Rak jądra i prostaty? Owszem, mężczyźni słyszeli, że takie nowotwory występują, ale uważają, że ich one ominą. Tymczasem statystyki pokazują, że zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 tysięcy mężczyzn i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. Natomiast w przypadku raka prostaty (gruczołu krokowego) szacuje się, że zachoruje na niego co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 procent mężczyzn po 80. roku życia.
Rak jądra dobrze rokuje, jeśli jest wcześnie wykryty
Listopad zwany Movemberem, czyli wąsopadem, został ustanowiony miesiącem świadomości męskich nowotworów. W tym czasie odbywają się liczne akcje edukacyjne i profilaktyczne. - Panowie przez cały listopad zapuszczają wąsy na znak solidarności z chorymi, ale także - by wzbudzić ciekawość i zapoczątkować dyskusję o profilaktyce i zachorowalności na męskie nowotwory. Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla jego skutecznego leczenia - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl informuje, że w Polsce wykrywa się rocznie około 800 przypadków raka jądra. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na ten rodzaj raka należą:
- zdiagnozowany wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze
- wnętrostwo (niezstąpienie jąder do moszny) – nawet jeśli jądro zostało prawidłowo operacyjnie odprowadzone
- zespół Klinefeltera (choroba spowodowana nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych)
- hipogonadyzm (stan obniżonego wydzielania hormonów płciowych).
Rak jądra jest nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem odpowiedniego leczenia. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania - informuje lek. med. Sebastian Piotrowicz.
Wolą bagatelizować guzy w jądrach niż iść do lekarza. To wciąż wstydliwy problem
Niestety mężczyźni nadal badają się niechętnie, a nawet bagatelizują problem i nie przyznają się do obecności wyczuwalnego guza. - Dlatego celem akcji Movember jest przebicie się do świadomości mężczyzn, a także ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie - informuje portal onkologiczny.Poza aspektem profilaktycznym, Movember w Polsce posiada jeszcze jeden nieoceniony walor - buduje nastrój wsparcia społecznego i psychologicznego, co stanowi istotny element działań psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe.
Tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego i jąder, przy których trudności w mówieniu dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów. Po pierwsze, wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn i tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy
- podkreślają eksperci portalu zwrotnikraka.pl.
Tymczasem nowotwór prostaty zajmuje niezmiennie czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. W tym przypadku również bardzo ważna jest profilaktyka oraz wykrycie choroby we wczesnym stadium.
Poradnie zapraszają do umawiania się na wizytę. Bezpłatne badania bez skierowania
- Panowie badajcie się! Dbając o siebie, dbacie też o nas - przekonuje Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i apeluje do mężczyzn, aby korzystali z ofert, które w listopadzie przygotowało wiele poradni urologicznych, np. w wojewódzkim szpitalu przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu.
W Centrum Profilaktyki i Leczenia Raka Prostaty panowie w wieku od 45 lat mogą całkowicie bezpłatnie i - co ważne - bez skierowania przejść badanie i konsultacje
- zachęca.
Dr n. med. Piotr Cieśliński dodaje, że medycy czekają przede wszystkim na mężczyzn, którzy nie są pod stałą kontrolą urologów w poradniach, a którzy chcieliby zbadać swój gruczoł krokowy. - W ramach akcji będziemy zbierać wywiad, wykonywać badanie USG i badanie poziomu PSA (enzymu białkowego, który jest wykorzystywany do wykrywania raka prostaty - przyp.red.), a w sytuacjach koniecznych kierować na dalszą diagnostykę w warunkach szpitalnych - zachęca lekarz.
Dr Tomasz Konecki, kierownik I Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, tłumaczy, że badanie PSA to odpowiednik mammografii piersi czy cytologii szyjki macicy u kobiet. - W Łódzkiem mamy ponad sto miejsc, w których można zrobić badania - mówi i zachęca do aktywnego udziału w akcjach Movember.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.