reklama
reklama

Moda ekologiczna – czym jest i jak ją nosić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Moda ekologiczna – czym jest i jak ją nosić? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Moda ekologiczna bez jakichkolwiek wątpliwości stanowi jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Zrównoważona moda, to pojęcie, które kryje za sobą wiele interpretacji. Jednak cel jest ten sam – dbałość o środowisko. Przemysł odzieżowy jest uważany za ogromne zagrożenie dla środowiska, jest on bowiem odpowiedzialny za 8,1 % światowej emisji gazów cieplarnianych. Dla przykładu wyprodukowanie jednej pary dżinsów zużywa niemal 3000 litrów wody i około 20 kg dwutlenku węgla. A to tylko jedna sztuka, co jeśli dodamy do tego niezliczoną ilość innych ubrań? Rosnąca świadomość konsumentów w obszarze ekologii na szczęście nie słabnie, a wiele organizacji nieustannie walczy, aby marki odzieżowe ograniczyły lub zmieniły sposób produkcji. Wiele z nich zdecydowało się wprowadzić innowacyjne rozwiązania, które mają działać na korzyść ochrony środowiska. Istnieją kryteria dzięki, którym firma może zostać uznana jako ta, która wytwarza ekologiczne ubrania. Jednak odpowiedzialność nie leży tylko i wyłącznie po stronie marek odzieżowych, ale również i nas – konsumentów. Zmiany w sposobie funkcjonowania powinniśmy zacząć od siebie samych.
reklama

 

Po pierwsze, zwróć uwagę na tkaninę

Moda ekologiczna musi spełnić szereg kryteriów, a jednym z nich jest tkanina z jakiej wykonane są ubrania. Warto sprawdzić skład zamieszczony na metce i zweryfikować czy materiały są naturalne czy syntetyczne. Jeżeli t-shirt damski czy jakakolwiek inna odzież wykonana jest z bawełny należy sprawdzić, gdzie była jej uprawa. Co więcej, powinniśmy zweryfikować czy w tym celu były używane środki prowadzące do degradacji środowiska, na przykład pestycydy. Warto więc zwrócić uwagę na cały proces produkcji materiału. Jeżeli dokonujesz zakupu staraj się wybierać odzież w pełni naturalną. Materiały takie jak len, wełna ekologiczna, bambus czy bawełna organiczna to najlepszy wybór, który przyczyni się do większej dbałości o środowisko.

Po drugie, zaprzyjaźnij się z ubraniami z upcyklingu

Z pewnością już doskonale znane jest nam pojęcie recyklingu, czyli odzyskiwania surowców z produktów odpadowych. Pod pojęciem upcyklingu kryje się nieco odmienna definicja, a mianowicie jest to nic innego, jak wykorzystanie już istniejących rzeczy do wyprodukowania nowych. Mając ubrania, których już nie nosimy czy to ze względu na to, że są niemodne, za małe czy też za duże warto po prostu je przerobić. Dzięki rozpowszechnieniu tego terminu mamy aktualnie szeroki wachlarz możliwości, aby tworzyć wyjątkowe rzeczy. Sukienkę możemy przerobić na t shirt damski czy też spódnicę na modny i dopasowany top. Właściwie jedyną rzeczą, która nas ogranicza to wyobraźnia do tworzenia kreatywnych rozwiązań. Oczywiście, z pewnością nie każdy z nas potrafi samodzielnie skroić materiał, z uwagi na to warto zwrócić się o pomoc do krawcowej. Propozycje gotowych ubrań stworzonych na zasadzie upcyclingu znajdziemy także w wielu sklepach, które mają świadomość, że dbałość o środowisko leży w ich interesie.

Po trzecie, przejdź na slow fashion

Slow fashion to nowy termin, który pojawił się w modowym słowniku dość niedawno. W dosłownym tłumaczeniu – wolna moda, która ma zatrzymać pęd i bezmyślne decyzje zakupowe. Z pewnością zdarzyło nam się parę razy kupić coś pod wpływem impulsu, choć tak naprawdę wcale dana rzecz nie była nam niezbędna do życia. Slow fashion opiera się na świadomym i przemyślanym podejmowaniu decyzji. Zwracanie uwagi na to, co i w jakich ilościach kupujemy może istotnie wpłynąć na ochronę środowiska. Kiedy działamy w tym nurcie, większą wagę przykładamy do spokojnego przeczytania metek i zapoznania się ze składem danego ubrania. Dzięki temu, wiemy czy materiał jest naturalny czy sztuczny. Za całym trendem kryje się odpowiedzialność, którą ponosi każdy z nas. Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia czy kupimy jedną czy trzy pary spodni, w rzeczywistości ma i to ogromne! Jak już zostało to zaznaczona na samym początku, produkcja pary jeansów to zużycie aż 3000 litrów wody, czyli kupując trzy pary mamy już 9000 litrów. Z uwagi na to, starajmy się kupować odzież tylko wtedy, gdy rzeczywiście jej potrzebujemy. I najlepiej zdecydować się na te z drugiej ręki, które po pierwsze są o wiele tańsze, a po drugie często niczym nie różnią się od tych z sieciówek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama