reklama
reklama

Nadzwyczajna komisja ds. aborcji. Cztery projekty nadal w grze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Nadzwyczajna komisja ds. aborcji. Cztery projekty nadal w grze - Zdjęcie główne

Posłowie zdecydowali, że aborcją powinna zająć się specjalna komisja. | foto Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Okiem KobietyPo burzliwej czwartkowej debacie, w piątek posłowie mieli zadecydować o losie projektów dotyczących przerywania ciąży. Okazało się jednak, że to nie koniec dyskusji na ten temat. O wszystkich tych pomysłach parlamentarzyści będą jeszcze dyskutować w specjalnie powołanej komisji nadzwyczajnej.
reklama

W skład komisji weszło 27 osób, z czego 11 osób to posłowie PiS, 9 jest z  Koalicji Obywatelskiej, po dwie osoby z Polska 2050, PSL i Lewicy, jedna z Konfederacji. Dodajmy, że zdecydowana większość członków to kobiety. 

Nadzwyczaj komisja ds. aborcji. Oni zadecydują, co dalej z projektami 

Z ramienia PiS w komisji zasiadły: Marlena Maląg, Katarzyna Sójka, Joanna Borowiak, Dominika Chorosińska, Agnieszka Górska, Maria Kurowską, Anna Kwiecień, Anna Milczanowska, Olga Semeniuk-Patkowska, Józefa Szczurek-Żelazko i Agata Wojtyszek.

Koalicję Obywatelską reprezentują: Monika Rosa, Katarzyna Piekarska, Anna Sobolak, Jolanta Niezgodzka, Alicja Łepkowska-Gołaś, Sylwia Bielawska, Dorota Łoboda, Maciej Wróbel i Paweł Bliźniuk.

reklama

Polskę 2050: Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz Ewa Szymanowska. PSL: Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska. Lewicę - Anna Maria Żukowska,  Marcelina Zawisza, natomiast Konfederację - Karina Bosak.

W grze wciąż pozostają cztery projekty dotyczące legalnej aborcji. Na obradach nadzwyczajnej komisji członkowie zajmą się dwoma projektami Lewicy. Jeden zakłada częściowo depenalizację aborcji i pomoc w niej (czyli miałaby nie być już karalna), drugi liberalizację prawo i umożliwienie przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Projekt KO  dotyczy utworzenia świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Natomiast Trzecia Droga zaproponowała odwrócenia wyroku TK ws. aborcji z 2020 roku. Posłowie proponują legalną aborcję w przypadku, gdy wyniki badań wskazują duże prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. 
Obiecaliśmy dość kłótni i dotrzymaliśmy słowa. W Polska 2050 uważamy, że największą szansę na zmianę daje referendum, ale głosowaliśmy za wszystkimi projektami. Zrobiliśmy to z szacunku do demokracji i troski o trwałość koalicji. Teraz oddajemy los tych ustaw w ręce członkiń i członków komisji - stwierdził po powołaniu komisji marszałek Sejmu - Szymon Hołownia.

Dopóki o aborcji rozmawiają kobiety, jest spokojnie i merytorycznie

Na spotkaniu z dziennikarzami Hołownia dodał, że cieszy się, iż komisję tworzą przede wszystkim kobiety. - Kiedy w czwartek dyskutowały w tej sprawie, była to dyskusja merytoryczna, której można było słuchać. Gorzej było, jak na mównicę weszli panowie, wówczas zaczęły się wyzwiska i obelgi - zauważył marszałek. 
 
Szymon Hołownia przyznał, że ma nadzieję, iż komisji uda się szybko osiągnąć porozumienie w też ważnej społecznie sprawie. 
 
Komisja po raz pierwszy zebrała się tuż po zakończeniu piątkowych głosowań. Ustalono, że przewodniczącą zostanie Dorota Łoboda. Natomiast w skład prezydium weszły: Anna Maria Żukowska, Urszula Nowogórska, Ewa Szymanowska i Karina Bosak. 
 
Za skierowaniem projektów do komisji nadzwyczajnej zagłosowało w piątek 241 posłów. Przeciw było 182, a 14 wstrzymało się. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie poselskich projektów dotyczących aborcji. Taki wniosek złożyła Konfederacja. 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama