Czystość to podstawa
Wstępem do jakichkolwiek prac jest dokładne umycie maszyny. Pracujący w trudnych warunkach ciągnik może ulec zabrudzeniu różnego rodzaju substancjami, które osiadają zarówno na jego częściach zewnętrznych, jak i przedostają się do środka – do kabiny, a nawet do poszczególnych układów. Szczególnie podstępny jest pył, zwłaszcza jeśli pokryje części ruchome – a o to nietrudno, jako że są one pokryte warstwą smaru. Na podwoziu może natomiast osiadać błoto i wilgotna ziemia, zwiększając ryzyko uszkodzenia ciągnika. Mycie jest również okazją do pierwszych oględzin. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na obecność korozji – przed zimą warto wymienić zajęte nią elementy. Nie zapominajmy również o uszczelkach, które w niskich temperaturach mogą parcieć. Aby temu zapobiec, po myciu należy je osuszyć, a następnie zabezpieczyć tłuszczem, np. wazeliną techniczną.
Zimowe przeglądy techniczne – na co zwrócić uwagę?
Najwięcej niespodzianek może sprawić akumulator. Po sezonie warto sprawdzić poziom jego naładowania. Jeśli jest on niski, czas na podłączenie pod prostownik. Wcześniej sprawdzamy poziom elektrolitu i w razie konieczności uzupełniamy go wodą destylowaną, a także czyścimy klemy. Przy okazji możemy przeprowadzić testy sprawności instalacji elektrycznej – kontrolki, lampki i przewody to jedne z częściej psujących się części do ciągników. Co jakiś czas trzeba również wymienić cały akumulator – przesłanką do tego jest jego szybkie rozładowywanie się. Nie zapominajmy o oleju zimowym oraz o wymianie filtrów – nagary mogą gromadzić się w misce olejowej, powodując problemy z przepływem. Przy okazji pamiętajmy o opróżnieniu zbiornika paliwa i wymianie wkładu. Jeśli wiemy, że ciągnik przez pewien czas będzie stał nieużywany, do zbiornika należy wlać środek antykorozyjny a cały układ paliwowy – odpowietrzyć, a następnie uruchomić silnik i pozwolić mu trochę popracować, aby środek dostał się do całego układu.
Zima – dobry czas na remont
Wszelkich napraw najlepiej jest dokonywać na bieżąco – ale nie ma co ukrywać, że w sezonie często zapominamy o tej zasadzie. Pracy jest tak dużo, że przeważnie usuwamy tylko najpoważniejsze usterki. Tym bardziej trzeba więc zadbać o maszynę zimą, dokonując w niej wszelkich niezbędnych napraw. Wysokiej jakości części zapasowe to podstawa utrzymania pojazdów i maszyn w dobrej kondycji. Wybierz internetowy sklep oferujący części rolnicze Błaut-Rol. Dzięki współpracy wyłącznie ze sprawdzonymi producentami i hurtownikami ma on duże stany magazynowe, może też zaoferować błyskawiczną dostawę najwyższą jakość zamawianych elementów, jak również konkurencyjne ceny. Nie zostawiajmy napraw do wiosny – najczęściej będzie się to wiązało z pośpiechem i niepotrzebnym stresem, którego można uniknąć, jeśli tylko podejdziemy do tematu odpowiedzialnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.