reklama

Fundusze dla osób niepełnosprawnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusze dla osób niepełnosprawnych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościW naszym kraju osoby niepełnosprawne nie mają łatwo. Pieniądze, jakie dostają od rządu nie są zwykle wystarczalne, by mogły samodzielnie pracować bez posiadania pracy - to z kolei nie zawsze jest możliwe. Na szczęście jednak - choć nie każdy o tym wie - istnieje kilka sposobów na to, by mogły pozyskać dodatkowe fundusze i w jeszcze lepszy sposób zabezpieczyć własną przyszłość, zapewniając sobie tym samym lepsze warunki życia. To właśnie na temat tych funduszy porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Skąd osoby niepełnosprawne mogą brać fundusze na swoje życie?

Na świecie istnieje wiele rodzajów niepełnosprawności. Każda prowadzi do pewnego rodzaju dysfunkcji, która potrafi być większa i mniejsza, ale też inaczej wpływać na życie codzienne. Większość osób niepełnosprawnych jest w stanie podjąć się wykonywania pewnych grup zawodów celem zarabiania pieniędzy na własną rękę. Co więcej, jest to w stanie robić na preferencyjnych warunkach, które zapewnia państwo polskie. Niestety, ale nie każda niepełnosprawność na to pozwala. Część prowadzi do na tyle dużych zaburzeń, że dana osoba nie jest w stanie podjąć się wykonywania jakiejkolwiek pracy. Skąd wtedy może brać pieniądze na życie? Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przypadków.

  • Rodzina i znajomi - naturalnym jest, że głównym źródłem utrzymania osób zmagającymi się z niepełnosprawnościami jest rodzina. Zwłaszcza rodzice. To oni stanowią główne źródło przychodu i przyczyniają się do tego, że osoba niepełnosprawna jest w stanie się utrzymać.
  • Zasiłki, renty i zapomogi przyznawane przez urząd. Zazwyczaj są przydzielane na ściśle określony czas i wypłacane z miesiąca na miesiąc. Choć kwota, jaką dają jest w stanie wystarczyć na pewne potrzeby, niemal nigdy nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na pieniądze, z jakim spotykają się tego typu osoby. Jest to zresztą zrozumiałe, gdyż muszą one wydawać je chociażby na rehabilitację i leczenie - rzeczy, o których w pełni sprawni ludzie nie muszą nawet myśleć.
  • Dodatkowe fundusze, które można pozyskać między innymi za pośrednictwem firm i fundacji, które profesjonalnie zajmują się ich przyznawaniem. Dodatkowe fundusze mogą pochodzić z różnych źródeł i często wynikają z wszelakich pozarządowych inicjatyw. Ich wadą jest to, że nie każdy jest w stanie je dostać - trzeba się o nie ubiegać, co jednak kończy się sukcesem częściej niż mogłoby się wydawać.
  • Prace dorywcze - choć jak już wcześniej wspomnieliśmy osoby z niektórymi niepełnosprawnościami nie są w stanie podjąć się etatowej pracy, często przewidziane są dla nich lżejsze i mniej wymagające zawody. Tych mogą się podjąć bez problemu i choć nie ma z nich olbrzymiego zarobku, z pewnością jest on lepszy niż żaden.

Należy pamiętać, że o pieniądze warto walczyć. Rzadko kiedy rząd czy jakakolwiek instytucja przyzna je za darmo, bez uprzedniego ubiegania się o nie. Warto mieć to na uwadze i po prostu starać się zrobić wszystko, by nie tylko je pozyskać, ale też dostać jak największą ich ilość. One i tak muszą zostać rozdane - rzecz w tym, by były przyznane osobie rzeczywiście potrzebującej i starającej się o to, by tak właściwie je pozyskać.

Od czego zależy ilość przyznawanych im funduszy?

Sięgając po dodatkowe fundusze dla osób niepełnosprawnych, o których zostało powiedziane wcześniej, należy liczyć się z tym, że nie tylko ostatecznie może się ich nie dostać (zwykle istnieje ściśle określona ich pula, która może zostać wykorzystania), ale też ich kwota może się różnić. Zależy to od bardzo wielu czynników, które niemal zawsze są rozpatrywane stricte indywidualne. Jeszcze przed otrzymaniem funduszy składa się deklarację dotyczącą faktycznego stanu osoby niepełnosprawnej. To na tej podstawie przyznawane są fundusze. Oczywiście zadeklarowany stan jest w późniejszym czasie sprawdzany.

Mowa tutaj przede wszystkim o tym, czy osoba niepełnosprawna posiada sensowne źródło dochodu. Nie jest tu mowa o rodzicach, ale przede wszystkim o pracy. Jeżeli podejmuje się takowej i zarabia w niej przyzwoite pieniądze, najprawdopodobniej nie będzie kwalifikowała się do pozyskania funduszy dodatkowych. Weryfikowany jest też rodzaj niepełnosprawności. W wielu przypadkach możliwe jest podjęcie się dodatkowej pracy - z tym, że niepełnosprawny nie ma ochoty tego zrobić. Wiele do powiedzenia ma tutaj zatem również motywacja osoby, której mają zostać przekazane fundusze. Musi ona wyrażać chęć na zmiany i rzeczywiście tych funduszy potrzebować. Tylko wtedy te zostaną nie tylko jednokrotnie przyznane, ale i będą przyznawane wielokrotnie w regularnych odstępach czasu.

Podsumowanie

Fundusze dla osób niepełnosprawnych są zdecydowanie czymś, po co ci powinni jak najczęściej sięgać, a co jest w stanie w znaczący sposób pomóc im w codziennym funkcjonowaniu. Zwłaszcza jeśli ze względu na własną niepełnosprawność nie są w stanie znaleźć odpowiednio płatnego zawodu czy najzwyczajniej w świecie utrzymać się. Warto mieć świadomość ich istnienia i nie polegać wyłącznie na zasiłkach, które takim osobom obligatoryjnie przyznaje państwo. Wtedy też na pewno będzie się w stanie podnieść standard własnego życia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE