Jakie słowo, zwrot lub wyrażenie zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2021?
Organizowany od 2016 roku konkurs ma zwrócić uwagę Polaków na zjawiska zachodzące w języku, którym najczęściej posługują się młodzi ludzie. Odkrywanie ciekawych zjawisk językowych i ich genezy ma wywołać pozytywne emocje i zachęcić do większej kreatywności językowej w życiu codziennym.Jury plebiscytu podkreśla, że zwycięskie słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. Wszystkie zgłoszenia przejdą dwuetapową weryfikację komisji w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka).
Wstępna analiza zgłoszeń wyłoni te zwroty i słowa, które najczęściej padały w nadesłanych propozycjach i są zgodne z regulaminem plebiscytu. Do ścisłego finału trafi 20 słów, a o wyborze najtrafniejszego zdecydują internauci.
W konkursie przewidziano również nagrodę specjalną, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
Do 7 listopada na stronie na stronie sjp.pwn.pl można zgłaszać swoje propozycje słów poprzez formularz. Młodzieżowe Słowo Roku 2021 poznamy na początku grudnia.
W naszej galerii umieściliśmy 10 słów z Galerii Młodzieżowych Słów Roku. Znaliście wszystkie?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.