reklama
reklama

Jak możemy rozpoznać zaćmę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak możemy rozpoznać zaćmę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościWiele zdiagnozowanych odpowiednio wcześnie schorzeń może zostać całkowicie wyleczonych. Jednym z nich jest zaćma. Pogorszenie wzroku to dość częsty problem, jaki obserwują u siebie seniorzy. Może to być początek starczej krótkowzroczności, często jednak, pacjenci lekceważą zaburzenia ostrego widzenia, które są pierwszym objawem zaćmy. Kiedy wskazana jest diagnostyka? Na czym ona polega?
reklama

Diagnostyka zaćmy

Jeśli zauważymy, że zachodzi coraz częstsza potrzeba zmiany szkieł korekcyjnych na silniejsze powinno nas to zaniepokoić. Jest to znak, że coś złego może się dziać z soczewką. Zaćma to najczęstsza choroba, która powoduje zmętnienie soczewki. Przedostawanie się promieni słonecznych na siatkówkę zostaje zaburzone, a w efekcie, nie jest możliwe ostre widzenie. Jeśli zlekceważymy objawy tej choroby, ryzykujemy nawet całkowitą utratą wzroku. W przypadku podjęcia leczenia odpowiednio wcześnie zdiagnozowanej zaćmy, jest ona 100%-owo wyleczalna.

Podstawowe badanie okulistyczne wystarczy, aby rozpoznać zaćmę. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, oceni stan soczewki i dna oka. Częste kontrole są o tyle istotne, że zaćma, poza pogorszeniem ostrości widzenia, nie wiąże się z innymi charakterystycznymi objawami.

reklama

Jak możemy rozpoznać zaćmę?

Zaćmę możemy rozpoznać samodzielnie. Możemy sprawdzić, czy obserwujemy u siebie niepokojące objawy. Niektórzy pacjenci doświadczają narastającej krótkowzroczności, podwójnego widzenia, rozszczepiania światła wokół jego źródeł. Pojawiają się trudności z prowadzeniem auta po zmroku. Z czasem rozróżnianie kolorów staje się problematyczne. Osoby chore miewają trudności z doborem właściwych okularów. Pojawiają się problemy z trafną oceną odległości oraz poruszaniem się. Wymienione dolegliwości wiążą się już z zaawansowanym stadium choroby. Leczenie zaćmy przy pomocy operacji jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się dolegliwości i szansą dla pacjenta na powrót do aktywności.

reklama

Operacja zaćmy to krótki zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W trakcie operacji zaćmy miejsce zmętniałej soczewki zajmuje nowa soczewka wewnątrzgałkowa. Sama operacja to jednak dopiero początek, a o powodzeniu leczenia decyduje w znacznej mierze sam pacjent. Po operacji konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, które obejmują m.in. stosowanie leczniczych kropli przez wskazany przez specjalistę okres czasu. Pacjenci nie mogą również podnosić ciężkich przedmiotów i schylać się przez okres do dwóch miesięcy.





reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama