reklama

Ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie w drugiej połowie 2022 roku - co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie w drugiej połowie 2022 roku - co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie w drugiej połowie 2022 roku - co warto wiedzieć?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościMimo licznych problemów ekonomicznych, z którymi musi mierzyć się polska gospodarka, nieruchomości na sprzedaż wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony kupujących. Czy to dobry czas, by kupować lub sprzedawać mieszkanie? Sprawdźmy!

Ceny nieruchomości na sprzedaż w 2022 roku — o czym warto wiedzieć?

 

Nie ulega wątpliwości, że obecny rok można uznać za przełomowy. Szacuje się, że — po raz pierwszy od wielu lat — zainteresowanie kredytami hipotecznymi będzie rekordowo niskie. Od stycznia do lipca spadło o niemal 60%. To zaś przekłada się na stagnację na rynku nieruchomości — nie tylko stołecznym, ale i ogólnopolskim.

Bez względu na to, czy interesuje nas apartament na sprzedaż, czy raczej mała kawalerka, potencjalni zainteresowani coraz częściej muszą iść na kompromis. Winne są oczywiście rosnące koszty życia. Za zdecydowaną większość usług i dóbr płacimy dziś o wiele więcej, niż przed rokiem.

Oszczędności dobrze widać też w cenach posesji. Dziś, gdy szukamy mieszkania na sprzedaż w Warszawie przez takie strony, jak SonarHome.pl, bez trudu można zauważyć, że wybrane oferty są aktywne o wiele dłużej, niż jeszcze kilka miesięcy temu. 

To zaś może oznaczać, że potencjalni zainteresowani albo samodzielnie zdecydowali o wstrzymaniu się z kredytem hipotecznym, albo bank zmniejszył rekomendowaną kwotę lub wręcz odrzucił wniosek. Stawia to zarówno przed kupującymi, jak i sprzedającymi, zupełnie nowe wyzwania.

 

Średnia cena mieszkania w Warszawie — trendy na 2022 rok

 

Gdy przeanalizujemy dane z największych miast w Polsce, a więc i z Warszawy, od razu dostrzeżemy korektę trendu, który utrzymywał się na rynku od kilku ostatnich lat. Mamy obecnie do czynienia z sytuacją, kiedy dynamika wzrostu cen dość mocno wyhamowała. 

W ostatnim miesiącu ceny mieszkań spadły m.in. w:

       Sopocie (-300 złotych za metr),

       Gdyni (-50 złotych za metr),

       Wrocławiu (-30 złotych za metr).

W takich miastach, jak Warszawa, Katowice, czy Łódź, widać stabilizację cenową. Warto jednak spojrzeć na te dane w nieco szerszym horyzoncie czasowym. 

Jeszcze w marcu 2022 roku dynamika wzrostu cen w Warszawie (w ujęciu rocznym) wynosiła 12%. Dziś to zaledwie 8,7%. Największe tąpnięcie wśród miast, które w swoim rankingu uwzględnia SonarHome, zaliczył jednak Sopot. W maju deklarowana roczna zmiana wartości szacowana była na 28%. W sierpniu to tylko 17%. Jedną z niewielu gmin, gdzie wartość posesji wciąż wykazuje tendencję rosnącą, są Katowice. W stolicy Górnego Śląska odnotowano wzrost z 7,8% w czerwcu do 8,2% w sierpniu.

 

Czy cena mieszkania w Warszawie wszędzie jest taka sama?

 

Nie. Stołeczny rynek nieruchomości wykazuje dość duże wahania cenowe, które mogą być liczone nawet w tysiącach złotych za metr. W tzw. dzielnicach granicznych, czyli takich, które są dość mocno oddalone od centrum, cena za metr jest zbliżona do około dziesięciu tysięcy złotych. Można wskazać tu na Ursus lub Wesołą.

Im bliżej centrum, tym drożej. Nie powinno więc dziwić, że ceny na Żoliborzu i Woli są o wiele wyższe. Niezaprzeczalnym liderem jest jednak Śródmieście, gdzie cena za mkw wyraźnie przebija średnią dla całego miasta stołecznego i waha się między 14 a 15 tysięcy złotych.

Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie w Warszawie? Bez wątpienia warto zainteresować się lokalami, które znajdują się na Mokotowie. Szacuje się, że już dziś stanowią one 16% stołecznego rynku nieruchomości. Sporą popularnością cieszy się też Praga Południe oraz Wola i Białołęka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE