reklama
reklama

4 Powody dla Których SEC Musi Przegrać Sprawę Sądową przeciw Coinbase

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

4 Powody dla Których SEC Musi Przegrać Sprawę Sądową przeciw Coinbase - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościRynek kryptowalutowy od powstania charakteryzuje innowacyjność, połączona z nietuzinkowym podejściem do regulacji, które bardziej konserwatywni inwestorzy mogliby nazwać brawurą. Do dziś nie wiadomo kim jest tajemniczy Satoshi Nakamoto, będący twórcą Bitcoina i do tej pory próby uregulowania wirtualnych walut zasadniczo się nie powiodły. Bitcoin, Ethereum czy Tether i tysiące innych, mniejszych kryptowalut, w dużym stopniu funkcjonują jako alternatywny środek płatniczy wobec tak zwanych walut fiat.
reklama

Nie wszystkim się to podoba. Szczególnie niezadowolone są z tego państwowe instytucje regulatorów rynków finansowych, które chcą okiełznać kryptowaluty, włączając je do systemu płatniczego, albo traktując je jako część konwencjonalnego rynku kapitałowego. I choć w rezultacie pełnej regulacji sfera krypto może zyskać pewne korzyści, to wiąże się z tym także szereg zagrożeń, które mogą podważyć sam sens istnienia zdecentralizowanych walut w sieci blockchain. 

Wzrosty wartości Bitcoina z ostatnich miesięcy sugerują poprawiającą się sytuację na rynku kryptowalutowym. Ale może ulec ona zmianie w wyniku nadmiernych regulacji. Źródło: Investing.com.

reklama

Szczególnie zaciekle Bitcoina atakuje SEC, które prowadzi krucjatę przeciw największym giełdom kryptowalutowym, takim jak Coinbase.  W czerwcu tego roku, SEC, czyli Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych złożyła pozew przeciw tej giełdzie, oferującej dziesiątki kryptowalut, zarówno tych z pierwszej dziesiątki listy największej kapitalizacji, jak i wielu alternatywnych tokenów o niskich obrotach. SEC planuje nałożyć ścisłe ograniczenia na giełdę, nakazując jej stosowanie się do zasad handlu kryptowalutami, analogicznych do handlu akcjami i innymi instrumentami finansowymi, takimi jak fundusze ETF czy kontrakty na surowce. Coinbase odrzuca pozew, twierdząc że traktowanie kryptowalut jako instrumentów finansowych jest bezzasadne. Niezależnie od tego, która strona sporu ma rację, jedno jest pewne: wygrana SEC może oznaczać gwałtowną zmianę na rynku kryptowalutowym, która może prowadzić do podważenia sensu istnienia zdecentralizowanych, wirtualnych walut w sieci blockchain. W tym artykule przedstawimy opinię eksperta na temat nadchodzącego sporu sądowego, a także opowiemy o czterech konsekwencjach dla całej branży kryptowalutowej.

reklama

Zagrożenia dla Kryptowalut: Opinia analityka

Analitycy śledzący sferę kryptowalutową mają na ten temat jednoznaczną opinię. Ewentualna wygrana Komisji Papierów Wartościowych będzie groźna dla dalszego rozwoju technologii zdecentralizowanych płatności. Świadczące o tym argumenty podaje Maxim Manturov, Dyrektor ds. Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe. Twierdzi on, że „Ogólnie mówiąc, założenie SEC, że wszystkie kryptowaluty inne niż Bitcoin to akcje, może całkowicie zmienić krajobraz rynku kryptowalutowego. Jeśli SEC wygra sprawę przeciw Coinbase, ustanowi to precedens, który będzie wymagał od wszystkich giełd kryptowalutowych rejestracji zgodnie z zasadami SEC i postępowania zgodnie z prawem przewidzianym dla obrotu akcjami. Sprawi to, że kupno i sprzedaż kryptowalut, a także ich bezpieczne przechowywanie przez inwestorów staną się dużo trudniejsze. Oświadczenie SEC może także prowadzić do wzmożonej kontroli giełd kryptowalutowych przez regulatorów na całym świecie. Może to sprawić, że giełdom będzie trudniej działać, a ich usługi będą podlegały większym ograniczeniom. Ogólnie mówiąc, nakaz SEC może mieć znaczny wpływ na krajobraz kryptowalutowy. Z tego względu warto obserwować uważnie rozwój sytuacji i być na bieżąco z rozwojem tej sprawy.”

reklama

Cztery Konsekwencje Wygranej SEC kontra Coinbase

Ewentualna wygrana SEC, która spowoduje potraktowanie kryptowalut jako tradycyjnych instrumentów finansowych o zasadach obrotów takich jak akcje wywoła następujące konsekwencje dla całej branży.1. Koniec decentralizacji: Ideą kryptowalut jest uniezależnienie się od organów nadzorczych i arbitralnych decyzji instytucji. Bitcoin i większość innych kryptowalut, od powstania hołdują zasadzie niezależności od banków i instytucji rządowych. Jeśli jednak te wirtualne waluty zostaną uznane za instrumenty giełdowe, decentralizacja przestanie być możliwa. Emisja kryptowalut stanie się bowiem zależna od organów państwowych, wydających zgodę na obrót. Osłabi to fundamenty funkcjonowania kryptowalut, a także sprawi, że staną się podatne na manipulacje cenowe, wywoływane przez organy państwowe.2. Ograniczenie innowacyjności: Projekty kryptowalutowe od dawna przekraczają ramy tradycyjnych rynków finansowych i stymulują innowacyjność w sektorze fintech. Ścisły nadzór może sprawić, że nie będą już mogły pod tym względem konkurować z rynkiem giełdowym i nie będą mogły być już realizowane jako projekty open source.3. Podważenie zaufania inwestorów: Mimo że kryptowaluty obecnie nie podlegają zasadniczej kontroli organów państwowych, cieszą się zaufaniem, szczególnie jeśli chodzi o największe z nich takie jak Bitcoin czy Ethereum. Wynika to z pełnej przejrzystości sieci blockchain, w której transakcje dostępne są w publicznych ledgerach, zapewniając ich pełną transparentność. Jednakże nałożenie kagańca nadzorów może obniżyć zaufanie inwestorów i spowodować odpływ pieniędzy z tego rynku. 

reklama

Zaufanie inwestorów do Bitcoina w różnych krajach jest wysokie, ale może ulec spadkowi w przypadku jego przeregulowania. Źródło: Techcrunch.4.

Globalne efekty regulacji: Organy nadzoru finansowego na całym świecie uważnie obserwują ruchy amerykańskiego regulatora, wprowadzającego często jako pierwszy istotne dla rynków ograniczenia. Jeżeli SEC wygra pozew przeciw Coinbase i nałoży na giełdę zobowiązanie do przestrzegania jego zasad, może to doprowadzić do efektu domina na całym świecie, poczynając od Unii Europejskiej. Kryptowaluty staną się więc wszędzie przedmiotem kontroli regulacyjnych organów giełdowych, co doprowadzi do globalnych reperkusji dla sfery krypto.Tak więc, choć dyskusja na temat kontroli nad kryptowalutami jest zasadna i właściwa, szczególnie dla zapobiegania nadużyciom, których nie brakuje w tej sferze, to potraktowanie Bitcoina i innych kryptowalut jako instrumentów finansowych, będzie prowadziło do ograniczenia autonomii, innowacyjności i zaufania inwestorów. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama