W ustawie o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli zapisano, że laptopy będą dystrybuowane w danym roku szkolnym do 30 września. Wyjątkiem jest jednak ten rok. Czytaj: niektórzy uczniowie będą musieli poczekać na obiecane laptopy nawet kilka kolejnych miesięcy.
Laptopy dla uczniów. Miały być we wrześniu, a mogą być w grudniu
Ministerstwo Edukacji poinformowało, że ruszył już transport komputerów z dostawami na terenie całej Polski. Do tej pory dostarczono prawie 5 tys. komputerów. Obecnie trwają dostawy do kolejnych 50 regionów w kraju, w których rozstrzygnięte zostały już przetargi i podpisane umowy z podwykonawcami. Dodajemy, że w sumie przekazanych zostanie 394 tys. 346 laptopów dla czwartoklasistów.
Większość uczniów otrzyma laptopy jeszcze we wrześniu, niektórzy dostaną je nieco później, w październiku, z uwagi na to, że jeden z przetargów zakończył się nieco później
– poinformowało Ministerstwo Edukacji.
Dodajmy jednak, że w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji, odpowiedzialne za realizacje programu, dało sobie czas na dostarczenie wszystkich laptopów do końca grudnia.
Wiceminister cyfryzacji, Paweł Lewandowski podczas konferencji prasowej przyznał, że program "Laptop dla Ucznia", którego celem jest – jak to określają urzędnicy – podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodych ludzi, jest dużym wyzwaniem logistycznym.
Zanim sprzęt trafi do dziecka, rodzic musi podpisać umowę
Laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas IV szkół podstawowych, którzy są objęci obowiązkiem szkolnym. Mowa o dzieciach uczęszczających zarówno do placówek publicznych, jak i niepublicznych. Przekazanie laptopa uczniowi nastąpi na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę z rodzicem ucznia. Po podpisaniu dokumentów staje się on własnością rodzica i bierze on odpowiedzialność za otrzymany laptop.
Jednak zgodnie z zapisami w umowie, przez okres pięciu lat nie będzie można go sprzedać, ani też zastawić. Na każdym z laptopów ma być wygrawerowany orzeł oraz napis „Rzeczpospolita Polska”, co ma zapobiec nadużyciom.
Można również odmówić przyjęcia sprzętu na własność. Wówczas stanie się on własnością organu prowadzącego szkołę, a rodzic będzie mógł go wypożyczyć.
Laptopy będą miały zainstalowany system operacyjny. – Uczniowie i szkoły będą mogli korzystać z pakietu otwartego oprogramowania lub będą mogli skorzystać z preferencyjnych warunków na zakup oprogramowania oferowanego przez rynkowe podmioty – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. I dodaje, że decyzja o ewentualnej instalacji dodatkowych programów będzie należeć do szkoły oraz rodziców.
Przekazane laptopy posiadać będą 36-miesięczną gwarancję.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.