reklama

Jak podarować coś wyjątkowego bez ryzyka nietrafionego prezentu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak podarować coś wyjątkowego bez ryzyka nietrafionego prezentu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPrezent to świetny sposób na okazanie szacunku, wzmocnienie relacji, zadośćuczynienie lub złożenie gratulacji z okazji ważnego wydarzenia. Wiele zależy od wrażenia, jakie wywoła prezent. Dlatego pierwsza, najbardziej ogólna zasada brzmi: wybierając prezent, należy zadbać o wygodę osoby, dla której jest on przeznaczony. Weź pod uwagę jego gust, preferencje, aspiracje życiowe, hobby. W naszym artykule podpowiemy Ci jak wybrać prezent?

Skąd wiesz, jaki prezent chciałby otrzymać bohater okazji?

Pytanie o to bezpośrednio nie jest dobrą formą. Co więcej, w ten sposób ryzykujesz, że jeśli nie zepsujesz świąt, to na pewno zniszczysz magiczną atmosferę oczekiwania. Jednak w przypadkach, gdy na prezent przeznaczana jest znaczna suma pieniędzy, można spróbować dowiedzieć się od bohatera okazji, czego bardziej pragnie: na przykład zwróć jego uwagę na pralkę i zapytaj go o zdanie. Nie jest również zakazane zwracanie się o radę do przyjaciół i krewnych – dzięki temu zadanie stanie się łatwiejsze, a Ty unikniesz kłopotów.

Uniwersalny prezent

Jeśli masz problem z wyborem prezentu i zupełnie nie możesz się zdecydować, co podarować, możesz posłużyć się prezentem uniwersalnym. Pamiętaj, że uniwersalne nie oznacza bezużyteczne. Karty podarunkowe i voucher na prezent to świetny sposób na wręczenie prezentu, który jednocześnie daje możliwość samodzielnego wyboru prezentu. Dzisiaj mamy do czynienia z ogromną różnorodnością voucherów, zarówno na zakupy w sklepach, jak i na różnego rodzaju usługi czy wydarzenia. Dawanie pieniędzy w kopercie jest banalne i nieciekawe, ale bon zmienia wrażenia i pozwala poczuć radość z prezentu.

Badamy potrzeby

Jeśli dana osoba nie ma wyraźnych zainteresowań, ale znane są jej potrzeby, warto podarować jej praktyczny prezent, który przyda się w życiu codziennym. I tak rodzicom mogą spodobać się sprzęty gospodarstwa domowego, małżonkowi – klawiatura lub mysz gamingowa, przyjacielowi – tekstylia domowe lub wygodne i piękne ubrania domowe. Jeśli jednak chcesz, aby prezent był niespodzianką, spróbuj dowiedzieć się, czego pragnie dana osoba, nie zadając jej bezpośrednich pytań: obserwuj ją lub poproś o radę inne osoby z jej bliskiego otoczenia.

Co i komu podarować?

Wybór prezentu zależy od relacji, jaka łączy Cię z bohaterem okazji. Istnieje szereg zasad, których należy ściśle przestrzegać, jeśli nie chcesz znaleźć się w niezręcznej sytuacji.

  1. Prezenty grupowe powinny mieć neutralne znaczenie. Doskonale sprawdzą się kubki tematyczne, oryginalne pamiątki i symboliczne nagrody;

  • Wbrew przyjętemu zwyczajowi, nie wypada dawać kobietom w prezencie kosmetyków: mogą sobie na to pozwolić tylko krewni lub bliscy przyjaciele;

  • Anonimowe prezenty są dozwolone wyłącznie 14 lutego i 1 kwietnia. W przypadku każdego innego święta spowodowałoby to niepotrzebne rozmowy, a nawet podejrzenia;

  • Osobom przesądnym nie daje się szalików, zegarków, sztućców, portfeli ani torebek.

  • Przypadki szczególne

    Nie zapominaj o szczególnych okazjach, podczas których zwyczajowo wymienia się prezenty. Nowy Rok, Boże Narodzenie, święta narodowe... Każde z tych wydarzeń powinno być upamiętnione odpowiednim prezentem. Nie ma konieczności dawania prezentu mającego znaczenie. Pamiętaj starą prawdę: najważniejsza jest uwaga. Nawet znana miękka zabawka, pocztówka czy ramka na zdjęcie, jeśli tylko wyglądają oryginalnie, poprawią Ci humor i napełnią pozytywną energią.

    Prezenty standardowe

    Jeśli wypróbowałeś już wszystko, a nadal nic nie osiągnąłeś, zwróć się ku sprawdzonym opcjom. Jest ich kilka:

    1. Książki. Nadal jest to najlepszy prezent i wspaniała okazja, aby lepiej poznać tę osobę. Możesz wybrać coś, co lubisz lub co odpowiada zainteresowaniom adresata, np. nową, bestsellerową powieść detektywistyczną, przewodnik po ptakach miejskich lub książkę kucharską;

  • Żywność, napoje i produkty. Może to być coś z nutką nostalgii, jak zapas kaszy gryczanej dla emigranta, coś bardziej niezwykłego, jak rzadkie przyprawy, lub coś nastrojowego, jak autorski domowy likier;

  • Absurdalna liczba ulubionych rzeczy. Jeśli wiesz, że ktoś lubi konkretną rzecz, po prostu daj mu jej mnóstwo. Na przykład gigantyczne pudełko czekoladowych jajek. To jest zabawne. I to pokazuje, że znasz tę osobę. Jedna para skarpetek będzie wyglądać smutno, pięć par będzie wyglądać odpowiedzialnie, 10 będzie wyglądać interesująco, a 100 będzie wyglądać po prostu zabawnie i śmiesznie, dlatego są świetnym prezentem.

  • Prowadź listę pomysłów

    Ludzie, którzy wiedzą, jak przygotować fajne prezenty, nie myślą o nich na kilka tygodni przed świętami, lecz niemal zawsze zapisują pomysły przez cały rok. I aktualizują swoje listy potencjalnych opcji, gdy dana osoba wspomni o jakimś pragnieniu lub gdy natknie się na coś interesującego w Internecie.

    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć taką listę w dowolnej, wygodnej dla Ciebie formie, np. jako notatki w telefonie. Jeśli Twoi bliscy interesują się czymś niezwykłym, na przykład przedmiotami vintage lub rękodziełem, możesz zapisać się na newslettery ze specjalistycznych sklepów lub tematycznych kont w mediach społecznościowych, aby nie przegapić żadnych nowości.

    Nie martw się o dawanie prezentów komuś, kogo nie znasz dobrze

    Jeśli nie znamy dobrze danej osoby, nie musimy szukać prezentu, który ujawni jej charakter ani nasz stosunek do niej, ponieważ tak naprawdę nie nawiązaliśmy jeszcze z nią bliskiej więzi. Najważniejsze jest więc znalezienie czegoś, co choć trochę uszczęśliwi obdarowanego. Wystarczy poznać choć jeden fakt z jego życia, aby dowiedzieć się czegoś interesującego. Na przykład, jeśli wiesz, że ktoś lubi eksperymentować z koktajlami, mogą to być nietypowe foremki do lodu.

    Podsumowanie

    Wybierając prezent dla bliskiej osoby pamiętaj, że najważniejsza jest troska i uwaga. Nawet niewielki, ale starannie dobrany prezent może wyrazić Twoją miłość i szacunek. Skorzystaj z naszych porad, a najprawdopodobniej wybierzesz odpowiedni prezent.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    logo