Zamknij
REKLAMA

Rodzic ma prawo być z dzieckiem w szpitalu podczas epidemii

13:15, 02.04.2020 | artykuł partnera
Skomentuj
REKLAMA

W dobie epidemii koronawirusa szpitale wprowadzają zakazy odwiedzin pacjentów hospitalizowanych, w tym również pacjentów małoletnich. W konsekwencji dzieci zostają pozbawiane możliwości przebywania w szpitalu z rodzicami.


Jak wskazuje Rzecznik Praw Dziecka (https://twitter.com/RPDPawlak/status/1243179410368364544?s=20), zagrożenie związane z koronawirusem nie może przesłaniać tego, że dla małych dzieci Mama i Tata to najważniejsze istoty na świecie. Ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu. Także wymogi współczesnej medycyny oraz nowoczesne standardy pielęgnacji wskazują na konieczność hospitalizacji chorych dzieci z możliwością zapewnienia im opieki rodzicielskiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku hospitalizacji najmłodszych dzieci oraz przewlekle i terminalnie chorych.

Prawo dziecka do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w szpitalu

Na podstawie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, dziecko jako pacjent ma prawo do tzw. dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, którą sprawuje rodzic całodobowo. Poprzez opiekę pielęgnacyjną ustawa rozumie prawo do pobytu wraz z dzieckiem przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego. Obowiązujące prawo zapewnia więc rodzicom możliwość przebywania z dzieckiem.

Art. 34. 1. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
2. (...)
3. Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną sprawowaną nad pacjentem małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w podmiocie leczniczym, o którym mowa w art. 33 ust. 1, rozumie się również prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.

Ograniczenie praw pacjenta nie może być równoznaczne z ich pozbawieniem

Zgodnie z art. 5 Ustawy, kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta m.in. w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego. Art. 5 ustawy pozwala prawa pacjenta ograniczyć w przypadku zagrożenia epidemiologicznego. Ograniczyć, ale nie ich pozbawić. W przypadku pacjentów najmłodszych decyzja, by przebywali sami w szpitalu skutkuje pozbawieniem ich tych praw.

Jeśli zachodzi podejrzenie, że prawa pacjenta zostały naruszone, warto skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Poszkodowanym. Czekają w nim specjaliści, gotowi udzielić stosownego wsparcia.


Wpis dotyczący ograniczania praw pacjenta w związku z epidemią znajdziesz w poście: „Koronawirus ogranicza prawa pacjenta" (https://pomylkalekarza.pl/koronawirus-ogranicza-prawa-pacjenta/).

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Przedmiotowym tematem w ubiegłym tygodniu zajął się również Rzecznik Praw Obywatelskich. Przyznał on, że choć sytuacja epidemiczna wymaga środków nadzwyczajnych, to konieczne są również działania wobec grup najsłabszych, wymagających zapewnienia szczególnej opieki. Jedną z takich grup są dzieci. W wystąpieniu(https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Wystapienie%20do%20Ministra%20Zdrowia%2C%2025.03.2020.pdf) skierowanym do Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2020 r. zwrócił uwagę, że ograniczenia odwiedzin w szpitalach na czas epidemii nie mogą zagrażać więziom pacjentów i ich bliskich.

Mama to nie pielęgniarka: odszkodowanie za błąd medyczny

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Obecność matki czy ojca przy dziecku nie może prowadzić do wyręczania pielęgniarek w ich obowiązkach takich jak podawanie leków czy tlenu. Byłoby to działanie sprzeczne z prawem, a w ekstremalnych przypadkach powodowałoby odpowiedzialność szpitala za błąd organizacyjny. https://bladprzyporodzie.com/blad-okoloporodowy-czy-zla-organizacja-szpitala/
Gdyby przez błąd pielęgniarki, nawet w postaci powierzenia czynności medycznych matce, doszło do uszczerbku na zdrowiu dziecka, przysługiwałoby odszkodowanie za błąd medyczny. Czytaj więcej w artykule: „Dodatkowa opieka pielęgnacyjna a odszkodowanie za pobyt w szpitalu". https://bladprzyporodzie.com/dodatkowa-opieka-pielegnacyjna-a-odszkodowanie-za-pobyt-w-szpitalu/
 

Źródło: https://prawapacjenta.org/blog/rodzic-ma-prawo-byc-z-dzieckiem-w-szpitalu-podczas-epidemii/

Tekst powstał dzięki uprzejmości specjalistów z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym , gdzie świadczona jest pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań za błędy medyczne.

(artykuł partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz