reklama

Coraz więcej Polaków ma problem z kręgosłupem przez siedzącą pracę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coraz więcej Polaków ma problem z kręgosłupem przez siedzącą pracę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościCoraz większa liczba Polaków posiada siedzącą pracę, co bezpośrednio przekłada się na coraz częstsze występowanie problemów z kręgosłupem. Dane jednoznacznie wskazują, że wzrasta ilość Polaków, które posiadają problemy z kręgosłupem spowodowane siedzącą pracą.

Zdrowy kręgosłup u pracowników biurowych jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Wpływ na to posiada bardzo wiele negatywnych czynników, choć nigdy nie jest za późno by je zmienić. Wielopoziomowe działanie bardzo szybko przynosi pozytywne rezultaty. Eksperci polecają przede wszystkim ćwiczenia na kręgosłup, które pozwalają zawalczyć o zdrowy kręgosłup. Ponadto przedstawiamy dodatkowe sposoby, które pozwalają odpowiednio zadbać o kondycję kręgosłupa. 

Masz problemy z kręgosłupem? Zacznij od zmiany pozycji w pracy biurowej

 

W każdej pracy biurowej najistotniejszą kwestią jest zapewnienie ergonomii stanowiska pracy. Utrzymywanie właściwej pozycji ciała stanowi aspekt, który jest poruszany na każdym szkoleniu BHP. Co więcej, przed rozpoczęciem pracy biurowej na danym stanowisku musi być ono odpowiednio dostosowane. W rzeczywistości musi ono spełniać szereg bardzo rygorystycznych wymagań, które są poparte wyliczeniami ekspertów. Alarmujące są statystyki, które wskazują, że aż 74% pracowników garbi się w trakcie pracy przy biurku, a aż 77% pracowników w trakcie dnia posiada skrzyżowane nogi pod biurkiem.

infografika2 

 

Ogromnym błędem pracowników jest także lekceważenie i nieprzestrzeganie posiadania 5 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przed ekranem komputera. Dopuszcza się do tego aż 86% osób pracujących przy komputerze. 

 

Eksperci przedstawiają, że pozycja przybrana w trakcie pracy przed komputerem powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Wskazane jest unikanie asymetrycznego obciążenia, np. odchyleń na bok, wykręcania głowy lub tułowia. Ręce powinny być ułożone na jednej wysokości i nie mogą być zginane w nadgarstkach. W łokciach powinien być kąt 90 stopni. Istotna jest także obecność podnóżka, który umożliwia ułożenie stóp pod kątem 15 stopni. Wysokość biurka powinna być indywidualnie dopasowana do wzrostu pracownika. Optymalny zakres wynosi od 67 do 82 cm, a siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości 40-50 cm. Specjalista  zapytany o poradę dla pracowników biurowych powiedział, że: "konieczne jest wygospodarowanie czasu na przerwę w pracy i w tym czasie należy wykonywać proste ćwiczenia na kręgosłup". Ważne jest też wyposażenie biura, np.: odpowiednio dobrany i ustawiony fotel biurowy Grospol Coco.

sitandstand

Ćwiczenia na kręgosłup, które możesz wykonywać w pracy

W trakcie pracy można z powodzeniem wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, które poprawią jego kondycję. Nie są one bardzo angażujące i czasochłonne. Większość można wykonywać nawet bez wstawania z krzesła. Wystarczy krótka chwila i można zawalczyć o zdrowy kręgosłup. 

Przykładowe ćwiczenia na kręgosłup, które można wykonywać w biurze:

  • Mocne pochylanie głowy do przodu i zatrzymanie głowy w tej pozycji. 
  • Obracanie głowy na lewą i prawą stronę aż do momentu odczuwania napięcia. Wówczas także należy pozostać w tej pozycji. 
  • Krążenie ramion do przodu i do tyłu. 
  • Splecenie palców, obrócenie dłoni i uniesienie ich nad głowę. Następnie należy mocno wyciągnąć się do góry. Następnie można je pokierować na lewą i prawą stronę. 
  • Złożenie dłoni na wysokości piersi i rozpychanie łokci na zewnątrz. 
  • Unoszenie i rozprostowywanie nóg podczas siedzenia na krześle. 
Jest to tylko przykładowa lista, bardzo łatwych ćwiczeń, które pozwolą zachować zdrowy kręgosłup. Zalecane jest wytrzymywanie w każdej pozycji od 5 do 10 sekund. Każde ćwiczenie należy powtarzać od 3 do 5 razy. Z uwagi na łatwość ich wykonania warto robić je częściej niż raz dziennie. Choć zdecydowanie najlepsze efekty są możliwe do uzyskania, jeżeli będą wykonywane w czasie trwania 5  minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przed komputerem. Z pewnością największą motywacją jest ich wspólne wykonywanie razem ze współpracownikami. Jednocześnie łatwiej wtedy jest zachować systematyczność. 

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup?

Zdrowy kręgosłup można uzyskać na podstawie wielotorowego działania. Warto wykonywać ćwiczenia na kręgosłup pomiędzy pracą, do tego należy zachowywać właściwą postawę przed komputerem. Równie ważne jest, aby każdy pracownik posiadał właściwie dobrane krzesło. Fotele obrotowe niekwestionowanie posiadają kluczową pozycję w wyposażeniu każdej firmy. Ergonomiczne krzesło musi charakteryzować się kilkoma aspektami, które rzutują na późniejszy komfort użytkowania i zdrowy kręgosłup. Z pewnością ważne jest, aby pochodziło do sprawdzonego producenta, który nieustannie podąża i wdraża zalecenia ekspertów, którzy wskazują jak zadbać o kręgosłup.

Dobre, ergonomiczne krzesło biurowe powinno charakteryzować się posiadaniem:

  • możliwości regulowania wysokości oparcia, 
  • regulacji kąta odchylenia oparcia, 
  • podłokietników, 
  • kółek, które umożliwiają przesuwanie. 
 

Każdy pracownik powinien posiadać krzesło dopasowane do swojej budowy ciała. Przykładowe modele znajdziesz na MEBLE.LOBOS.PL. Odpowiednio dobrane zapewnia większą efektywność i komfort pracy. Szeroką ofertę krzeseł i foteli biurowych posiada sklep LOBOS. W ich asortymencie znajdują się modele, które nie tylko spełniają rygorystyczne normy, ale także dopasowują się do każdego wnętrza. Ilość modeli pozwala znaleźć model, który spełni wszystkie wymagania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy