Reklama

Reklama

Dom parterowy - co musi mieć, aby był funkcjonalny?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dom parterowy - co musi mieć, aby był funkcjonalny?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wybór projektu domu to ważna decyzja zależna od wielu czynników. W trakcie poszukiwań warto zwrócić uwagę na domy parterowe, charakteryzujące się atrakcyjną architektonicznie niską bryłą, wygodną komunikacją między pomieszczeniami rozlokowanymi na jednym poziomie oraz bliskością ogrodu. Sprawdźmy zatem, czym powinien wyróżniać się dobrze zaprojektowany dom parterowy, jakie są jego największe zalety i korzyści wynikające z rozmieszczenia układu funkcjonalnego w ramach jednej kondygnacji.

Reklama

Jak wybrać odpowiedni projekt domu parterowego?

 

Najważniejszym zadaniem w procesie budowy każdego domu, w tym także parterowego, jest wybór właściwego projektu. To od tej kluczowej decyzji zależy w głównej mierze powodzenie całego przedsięwzięcia, a w przyszłości komfort i zadowolenie domowników. Biuro Projektów ARCHON+ wychodzi naprzeciw różnym oczekiwaniom Inwestorów, oferując   liczną kolekcję gotowych projektów, wśród których dostępna jest obszerna oferta z kategorii projekty domów parterowych - spełniających różnorodne wymagania przyszłych mieszkańców.

Jakimi kryteriami powinien kierować się Inwestor dokonujący wyboru projektu domu parterowego? Przede wszystkim powinien określić najważniejsze kryteria, odpowiadając m.in. na następujące pytania:

- jakie są wymogi wynikające z zapisów w miejscowych planach zabudowy,

- jak duża jest działka, na której ma stanąć dom,

- ile osób będzie mieszkać w domu,

- czy będą wśród nich osoby starsze bądź małe dzieci,

- czy będą potrzebne dodatkowe pomieszczenia typu spiżarnia, pralnia, gabinet,

- czy dom ma być z garażem ?

Wybór projektu domu powinien być decyzją podjętą po wnikliwej analizie oczekiwań i potrzeb jego przyszłych mieszkańców oraz w zgodzie z wymogami działki, które określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Szukając projektu odpowiedniego domu, należy pamiętać o dobraniu budynku odpowiadającego wielkości posiadanej parceli. Należy bowiem uwzględnić wymagane prawem minimalne odległości pomiędzy domem a granicą działki. W ofercie Pracowni znajdują się zarówno  projekty domów parterowych o rozłożystej bryle, idealne do realizacji na dużych działkach o regularnych kształtach, jak i projekty małych, uroczych parterówek do postawienia na niewielkich parcelach. Wszystkie charakteryzują się ciekawą, architekturą oraz oferują wygodne programy funkcjonalne.

Największe zalety domu parterowego

Mieszkańcy domów parterowych w pierwszej kolejności podkreślają komfort wynikający z użytkowania jednokondygnacyjnej przestrzeni bez schodów. Ciąg komunikacyjny znajdujący się na jednym poziomie i brak schodów, zwiększają bezpieczeństwo dzieci, a także ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom starszym. Są to największe – obok optymalnego wykorzystania przestrzeni – zalety domów parterowych. Dużą zaletą tego typu domów jest także brak skosów. Proste wnętrza sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i ułatwiają aranżację, w której można wykorzystać standardowe meble, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na zabudowy na zamówienie pod wymiar. Zwolennicy domów parterowych doceniają także wyjątkowy urok niskiej, jednokondygnacyjnej bryły, jej harmonijną kompozycję z naturalnym krajobrazem i otaczającą go zielenią, a także bliskość ogrodu i możliwość połączenia z nim każdego z pomieszczeń. Wybierając projekty domów z dużymi przeszkleniami, które można znaleźć w ofercie Biura  ARCHON+, zyskuje się nie tylko możliwość doskonałego doświetlenia pomieszczeń i stworzenia we wnętrzach niepowtarzalnego klimatu, ale także efektowne połączenie z tarasem i ogrodem.

Funkcjonalność i układ pomieszczeń

W projektach domów parterowych ważny jest przejrzysty podział na części użytkowe. Popularnym rozwiązaniem są układy funkcjonalne z otwartą częścią dzienną. Zaprojektowane w ten sposób pomieszczenie zyskuje na przestronności. Atutem projektów domów parterowych Pracowni są optymalne rozwiązania funkcjonalne i odpowiedni podział wnętrz niezależnie od wielkości powierzchni użytkowej domu. W projektach parterówek część wypoczynkowa powiększona jest o atrakcyjne tarasy, często przesłonięte pergolami lub w pełni zadaszone, dzięki czemu pełnią funkcję letnich salonów i jadalni. W domach parterowych nie może zabraknąć miejsca na zaplecze gospodarcze i pomieszczenia typu spiżarnia, czy pralnia, ułatwiające przechowywania i utrzymanie porządku.

 

Inwestorzy planujący budowę nowoczesnej parterówki mogą skorzystać nie tylko z gotowych projektów domów opracowanych przez ARCHON+, ale także z kosztorysów budowlanych znacznie ułatwiających organizację i realizację inwestycji, oferowanych dodatkowo do zakupionych projektów. Ponadto w Pracowni można zakupić w promocyjnych cenach projekty dodatkowych instalacji, wśród których znajdują się m.in. projekty: wentylacji mechanicznej, pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednio przemyślany i zaprojektowany dom parterowy będzie komfortowym budynkiem, przystosowanym do potrzeb zamieszkujących go osób. Zapraszamy na www.archon.pl oraz zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji z Doradcami Projektowymi Pracowni. Oferują oni pomoc w wyborze gotowego projektu domu, który spełni oczekiwania mieszkańców, będzie odpowiednio dopasowany do wymogów działki oraz przyjętego przez Inwestora budżetu.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy