reklama

Dom tradycyjny czy nowoczesny? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji

Opublikowano:
Autor:

Dom tradycyjny czy nowoczesny? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościStylistyka architektoniczna to czynnik, który znacząco wpływa na koszty budowy i późniejsze warunki użytkowania domu. Decyzja między formą tradycyjną a nowoczesną nie ogranicza się jednak jedynie do kwestii estetycznych. W obu przypadkach wpływa bowiem na wybór konkretnych technologii i funkcjonalności budynku, a także sposób jego eksploatacji. Inwestorzy często kierują się głównie swoimi indywidualnymi preferencjami. Warto jednak poznać lepiej specyfikę domów tradycyjnych i nowoczesnych, ponieważ z zastosowaniem konkretnego stylu zawsze wiążą się określone konsekwencje techniczne czy finansowe.

Forma architektoniczna i parametry techniczne domu

Dom o tradycyjnej stylistyce zwykle cechuje się nieco bardziej rozczłonkowaną bryłą, podwyższona liczbą detali dekoracyjnych czy dachem o większy kącie nachylenia. Każdy z tych czynników może wpływać na zakres prac budowlanych i wykończeniowych. W przypadku budynków o złożonej geometrii zwiększa się ilość przegród wewnętrznych, a tym samym również czas realizacji oraz jej koszt. Domy nowoczesne bazują natomiast na rozwiązaniach bardziej minimalistycznych, takich jak proste bryły, duże przeszklenia, brak zbędnych podziałów czy płaskie dachy. Układ takie może sprzyjać poprawie szczelności termicznej i energooszczędności, ale wciąż wymaga bardzo precyzyjnej koordynacji pracy oraz zastosowania wysokiej jakości materiałów do izolacji. W obu przypadkach koncepcja architektoniczna musi też bazować na parametrach, które są optymalnie dostosowane do wymogów normatywnych. 

Wpływ otoczenia i lokalnych uwarunkowań

Wybór domu w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym nie może być odseparowany od kwestii związanych z otoczeniem urbanistycznym i krajobrazowym działki. Decyzja w wielu przypadkach jest ograniczona chociażby zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który narzuca określony kształt dachu, rodzaj pokrycia czy kąt nachylenia połaci. Z reguły domy tradycyjne są łatwiej akceptowane w typowych zabudowach podmiejskich i wiejskich, z uwagi na ich utrwalony charakter regionalny. Budynki nowoczesne mogą natomiast lepiej komponować się z działkami zlokalizowanymi w otoczeniu modernistycznej zabudowy, a także w przestrzeniach bardziej otwartych. Kompleksowa budowa domu w obu przypadkach musi jednak uwzględniać różne czynniki, takie jak orientacja działki, linia zabudowy, nasłonecznienie czy dostęp do infrastruktury. 

Organizacja i funkcjonalność przestrzeni wewnętrznej

Domy tradycyjne przeważnie cechują się klasycznym układem pomieszczeń, w którym występują wyraźnie wydzielone strefy dzienne, nocne i gospodarcze. Rozwiązanie takie sprawdza się w wielu przypadkach, ale niektórym inwestorom może do pewnego stopnia ograniczać swobodę aranżacyjną. Dla domów nowoczesnych typowa jest otwarta przestrzeń, która może integrować w sobie chociażby funkcje salonu, jadali i kuchni. W budynkach takich często też występują przeszklenia, które pozwalają na przenikanie się części wewnętrznych i zewnętrznych. Układy tego typu wymagają jednak precyzyjnego zaplanowania systemów grzewczych czy wentylacyjnych, aby zapewnić wysoki komfort eksploatacyjny. W przypadku usługi takiej, jak budowa domu oferta firmy wykonawczej powinna być jak najbardziej kompleksowa. Na uwagę zasługuje propozycja New-House, która jest dostępna tutaj: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz. Firma jest w stanie przygotować zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny dom pod klucz. 

Koszty inwestycji i czas realizacji

Styl domu w znacznym stopniu wpływa na koszty inwestycji oraz czas trwania realizacji. Budynki tradycyjne często postrzegane są jako bardziej przystępne cenowo, jednak z reguły wymagają większych nakładów finansowych na prace wykończeniowe. Ich realizacja wiąże się też z dłuższym harmonogramem. Domy w formie nowoczesnej są z reguły prostsze do wykonania, ale ich budowa wiążę się często z koniecznością zastosowania kosztownych rozwiązań instalacyjnych, zaawansowanych technologii fasadowych czy wysokiej klasy materiałów. W obu przypadkach wiele zależy od standardu wykończenia. Pod tym względem najbardziej kosztowna będzie budowa domu pod klucz, która kończy się odbiorem budynku gotowego do zamieszkania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo