia go natomiast niewielki rozmiar ziaren (od 5 do 25 mm) oraz to, że produkowany jest z węgla o wysokiej kaloryczności, zawierającego niewielkie ilości siarki i substancji niepalnych. Dzięki temu, w trakcie spalania ekogroszku powstaje zdecydowanie mniej szkodliwych dla środowiska tlenków siarki. Warto zwrócić też uwagę na wysoką wartość opałową tego paliwa – może ona bowiem wynieść nawet 30 MJ/kg. Niezależnie od tego, jakie paliwo wybierzesz, bezkonkurencyjną jakość produktu zapewni Ci Skład Opału „Stach”, działający w branży od ponad 20 lat.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE