Filtr powietrza w samochodzie- dlaczego jest taki ważny?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Filtr powietrza w samochodzie- dlaczego jest taki ważny? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Samochód ma wiele elementów i układów. Nawet najmniejsza “drobnostka” jak filtr powietrza ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie pojazdu, a jego awaria może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Zadaniem filtra powietrza jest oczyszczenie z pyłów, spalin i kurzu powietrza, które dostaje się za pośrednictwem układu dolotowego do silnika.


Budowa filtru powietrza


Filtr powietrza to element o nieskomplikowanej budowie i o prostym działaniu — prawdopodobnie jest to przyczyna, dlaczego jest lekceważony przez kierowców. To jest błąd. Jest to element eksploatacyjny, czyli filtry należy regularnie sprawdzać i wymieniać na nowe.

 

Zdjęcia filtrow powietrza zaczerpnięte z czesciauto24.pl

Filtr powietrza to wkład papierowy lub materiałowy, który został ułożony w harmonijkę. Ułożenie w harmonijkę to wydajny sposób, który zapewnia dużą powierzchnię filtrującą. Mamy kilka rodzajów filtrów powietrznych. Są one podzielone według materiału, z którego są wykonane plisy. Rozróżniamy plisy z papieru, papieru z włókniną, poliestru, materiału nasączonego olejem. Najbardziej efektywne są filtry z materiału sztucznego lub materiału naturalnego o wysokiej jakości. Filtry z naturalnego materiału są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, między innymi przeciążenia termiczne. Oprócz plis należy zwrócić uwagę na obudowę. Powinna być szczelna, ponieważ wlot powietrza może spowodować uszkodzenie plis. Obudowa powinna również zatrzymywać zasysanie wody. Filtr nie zatrzymuje wody i przez to woda może dostać się do silnika, dlatego też przed filtrem powietrza umieszczanie separatory wody.


Oznaki awarii filtra powietrza


Do symptomów zużycia filtra powietrza należy znaczne zmniejszenie mocy silnika i zwiększenie zapotrzebowania na paliwo. Mogą pojawić się trudności z odpalaniem pojazdu, gazy wydechowe mogą przybrać kolor czarny lub szary. Ponadto podczas jazdy słychać hałas z silnika i inne niepokojące dźwięki. Silnik może nawet zacząć pracować w trybie awaryjnym.

Dużo kierowców w takiej sytuacji bierze się za kontrolę „poważniejszych” części silnika, ale to właśnie zużyty filtr powietrza może okazać się winowajcą.



Wymiana


Filtr należy zmieniać co 10000-15000 kilometrów użytkowania. Oczywiście wszystko zależy od warunków eksploatacji oraz od zaleceń producenta. Jeśli przebiegi są niewielkie, to filtr można zmienić nawet co 2-3 lata. Jeśli pojazd jest używany w środowisku zanieczyszczonym, na przykład w warunkach terenowych lub na budowie, to filtry trzeba będzie wymieniać częściej. Filtr musi zostać wymieniony, nawet jeśli jest tylko lekko uszkodzony, ze względu na swój wpływ na silnik. Jeżeli podczas wymiany zauważymy, że uszkodzenia filtra są poważne, to należy również przeprowadzić diagnostykę cylindrów i tłoków silnika. Na filtrze nie powinno być śladów wody i oleju, a jeśli takowe się pojawią, to trzeba koniecznie sprawdzić chłodnicę. Zaleca się wymianę filtra powietrza podczas okresowego przeglądu silnika i jego układu chłodzenia.


Wymiana filtra powietrza nie jest skomplikowana, więc nawet niedoświadczony kierowca będzie w stanie samodzielnie to wykonać. Najpierw trzeba zlokalizować filtr powietrza, który zazwyczaj znajduje się z boku silnika. Obudowa jest najczęściej mocowana za pomocą zatrzasków lub śrub. Trzeba delikatnie zdjąć pokrywę i wyjąć filtr. Puszkę (obudowę) należy wyczyścić wilgotną ściereczką, włożyć nowy filtr i z powrotem założyć obudowę. Przy wkładaniu nowego filtra trzeba zwrócić uwagę na to, aby uszczelka dobrze się ułożyła i pokrywa była szczelna.


Podsumowanie


Koszt filtrów powietrza nie jest wysoki, ale ma duże znaczenie dla pracy całego silnika i samego samochodu. Dlatego też warto regularnie kontrolować poziom zabrudzenia filtra, dzięki temu możemy zapobiec poważniejszym awariom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE