Przed tym dylematem stoi niemal każdy uczeń klasy ósmej – jaką szkołę wybrać, aby później znaleźć pracę. Część dzieci wie, że chce kontynuować naukę w liceum, a potem pójść na studia. Pozostali planują jak najszybciej skończyć edukację i od razu pójść do pracy. Pytanie, w jakim zawodzie się wykształcić, alby później miesiącami nie szukać pracy?
Tych fachowców będą szukać pracodawcy. Po raz pierwszy pojawił się technik elektromobilności
W podjęciu decyzji może pomóc opublikowana właśnie "Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego". Określa ona zapotrzebowanie rynku na osoby wykonujące konkretne zawody. Skąd ta wiedza? Ze specjalnych badań.Raport publikowany jest co roku przez Ministerstwo Edukacji. Pierwszy z takich dokumentów powstał w 2019 roku.
Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego ma na celu przyczynianie się do przeciwdziałania bezrobociu wśród absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w Polsce – wyjaśnia MEN.
Oznacza to, że osoby, które wyuczą się jednego z zawodów, które znalazły się na ministerialnej liście, w najbliższych latach nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy. Dodajmy, że dokument zakłada zapotrzebowania na zawody na okres 5 lat, na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, w przekroju branżowym.
Prognoza powstaje na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego, danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.
W 2024 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód technik elektromobilności. Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa
– przekonują pracownicy ministerstwa. – Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie, stale dostosowując się do potrzeb, jakie bezpośrednio kształtuje rynek oraz społeczeństwo. Zakres prac w zawodzie technik elektromobilności będzie zwiększał się w sektorze motoryzacyjnym oraz będzie wymagał stałej transformacji kompetencyjnej w najbliższych latach – dodają.
Chcecie wiedzieć, jakie zawody zostały wymienione w prognozie przez MEN? Zajrzyjcie do naszej GALERII poniżej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.