reklama

Odszkodowanie po wypadku - co przysługuje ofiarom?

Opublikowano:
Autor:

Odszkodowanie po wypadku - co przysługuje ofiarom? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościWypadki komunikacyjne zdarzają się każdego dnia - tylko w pierwszym półroczu 2022 roku miało miejsce aż 10142 zdarzeń. Poszkodowani doznają różnego rodzaju szkód. Czasami jest to lekkie wgniecenie karoserii, w innych przypadkach znaczny uszczerbek na zdrowiu. Sprawdź, co przysługuje ofiarom wypadków i jak walczyć o swoje prawa.

Czego może domagać się ofiara wypadku?

Roszczenia, z jakimi występuje ofiara wypadku, zależą przede wszystkim od rodzaju szkody, jakiej doznała. Najogólniej można umieścić je w jednej z dwóch kategorii: odszkodowania lub zadośćuczynienia. Odszkodowanie pokrywa koszty związane ze stratami materialnymi i obejmuje zwrot:

  • kosztów leczenia,

  • utraconych dochodów (jeśli w wyniku wypadku nie możesz wykonywać pracy zarobkowej),

  • kosztów dojazdu,

  • naprawy mienia.

  • Poszkodowanym, którzy wskutek doznanych obrażeń nie mogą wykonywać pracy zarobkowej, przysługuje renta. Tymczasem zadośćuczynienie to kwota, która rekompensuje ból i rozstrój zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Więcej o tym, czym jest odszkodowanie komunikacyjne i jak je uzyskać, dowiesz się z artykułu: https://kamk.pl/blog/odszkodowanie-komunikacyjne-jak-je-uzyskac/.

    Jak uzyskać odszkodowanie?

    Wypłata odszkodowania następuje na wniosek osoby, która doznała szkody. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://kamk.pl/uslugi/odszkodowania/. Jak ubiegać się o świadczenie? W kolejnych krokach powinieneś:

    • spisać dane sprawcy, w tym numer polisy OC,

  • zbierać dokumentację związaną z okolicznościami wypadku,

  • zbierać dokumentację medyczną, ekspertyzy,

  • przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające kwotę odszkodowania.

  • W wielu przypadkach ofiarom przysługuje zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienia. Mogą one również ubiegać się o zaliczkę na poczet odszkodowania, jeśli nie są w stanie na bieżąco regulować rachunków za leczenie lub innych. Termin przedawnienia roszczenia odszkodowawczego wynosi co prawda 3 lata, jednak chcąc uzyskać środki pieniężne jak najszybciej, nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody.

    Odszkodowanie po wypadku - najczęstsze problemy

    Choć w wielu przypadkach bezsprzecznie przysługuje prawo do odszkodowania, pewne problemy mogą pojawić się już na etapie zgłaszania szkody. Jeśli ofiara straciła przytomność i została przetransportowana do szpitala (a tym samym nie miała możliwości spisania danych sprawcy), wszelkie informacje powinna uzyskać od policji. Częstym problemem jest także zaniżanie wartości odszkodowania przez ubezpieczyciela. Pamiętaj, że przysługuje ono nie tylko z OC sprawcy, ale również z innych tytułów, o ile posiadasz odpowiednią polisę. Zaniżenie kwoty odszkodowania prowadzi do uzyskania niższego świadczenia, które być może nie pokryje całości wydatków związanych z rekonwalescencją. Dlatego warto wnieść odwołanie, korzystając z pomocy prawnika. Jego wsparcie jest też nieocenione w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania. Negatywna decyzja nie musi zamykać drogi do świadczenia, o ile tylko terminowo podejmiemy odpowiednie kroki.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)
    Wczytywanie komentarzy
    logo