Umowę, zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami, podpisali w Starostwie Powiatowym przedstawiciele Trzeciej Drogi (PSL – Polska 2050) i Koalicji Obywatelskiej. Dokument parafowało w sumie 12 osób wybranych do rady powiatu.
Przypomnijmy, Trzecia Droga w kadencji 2024 – 2029 będzie reprezentowana przez następujących radnych: Sylwestra Ziemkiewicza, Lecha Dąbrowskiego, Bogdana Banaszczaka, Ewę Kowalak, Magdalenę Woja, Bogusława Jankowskiego, Karolinę Koper, Izabelę Tomaszewską, Marię Bieniek. Z kolei z Koalicję Obywatelskią: Marcin Piotrowski, Katarzyna Zawadka i Waldemar Zawadzki.
Zarówno radni Trzeciej Drogi, jak i Koalicji Obywatelskiej podkreślają, że zawarta dziś umowa jest podyktowana dobrem powiatu płockiego.
- Mieszkańcy powiatu 7 kwietnia zadecydowali, jak będzie wyglądał dalszy rozwój ziemi płockiej. Na kandydatów Trzeciej Drogi oddano prawie 18 tysięcy głosów […] Ostatni tydzień poświęciliśmy na rozmowy i budowę porozumienia, które zagwarantuje dalszy rozwój powiatu płockiego. Chcemy pozostać liderem tego rozwoju.
- mówił Sylwester Ziemkiewicz, starosta płocki.
Podpisano porozumienie, dzięki któremu Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska posiadać będzie 12 mandatów w 23-osobowej Radzie Powiatu Płockiego.
„Pracować będziemy zgodnie, pilnując postanowień niniejszej umowy koalicyjnej, ze świadomością odpowiedzialności za przyszłość wspólnoty mieszkańców Powiatu, która jest dla nas priorytetem” – czytamy w umowie.
Jak przekonują przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, to kontynuacja dobrej współpracy.
- Nasza współpraca była do tej pory dobra, a sądzę, że teraz jeszcze lepsza. Na pewno przystąpimy do dalszej współpracy zarówno z rządem, samorządem województwa, jak i z Płockiem – mówił Marcin Piotrowski, szef klubu KO w radzie powiatu.
Umowa koalicyjna wskazuje na najważniejsze obszary, na których skupią się nowy zarząd i rada. To bezpieczeństwo mieszkańców, związane zarówno z funkcjonowaniem w tym miejscu Orlenu, jak i zagrożeniem powodziowym oraz zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom w obliczu międzynarodowych konfliktów zbrojnych.
Umowa zakłada również:
- wspólną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym regionu, tj. zabiegi o budowę i bliskie położenie trasy S10;
- modernizację i budowę dróg oraz ścieżek rowerowych;
- wzmocnienie i zwiększenie wsparcia dla mieszkańców w ich aktywnościach i pomysłach na rozwój lokalnych społeczności;
- pomoc osobom potrzebującym i zagrożonym wykluczeniem;
- dalsze inwestowanie w dobrą edukację i rozwój zintegrowanego szkolnictwa ponadpodstawowego;
- walkę z bezrobociem oraz pomoc przedsiębiorcom i rolnikom.
Umowa koalicyjna podpisana. A co z Mazowszem i miastem?
Obecni podczas konferencji parlamentarzyści podkreślali, że nie bez znaczenia dla rozwoju powiatu jest wsparcie rządowe. To ono daje samorządowi znacznie większe możliwości rozwoju.
- To niejako odzwierciedlenie koalicji 15 października, która jest rządem stojącym na straży wartości demokratycznych. Wiem też, że z podobnym personalnym porozumieniem będą budowane kolejne koalicje – na szczeblu wojewódzkim, jak i miejskim – by budować dalszą, dobrą przyszłość Płocka.
- zdradził podczas konferencji Piotr Zgorzelski, wicemarszałek sejmu RP.
Parlamentarzysta zapowiedział, że będzie wspierał ważne przedsięwzięcia dla płocczan i powiatu – mowa tu m.in. o budowie drogi S10 i pogłębianie Wisły. - Już teraz deklaruję, że będę aktywnie działał w tych obszarach – przekonywał Zgorzelski.
W podobnym tonie wypowiedziała się Elżbieta Gapińska, posłanka na Sejm RP, a także Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Zapowiedzieli oni pełne wsparcie dla ziemi płockiej.
- Wszystko wskazuje na to, że będziemy kontynuować współpracę na poziomie Mazowsza pomiędzy Koalicją Obywatelską a Trzecią Drogę. Chcemy wspierać samorządy i wszystkie cztery powiaty. Liczę na dobre projekty i wnioski dotyczące mechanizmów wsparcia z UE jak i naszych, mazowieckich.
- mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Z kolei prezydent Andrzej Nowakowski dodał, że w minioną sobotę odbyły się rozmowy, które wyłoniły koalicjantów także w nowej radzie miasta.
- Jestem spokojny o dobrą współpracę. W sobotę rozmawialiśmy z marszałkiem Struzikiem o jej kontynuacji w nachodzącej kadencji. Jestem dobrej myśli, że znów ułożymy wszystko tak, by dalej myśleć o odpowiedzialnym rozwoju miasta i całego regiony.
Kto będzie starostą, wicestarostą i przewodniczącym rady?
Większość powiatowych radnych zaproponowała, by starostą płockim pozostał Sylwester Ziemkiewicz, a na wicestarostę Waldemar Zawadzki z KO – radny powiatu od 2010 roku, reprezentujący okręg zawiślański.
Kandydatami na Członków Zarządu Powiatu Płockiego są: Marcin Piotrowski (KO), Ewa Kowalak (TD) i Magdalena Woja (TD). Przewodniczącym rady powiatu miałby pozostać Lech Dąbrowski (TD), a wiceprzewodniczącą Katarzyna Zawadka (KO).
Kandydatury te zostają poddane pod głosowanie w pierwszej sesji powiatu płockiego nowej kadencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.