reklama

Na czym polega naruszenie nietykalności cielesnej?

Opublikowano:
Autor:

Na czym polega naruszenie nietykalności cielesnej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościNaruszenie nietykalności cielesnej to przestępstwo, o którym bardzo często słyszymy w kontekście różnego rodzaju konfliktów międzyludzkich. Zwykle jest ono kojarzone przede wszystkim z celowym uszkodzeniem ciała. Jednak warto pamiętać, że pojęcie naruszenia nietykalności cielesnej jest dużo szersze. Jakie zachowanie wypełnia znamiona tego czynu?

Naruszenie nietykalności cielesnej zostało opisane w art. 217 Kodeksu karnego. Przepis ten definiuje, czym jest nietykalność cielesna oraz co grozi za jej naruszenie. To przestępstwo może przybierać bardzo różne formy. Nie zawsze wiąże się z zadaniem bólu fizycznego. Na czym dokładnie polega naruszenie nietykalności cielesnej i jakie grożą za to konsekwencje prawne?

Definicja nietykalności cielesnej

Każdy człowiek ma prawo samodzielnie decydować o swoim ciele. Naruszenie nietykalności cielesnej polega na podejmowaniu czynności względem ciała drugiego człowieka wbrew jego woli. Jest to godzenie w czyjąś wolność, godność i dobra osobiste. Nietykalność cielesną można naruszyć na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest to uderzenie kogoś lub podjęcie takich czynności jak:

  • spoliczkowanie,
  • popchnięcie,
  • ciągnięcie za włosy,
  • oplucie,
  • oblanie płynem,
  • szarpanie,
  • przytrzymywanie,
  • rzucenie w pokrzywdzonego rzeczą,
  • rozpylenie gazu.
 

Tym działaniom często towarzyszą groźby i znieważenia, które mogą zostać potraktowane jako odrębne przestępstwa. Naruszenie nietykalności cielesnej nie musi powodować obrażeń fizycznych, bólu i cierpienia. Wystarczy, że sprawca swoim czynem godził w czyjąś cielesność. Jeśli w wyniku podjętych przez sprawcę działań doszło do powstania widocznych obrażeń fizycznych, zdarzenie może zostać uznane za lekkie uszkodzenie ciała, które jest zagrożone wyższą karą niż naruszenie nietykalności cielesnej.

Naruszenie nietykalności cielesnej – możliwe konsekwencje prawne

Naruszenie nietykalności cielesnej jest ścigane z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że odbywa się bez udziału policji i prokuratury. Postępowanie ma charakter prywatnoskargowy. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do roku. W niektórych sytuacjach naruszenie nietykalności powoduje, że osoba pokrzywdzona zaczyna zachowywać się w wyzywający sposób lub również dopuszcza się naruszenia nietykalności względem osoby, która ją zaatakowała. W takim wypadku sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Zgodnie z art. 217 k.k. czyn musi jednoznacznie stanowić atak na strefę cielesną poszkodowanego, aby mógł zostać uznany za naruszenie nietykalności cielesnej. Czynności dowodowe są realizowane dopiero na skutek wniosku prywatnego oskarżyciela lub z urzędu po wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia.

Wykazanie winy oskarżonego może być trudne, szczególnie jeśli nie ma widocznych śladów naruszenia nietykalności cielesnej lub nie udało się dotrzeć do świadków zdarzenia. Sprawa komplikuje się również wtedy, gdy naruszenie nietykalności cielesnej dotyczy funkcjonariusza publicznego, ponieważ są to osoby, którym przysługuje większa ochrona prawnokarna. W każdym z opisanych przypadków warto skorzystać z usług doświadczonego adwokata.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE