reklama

Od jakich oszustw internetowych i telefonicznych powinno się przestrzegać seniorów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od jakich oszustw internetowych i telefonicznych powinno się przestrzegać seniorów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSeniorzy są grupą, która jest szczególnie narażona na różnorakie oszustwa. Aby chronić naszych najbliższych w sędziwym wieku przed nieuczciwymi praktykami, warto wiedzieć, jakie są zagrożenia. Dzięki temu możemy uczulić ich na niebezpieczeństwo oraz samemu trzymać rękę na pulsie.

Oszustwa na wnuczka

Tak zwane oszustwo „na wnuczka” bywa jednym z najbardziej rozpowszechnionych nieuczciwych zachowań względem osób starszych, a celem jest wyłudzenie pieniędzy. W tej formie oszustwa oszuści dzwonią do osób starszych, podszywając się pod wnuków (a czasami pod innych krewnych, o których wiedzą, że starsi z pewnością myślą przychylnie). Twierdzą podczas rozmowy, że potrzebują natychmiastowej pomocy finansowej w związku z jakimś problemem — niespodziewanym wydarzeniem, nagłą sytuacją czy jakimkolwiek wypadkiem losowym, który w oczach wiekowej osoby zabrzmi prawdopodobnie. Starsi bliscy nierzadko bez mrugnięcia okiem, kierowani odruchem serca, przekazują pieniądze „koledze wnuka”, czyli oszustowi, który stawia się po nie osobiście. Zabiera oszczędności przekazane z myślą o pomocy „wnuczkowi” i znika. Kiedy doszło do oszustwa na wnuczka, pomóc będzie w stanie policja. Nierzadko przydaje się prywatny detektyw, który na zlecenie rodziny prowadzi indywidualne śledztwo.

Oszustwa ubezpieczeniowe

Starsze osoby często pragną ubezpieczyć się na wypadek choroby czy ubezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci, dlatego chętnie interesują się wszelkimi polisami na życie czy innymi ubezpieczeniami. Niestety, oszuści tylko czekają na to, by zaproponować niczemu nieświadomemu seniorowi dokument do podpisania, który realnie wcale nie zabezpiecza zainteresowanego. Warunki umowy bywają tak skonstruowane, że stają się nieopłacalne. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wymuszenia podpisania pożyczki na dużą kwotę. Oszuści liczą bowiem na to, że senior nie przeczyta dokładnie podpisywanego dokumentu, lecz uwierzy na słowo osobie, która opowiada, czego dokument dotyczy. To ogromne nadużycie zaufania osoby starszej, a wręcz przestępstwo. W tego rodzaju sprawach powinno być prowadzone śledztwo prokuratury.

Oszukańcze wyroby medyczne

Osoby starsze częściej niż inne bardziej narażone na oszustwa związane z medycyną, w których oszuści oferują fałszywe wyroby medyczne — w tym specyfiki do spożycia, urządzenia medyczne, przyrządy lub inne produkty, które rzekomo pomagają w leczeniu różnorakich schorzeń i chorób. Produkty te często nie mają potwierdzonej skuteczności, a stosowane bez konsultacji z lekarzem bywają wręcz szkodliwe. Niepoinformowanie klientów o jakości danego produktu, wprowadzenie w błąd co do sposobu jego działania, używania lub brak informacji o ryzyku związanym z użytkowaniem produktu nosi znamiona nie tylko działania nieetycznego, ale też nieuczciwej konkurencji. Jej wykrywaniem na prywatne zlecenie zajmuje się Detektyw Sektor. Warto pamiętać, że istnieją instytucje pomagające walczyć z nieuczciwymi praktykami handlowymi.

Oszustwa loteryjne

Wielu z nas zdarzyło się odebrać telefon czy maila z informacją o wygranej na loterii, w której rzekomo braliśmy udział. Podobna sytuacja może przydarzyć się naszym bliskim, którzy z powodu wieku i towarzyszących schorzeń mogą mieć już poważne problemy z pamięcią, a nawet percepcją. Stają się tym samym łatwym łupem dla oszustów, którzy wmawiają seniorom, że ci brali udział w konkursie czy loterii i że oto tym razem szczęście się do nich niespodziewanie uśmiechnęło. Aby otrzymać rzekomą nagrodę, najczęściej niezwykle atrakcyjną, proszeni są wówczas albo o podanie szczegółowych informacji o sobie (co skutkuje oczywiście wyłudzeniem danych) albo wpłatą określonej sumy na opłatę administracyjną. Rzecz jasna, wygranej nasi bliscy nigdy nie zobaczą, podobnie jak swoich pieniędzy.


Wszystkie te formy oszustw mają na celu wyłudzenie od osób starszych pieniędzy lub informacji osobistych, dlatego ważne jest, aby seniorzy byli świadomi i ostrożni. Szczególnie w kontaktach z nieznajomymi lub w przypadku ofert, które brzmią zbyt dobrze, aby były prawdziwe. Warto również samemu dbać o bliskie starsze osoby i w razie niebezpieczeństwa chronić przed oszustwami. Kiedy senior zostanie oszukany, instytucje takie jak Policja, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dobra agencja detektywistyczna jak np. Detektyw Spark oraz własna niezłomność pozwolą w dochodzeniu sprawiedliwości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy