Twardy dysk w komputerze odpowiada przede wszystkim za możliwość przechowywania na komputerze plików. Wpływa on jednak także na całą pracę urządzenia, szybkość działania, czy nawet wytrzymałość baterii. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo wybrać dysk twardy do swojego komputera. Jest wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki dysk SSD sprawdzi się najlepiej. Poniższe porównanie z wersją HDD pozwoli znaleźć odpowiedni dysk do swojego komputera.
Pojemność dysków
Pierwszą kwestią, na którą zwraca się uwagę, wybierając dysk twardy do swojego komputera, jest jego pojemność. Wskazuje ona, ile plików, dokumentów i multimediów można przechowywać na urządzeniu. Dyski SSD wykorzystują pamięć flash, która przechowuje zapisane dane w osobnych komórkach. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć szybkość działania, zapisu i odczytu informacji oraz ogólną wydajność. Dla porównania dyski HDD, choć mogą mieć większą pojemność, ponieważ do przechowywania danych wykorzystują pole magnetyczne, działają znacznie wolniej. Z tego powodu do codziennej pracy, a szczególnie do gier, lepszym wyborem będzie dysk SSD. Otwiera się on w kilka sekund, a zainstalowane na nim oprogramowanie potrzebuje tylko paru chwil, aby się uruchomić. Dotyczy to także gier o dużych wymaganiach sprzętowych.
Prędkość dysków
Na wybór dysku do komputera wpływ ma także jego prędkość działania. Oznacza ona, jak szybko można zapisywać i odczytywać zapisane już dane. Wykorzystana w dysku SSD technologia pamięci flash umożliwia jednoczesne użytkowanie kilku osobnych komórek bez spadku wydajności i prędkości pracy urządzenia. Pliki są więc zapisywane i odczytywane bardzo szybko w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD.
Trwałość dysków
Oprócz prędkości pracy i pojemności pamięci, podczas wyboru dysku do swojego komputera wiele osób kieruje się także ich trwałością. Nikt nie chce przecież po kilkunastu miesiącach użytkowania wymieniać poszczególnych podzespołów. Mając wybór między dyskiem SSD a HDD, warto zdecydować się na ten pierwszy. Przez wielu ekspertów uważany jest on za trwalszy, ponieważ nie ma ruchomych elementów. Części w dysku HDD mogą szybko się zużywać na skutek ciągłego ruchu, a w efekcie cały dysk będzie nadawał się do wymiany.
Laptop z zamontowanym dyskiem HDD jest bardziej podatny na utratę zapisanych danych. Wystarczy, że po upuszczeniu urządzenia, ruchome elementy dysku uszkodzą się lub przemieszczą. Wtedy nie tylko może on ulec uszkodzeniu, ale również większość zapisanych na nim danych zniknie bezpowrotnie. Odzyskanie ich i defragmentacja dysku mogą okazać się niemożliwe.
Dysk SSD jest trwalszy właśnie dlatego, że jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego mniej prawdopodobne jest, że przechowywane na nim dane zostaną utracone na skutek nieprawidłowego użytkowania. Ponadto dyski SSD nie generują takich ilości ciepła i hałasu jest wersje HDD. Z tego powodu przedłużają żywotność baterii w laptopach i notebookach.
Dlaczego dysk SSD jest lepszy niż HDD?
W nowoczesnych komputerach i laptopach coraz częściej stosuje się dyski SSD, które zastępują wersje HDD. Przede wszystkim dlatego, że zapewniają one większe bezpieczeństwo przechowywanych danych. Są trwałe i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Każdy dysk w pewnym momencie ulegnie zużyciu, ale zanim trzeba będzie wymienić dysk SSD na nowy, zapewne na rynku pojawi się jeszcze lepszy model. Dużą zaletą wersji SSD jest również ich prędkość działania. Lepiej sprawdzają się do gier i codziennej pracy, podczas której wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowania, niż dyski HDD. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, który z tych dwóch podzespołów wybrać do swojego komputera lub laptopa, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie dysk SSD. Jedyną przewagą wersji HDD jest bowiem większa pojemność.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.