reklama
reklama

Jak zminimalizować straty ciepła i poprawić jakość powietrza w domu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak zminimalizować straty ciepła i poprawić jakość powietrza w domu? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dom jest miejscem, w którym chcemy się czuć wygodnie i bezpiecznie. Ważne jest poczucie ciepła w sensie emocjonalnym, jak i tym fizycznym, szczególnie w dni, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. W czasach, gdy rachunki za ogrzewanie są wysokie i stanowią sporą część opłat, warto zastanowić się, czy można zminimalizować ich koszt. Kolejną ważną sprawą jest czyste powietrze. Jak sprawdzić jego jakość i co zrobić, by poprawić komfort mieszkania?
reklama

Termomodernizacja domu jednorodzinnego – jak się za to zabrać?

Nieefektywne ogrzewanie domu generuje wysokie rachunki za energię przy niskim komforcie cieplnym. Zanim przystąpi się do termomodernizacji, rozpocznie się remont lub docieplenie budynku, należy precyzyjnie określić przyczyny straty ciepła w domu. Powodów takiego stanu może być wiele. Najczęstszym problemem, który prowadzi do wychłodzenia pomieszczeń, są wady konstrukcyjne, słaba izolacja czy też użycie niskiej jakości materiałów do ocieplenia. Na zawyżone zużycie energii wpływ mają także przestarzałe, wadliwe i niewydajne systemy i urządzenia grzewcze. Żeby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, należy skorzystać z pomocy fachowców. Profesjonaliści przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jak m.in. kamera termowizyjna, wizualizują obszary o różnych temperaturach, dokładnie określając, którędy ucieka ciepło, a także sprawdzając, czy wszelkie instalacje oraz urządzenia do ogrzewania budynku są sprawne i pozwalają utrzymać optymalne warunki. Firma TERMOCENT, która zajmuje się badaniem efektywności energetycznej, poza wykonaniem pomiarów, dokonuje również analizy i przedstawia gotowe rozwiązania z propozycją szczegółowego planu naprawczego.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Otrzymując raport, można ustalić priorytetowe modernizacje i zacząć wdrażać działania, których celem jest ograniczenie strat ciepła. Prace mogą być związane z naprawami nieszczelności, uszczelnieniem okien i drzwi, czy też wykonaniem izolacji termicznej. Sposobem na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, jest również wymienianie starych urządzeń na efektywniejsze – pompy ciepła, kotły kondensacyjne i inne systemy inteligentnego zarządzania energią. Są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale też bardziej przyjazne środowisku. Warto także pomyśleć o wentylacji z odzyskiem ciepła.

Jak poznać, że jakość powietrza w domu jest niekorzystna?

Kolejną istotną sprawą, od której zależy komfort mieszkania, jest jakość powietrza. W tym przypadku również dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Określenie ewentualnych nieprawidłowości jest ważne dla samopoczucia i zdrowia domowników. Badanie jakości powietrza stwierdza obecność alergenów, pyłów i innych zanieczyszczeń, pozwala także poznać stężenie dwutlenku węgla, czy też poziom wilgotności. Dzięki specjalistycznym metodom można zidentyfikować źródła zanieczyszczeń w domu, jak np. niekonserwowane, zaniedbane systemy wentylacyjne, awaryjne urządzenia grzewcze i zagrzybiałe klimatyzacje. Zdarza się, że problem stanowi niedostateczna wentylacja i działanie lotnych i półlotnych związków organicznych. Ich źródłem mogą być farby, pokrycia podłóg, tapety, aerozole, środki czyszczące i wiele innych. Znaczący jest również poziom wilgotności w pomieszczeniach – jeśli przekracza normę, sprzyja namnażaniu się szkodliwych pleśni i grzybów. Skorzystanie z usług specjalistów wiąże się z przeprowadzeniem dokładnych badań, jak i uzyskaniem szczegółowych zaleceń dotyczących najkorzystniejszych rozwiązań przy wyeliminowaniu zagrożeń związanych z zanieczyszczonym powietrzem, czy też ograniczaniu strat ciepła. To inwestycja, która przynosi długofalowe korzyści. Warto zdecydować się na profesjonalną firmę, aby móc cieszyć się przyjemnym i zdrowym środowiskiem mieszkalnym, oszczędzając przy tym na kosztach ogrzewania, równocześnie wybierając korzystniejszą opcję pod względem ekologicznym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama