Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień? - Zdjęcie główne

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wybierając ogrzewanie domu lub mieszkania klienci coraz częściej szukają rozwiązań, które nie tylko utrzymają komfort cieplny na wysokim poziomie, ale i zmniejszą rachunki. Czy w związku z tym istnieje możliwość, że ogrzewanie na podczerwień wyprze tradycyjne ogrzewanie, wykorzystujące kaloryfery?

Wybierając ogrzewanie domu lub mieszkania klienci coraz częściej szukają rozwiązań, które nie tylko utrzymają komfort cieplny na wysokim poziomie, ale i zmniejszą rachunki. Czy w związku z tym istnieje możliwość, że ogrzewanie na podczerwień wyprze tradycyjne ogrzewanie, wykorzystujące kaloryfery?

Jak działa ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie na podczerwień działa na zasadzie promieniowania, przemieszczając fale elektromagnetyczne po całej przestrzeni, ogrzewa całe pomieszczenie. Dodatkowo fale te nie są zależne od powietrza, dzięki czemu ciepło nie kumuluje się pod sufitem. Energia podczerwieni przekształca się w ciepło dopiero w przypadku kontaktu z żywym organizmem lub przedmiotami z otoczenia.

Przy ogrzewaniu elektrycznym nośnikami ciepła są ściany, przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu oraz ludzie. Dzięki ogrzewaniu tego rodzaju temperatura w pokoju jest bardzo mało zróżnicowana.

Zalety stosowania ogrzewania na podczerwień

Jedną z zalet stosowania ogrzewania elektrycznego jest wcześniej wspomniany rozkład temperatury w pomieszczeniu, gdzie w odróżnieniu od tradycyjnych kaloryferów ciepło jest rozprowadzane równomiernie w każdym zakątku ogrzewanego pokoju. Przeprowadzone badania, dotyczące odczuwania różnicy temperatur w pomieszczeniach o różnych typach ogrzewania dowodzą, że temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych elektrycznie jest wyższa o 3 stopie, co wpływa na niższe koszty zużytej energii elektrycznej.

Warto również wspomnieć o bardzo małej przestrzeni, którą zajmuje ogrzewanie na podczerwień. Miejsce to najczęściej i tak nie jest wykorzystywane, ponieważ panele grzewcze można powiesić na ścianie lub suficie. W odróżnieniu od kaloryferów, które często połączone są z piecem, który potrzebuje najczęściej dodatkowego, osobnego pomieszczenia, jest to zaleta, którą warto brać pod uwagę.

Kolejną cechą ogrzewania na podczerwień jest wpływ na lepsze samopoczucie osób znajdujących się w pokojach ogrzewanych przez podczerwień, poprzez jonizacje powietrza.

Ważnym dla alergików jest fakt, że ruch powietrza w przypadku ogrzewania na podczerwień jest zredukowany do minimum, dzięki czemu równocześnie zmniejszona jest ilość krążącego po pokoju kurzu.

Ostatnią cechą, dzięki której ogrzewanie elektrycznie może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia domowników, jest wpływ promieniowania na stan budynku. Dzięki pochłanianiu przez przegrody budowlane promieniowania, ryzyko wystąpienia i rozwoju grzybów oraz pleśni jest zredukowane do minimum.

Połączenie rozwiązań praktycznych z designem

Ogrzewanie domu zawsze kojarzy się jedynie z obowiązkiem. W przypadku ogrzewania elektrycznego jest zgoła inaczej. Dzisiejsza technologia pozwala zamienić panel grzewczy w lustro, które w przedpokojach i łazienkach pełniłoby funkcję nie tylko grzewczą. Możliwym jest też namalowanie obrazu lub np. portretu rodzinnego na panelu grzewczym, co w żadnym stopniu nie zmniejszy funkcjonalności ogrzewania.

Podsumowując, jest wiele zalet przemawiających za inwestycją w ogrzewanie na podczerwień, zarówno ekonomicznych, ekologicznych jak i zdrowotnych. Żeby w pełni wykorzystać opisywane cechy ogrzewania elektrycznego, należy zlecić montaż specjaliście. Jest to kluczowe w przypadku tego typu ogrzewania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE