Reklama

Co to jest speedcubing? Poznaj bliżej rozwijający się sport!

Opublikowano:
Autor:

Co to jest speedcubing? Poznaj bliżej rozwijający się sport! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wszyscy uwielbiamy satysfakcję płynąca z wykonania jakiegoś zadania. Takie źródło rozkoszy jest bardzo przyjemne, a jest tym większe, im trudniejszego wyzwania się podejmujemy. Mając to na uwadze, niezwykle popularne są wszelkiego rodzaju gry logiczne, których rozwiązanie wymaga co najmniej większych nakładów koncentracji. Taka właśnie źródło przyjemności odkrywa się w układaniu kostki logicznej, której wynalazcą jest Ernő Rubik. Dzisiaj składanie kostek zaliczane jest do sportu, a przednia rozrywka i niemałe trudy sprawiają, że ludzie rywalizują między sobą w czasie ich układania. Na tym właśnie polega idea speedcubingu – ułóż szybciej niż Twój rywal. To dość nowa dyscyplina sportu, ale z całą pewnością już teraz bardzo wpływowa.

Rekordy w układaniu kostek logicznych. Mistrzostwa świata rządzą się swoimi prawami!

Oryginalna wersja kostki, czyli sześcienny wariant 3x3x3, powstała w 1974 roku. Pierwsze ułożenie przez węgierskiego twórcę, Ernő  Rubika, zajęło miesiąc. Czy to dużo? Z dzisiejszej perspektywy – niewiarygodnie dużo. Nawet w 1982 roku rekord wynosił już prawie 23 sekundy w singlu, czyli w nieuśrednionym, pojedynczym czasie układania. Dzisiejszy rekord świata należy do Chińczyka, który w 2018 roku w singlu osiągnął wynik 3,47 sekund. Najszybszym Polakiem jest Tymon Kolasiński. W 2021 ułożył on poprawny układ pól w 4,44 s., co jest również fenomenalnym wynikiem. Zestawiając te czasy z pierwszymi ułożeniami, można złapać się za głowę. Niemniej trzeba pamiętać, że przez tyle lat opracowano mnóstwo algorytmów dla każdego rodzaju kostek. Te łatwiejsze zajmują nieco więcej czasu, te trudniejsze jednak pozwalają na powyższe efekty.

Chcesz zostać speedcuberem? A może po prostu hobbystą?

W takim razie kup własną kostkę logiczną

Speedcubing jest najpopularniejszym przeznaczeniem kostek logicznych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ czasowa rywalizacja to świetne źródło nietuzinkowych emocji i przyjemności. Kategorie układania są różne i nawet uczestnicy mogą walczyć na czas poprzez układanie jedną ręką czy też stopami. Niektórzy także kolekcjonują układanki lub układają z nich mozaiki. Człowieka ogranicza wszakże tylko wyobraźnia. Ale wcale nie trzeba rywalizować. To może być po prostu hobby i sposób na oderwanie się od rzeczywistości oraz relaks. To niezobowiązujące; wystarczy tylko kupić określoną kostkę logiczną, która wpadnie w oko. Wiele rozmiarów w atrakcyjnych cenach znajdziesz na stronie https://netcube.com.pl/. Jeśli szukasz nowego hobby lub zainteresował Cię speedcubing, to konieczne tam zajrzyj. Sklep NetCube dostarcza produktów świetnej jakości, dlatego też warto tam poszukać.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE