reklama
reklama

Odbudowa kości pod implanty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odbudowa kości pod implanty - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZanik kostny, bez względu na swoje przyczyny, za każdym razem prowadzi do negatywnych dla pacjenta konsekwencji. Kości zanikają, zaraz po usunięciu uzębienia i są to procesy postępujące w czasie. Ich tempo, zależne będzie od różnych czynników: niedoborów minerałów i witamin, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz współwystępujących przewlekłych schorzeń czy też wieku.
reklama

Kiedy niezbędne będzie odbudowanie kości?

Odbudowanie kości pod implanty zębowe, jest nierzadko wykorzystywaną procedurą, która stanowi konieczność do tego, żeby można było stworzyć odpowiednie warunki dla wszczepianych implantów stomatologicznych. Pacjenci, którzy są zainteresowani taką formą odbudowania braków w uzębieniu, muszą zostać dokładnie przebadani w czasie konsultacyjnej wizyty. Przeprowadzenie badania CBCT, jest bezcenne pod względem diagnostycznym i umożliwia co do ułamków milimetrów, poddać ocenie kostną lożę pod implanty. W sytuacji, kiedy dojdzie do stwierdzenia deficytów w tkance kostnej pacjenta, zachodzi konieczność uzupełniania utraconej kostnej tkanki dzięki odbudowie kości, która może być przeprowadzona zależnie od sytuacji - albo jednoczasowo, wraz z wszczepianiem dentystycznego implantu, kiedy rozmiar defektów pozwala na to, albo przeprowadzany jest zabieg odbudowania 3-9 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem implantów, kiedy doszło do bardzo dużego deficytu.

reklama

Kostna tkanka po przeprowadzonym usuwaniu zębów, przestaje być stymulowana bez zgryzowego obciążenia. Zachowuje się niczym tkanka mięśni, która bez żadnych ćwiczeń, po prostu zanika. Jest to ważna informacja podczas pakowania usunięcia zniszczonego uzębienia i zastępowania go implantami. Po upływie 12 miesięcy od chwili usunięcia zęba, dochodzi do zaniku sporej objętości kostnej tkanki. Zaplanowanie procesu implantacji po paru albo parunastu latach od utracenia zębów w większości wypadków, związane będzie z koniecznością odbudowania kości. Idealne rozwiązanie, stanowić będzie więc wprowadzenie implantów dentystycznych po upływie 2-4 miesięcy od chwili usuwania zębów. Pozwala to zwykle na zachowanie pierwotnych warunków objętościowych loży pod implanty. Dzięki temu odbudowa kości https://doboszimplanty.pl/, nie będzie konieczne. Nierzadko specjaliści od implantologii, zdecydowani są na przeprowadzenie tak zwanego socket preservation, czyli umieszczenia kościozastępczego biomateriału w zębodołach po usuniętym uzębieniu, co ma na celu zabezpieczenie tkanek kostnych przed możliwym ich zanikiem.

reklama

Każdy z przypadków deficytów kostnych, jest zupełnie inny i związany nierzadko z koniecznością wdrażania innych procedur odbudowania kości pod implanty. Najważniejszą zasadę, stanowić będzie stworzenie właściwych warunków w kostnej tkance, żeby wprowadzone implanty, były nią otoczone z każdej strony. Gwinty implantów, które w ich części szczytowej są nierzadko obnażone, podczas występujących deficytów kostnej tkanki, muszą zostać pokryte środkami do augmentacji albo autogenną kością.

Odbudowa kości pod implanty - na czym polega?

Najlepszy sposób postępowania po usunięciu uzębienia, to natychmiastowe wstawienie implantów. Jeżeli z różnych powodów, do takiego zabiegu nie doszło, to po upływie pewnego czasu, bardzo prawdopodobna będzie konieczność przeprowadzenia właściwej odbudowy koci przed założeniem implantów. Przygotowanie kostnego podłoża pod implanty, czyli tak zwana augmentacja kości, jest zabiegiem, którego cel stanowi odbudowa kości https://doboszimplanty.pl/metamorfozy/ - kostnej tkanki, w przypadkach kiedy doszło do jej zaniku. Tego typu zabieg tyczy się zębodołowej części szczęki albo zębodołowego wyrostka szczęki.

reklama

Odbudowa kości pod implanty - możliwe metody

Specjalista odbudowując kości żuchwy albo szczęki, może zależnie od przypadku wybrać odbudowę przez:

  • autogenne uzupełnianie, czyli pobieranie materiału kostnego od pacjenta z bródki albo okolic za trzonowymi zębami, okolic guza szczęki, rzadziej z kości piszczelowej czy z talerza biodrowego,
  • alloplastyczne uzupełnienie, czyli zasypianie kościopodonego surowca,
  • allogenne uzupełnienie, czyli użycie kostnego surowca pochodzącego z banku kości.

Szczegółowe informacje na temat zabiegów implantologicznych, uzyskać można od lekarza, który ma przeprowadzić leczenie.

reklama

Augmentacja kości - przebieg zabiegu

Zabieg augmentacji kości szczęki, wykonuje się w zupełnie sterylnych warunkach, zwykle po podaniu znieczulenia miejscowego, rzadziej w ogólnym znieczuleniu. Wybór znieczulenia, dokonywany jest wspólnie z pacjentem po przeprowadzeniu przez lekarza odpowiedniego wywiadu. Na okres po operacji, żeby ograniczyć do minimum dyskomfort, który stanowi efekt zabiegu, pacjentowi podawane są przeciwbólowe leki oraz antybiotyki. Zabezpieczenie o charakterze farmakologicznym, redukuje skutecznie ryzyko pojawienia się efektów ubocznych. Istotnym warunkiem unikania niepożądanych działań, będzie ściśle stosowanie się do zaleceń lekarza.

Etapy zabiegu:

  • wprowadzanie kościopodobnego surowca do ubytku,
  • pokrywanie wprowadzonego wcześniej materiału za pomocą śluzówki,
  • wprowadzanie zaporowych błon przygotowanych z nieresorbowalnego albo resorbowalnego materiału.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama