Zamknij
REKLAMA

Premier: Około 18 stycznia powinny być pierwsze dostawy szczepionki

11:23, 21.11.2020 | M.S
Skomentuj Fot. Pixabay
REKLAMA

W sobotę odbyła się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakie zmiany i poczynania zapowiedzieli?

Premier Morawiecki poinformował, że w związku z pandemią do świąt Bożego Narodzenia szkoły nadal będą zamknięte, a ferie zimowe zaplanowano w dniach 4-18 stycznia 2021 r. w całym kraju jednocześnie, oczywiście nie będzie wyjazdów na zimowiska. 

- Termin ten sam dlatego, by ruch był jak najmniejszy, nie rozkładać go na wiele tygodni. By siedzieć w domu, przerwać łańcuch zakażeń, by mobilność byłą jak najmniejsza. I właśnie po feriach, około 18 stycznia powinny pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki - zapowiedział Morawiecki.

Gdy tylko pojawi się szczepionka, dopuszczona do użycia, Polska zamówi maksymalną liczbę, przysługująca naszemu krajowi.

Premier Morawiecki zaznaczył, że trwa walka, koronawirus cały czas zbiera śmiertelne żniwo, ale każdego dnia zwiększa się w szpitalach liczba łóżek i respiratorów. Obecnie średnia siedmiodniowa to 22-22,5 tys. zakażeń dziennie, rośnie liczba zgonów, za które odpowiedzialny jest bezpośrednio lub pośrednio wirus. 

- Wiele naszych analiz było błędnych, przewidywania nie sprawdziły się. Ale wszyscy Polacy dysponują bronią - to dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych i nasza solidarność. Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności. Jest wysoce prawdopodobne, że na jego końcu będzie dostępna szczepionka. Przed nami święta. Apeluję, by były to spotkanie w gronie małych rodzin, tych, które razem mieszkają, by się nie przemieszczać między miejscowościami - apelował Morawiecki.

Podkreślił, że rząd chce ratować ludzkie istnienia, ale i gospodarkę, miejsca pracy. Dlatego placówki handlowe będą mogły działać tylko w najwyższym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia nie zostaną otwarte lokale gastronomiczne, siłownie, kina, hotele, placówki kulturalne. Ostrzegł, że musi być maksymalna dyscyplina w każdej otwartej placówce czy sklepie. Jeśli placówki nie będą się stosowały do restrykcji, będą zamykane.

Przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12), etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej), kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia
Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym. Od 28 listopada przywraca się możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. W przestrzeni publicznej jest obowiązek zasłaniać nos i usta. 

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Na pomoc mogą liczyć m.in. przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Przemieszczanie się- dystans 1,5 m od innych osób; ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina - działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa - Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny - Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15 m2, obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania - w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób. Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje - zakaz organizacji

Targi i wydarzenia - wyłącznie w formie online

Parki rozrywki - działalność zawieszona

Edukacja - nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe - Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15 m2, godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele - działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Gastronomia - wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki - działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności

Etap stabilizacji - od 28.12, zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych. W momencie, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (16)

NieNie

10 11

Nie widzicie, ze po to jest ta cała plandemia? Zaszczepić stado baranów o tyle. 12:06, 21.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

putasputas

7 8

Jak ci sie nie podoba to *%#)!& na madagaskar 12:54, 21.11.2020


123123

4 4

Tobie zaraz możemy wykurwić w ryj plaskacza. 13:23, 21.11.2020


Apokalipsa 2024Apokalipsa 2024

5 9

* I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia. 18 Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć*. 12:17, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PotwierdzeniemPotwierdzeniem

2 6

tej tezy są niszczone kolejne święta katolickie: Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, ograniczenia w organizacji I Komunii i Pochówków, usunięcie kapelanów ze szpitali. Rząd już pracuje nad zakazem przemieszczania się w Boże Narodzenie. Co ma do powiedzenia na ten temat szanowny biskup płocki. Jak zwykle nic, żeby nie stracić dotacji. 12:57, 21.11.2020


pisi interespisi interes

10 6

To instuktorzy narciarstwa i handlarze bronią, już mogą rejestrować firmy, czy jeszcze mają poczekać? 12:31, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KtoKto

6 2

w Polsce blokuje leczenie koronawirusa. Lekarz pulmonolog z Przemyśla od kilku miesięcy stosuje amantadynę, ale nie może się przebić ze swoją wiedzą do opinii publicznej:
"...Innej drogi nie widziałem, żeby nagłośnić sprawę poprzez ludzi, którzy byli leczeni, przez ludzi, którym pomogłem, poprzez lekarzy, którzy leczą w Polsce. O leczeniu – o którym pisałem i wiele razy już mówiłem, pisane było w prasie – uważam, że jest skuteczne, sprawdzone. Na dzień dzisiejszy wiele osób jest wyleczonych, sprawdzonych, wielu lekarzy w Polsce leczy. Nie mówimy w tej chwili o 200, 300 przypadkach – mówimy w tej chwili o kilku tysiącach. Takie mamy dane od ordynatorów, od lekarzy w Polsce..."
jak to jest, że takie informacje nie stanowią podstawowej informacji w mediach głównego ś....u?
więcej pod linkami:

https://nczas.com/2020/11/20/lekarz-znalazl-skuteczna-terapie-na-koronawirusa-ale-polacy-maja-do-niej-ograniczony-dostep-rzad-zaslania-sie-procedurami-video/

https://przemysl.naszemiasto.pl/uwaga-tvn-amantadyna-cudowny-lek-dla-zarazonych/ar/c14-7992109

Co nam oferuje rząd? Zamiast sprawdzonego jak widać leku, wątpliwej skuteczności szczepionkę, nieskuteczne respiratory, strach, terror, panikę. A może, to jednak prawda z tą depopulacją, może nie chodzi, żeby nas wyleczyć, ale wprost przeciwnie, żeby odciążyć bankruta jakim jest zadłużony po na kilka pokoleń system emerytalny? 12:49, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrystynaKrystyna

3 8

Czuję się bezpieczniejsza. 13:02, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

9 4

Pierwszy do szczepień rząd posłowie i prezydent z rodziną.Ja poczekam 5 lat i zobaczę co z nimi będzie się działo.A druga kwestia to ciemnoty łatwiej rządzić.Zamykamy wiec szkoły . 14:12, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Twój nickTwój nick

5 12

Mam nadzieję, że ci którzy nie będą chcieli się zaszczepić nie będą mogli korzystać z publicznych szkół, urzędów itp. 16:40, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DD

3 3

bil 19:35, 21.11.2020


tak pytam tylkotak pytam tylko

9 3

Ciekawe w jaki sposób znajdą oni aż 16mln idiotów w Polsce gotowych się tym syfem zaszczepić ? Mam nadzieję, że politycy będą szczepień jako pierwsi i to obowiązkowo a inni chętni zrobią to dobrowolnie 16:48, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zak zapytaniazak zapytania

7 1

Jak nie mowic ze to plandemia skoro fundacja Rockefellera juz 2009 roku opublikowała materiał przewidujący ze stuprocentowa dokładnością bieżące wydarzenia???
Co powiedziec, jesli testy pokazują co chcą?
Co powiedziec jesli wiadomym jest ze wyprodukowano je przed „pandemia”????!!!
Co powiedziec kiedy obserwujemy lekarzy na całym swiecie, KTÓRZY ZNAJDUJĄ LRKI NA COVID i sukcesywnie: dyskredytuje sie ich i zniechęca, albo WHO wykreśla z listy leków kolejne substancje, ktore zwalczają covid???
Co powiedziec kiedy dostajesz foto opakowań na szczepionkę na covid zamówiona wiele miesięcy temu w milionowych ilościach przez firmę, o której nikt jeszcze nue słyszał jakoby miała „odkryć” następna szczepionkę????
Takich pytan są dziesiątki!!!!!!!! 16:59, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Patologia On.Patologia On.

8 0

Może kupmy rosyjska szczepionkę Sputnik 5 tak jak bracia Wegrzy. Oni się nie boją. 18:34, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

PiotrekPiotrek

7 0

A może wyprodukujmy własną polską szczepionkę. Czy zawsze Polska musi być zależna od kogoś i komuś nabijać kasę. Przykre to ale prawdziwe. Życzę wszystkim dużo dużo zdrowia. 20:25, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polska szczepionka?polska szczepionka?

5 1

czy to randap zmieszany z wodą? i nazwać to po łacinie? ale żeby było dumnie i DĘTE? COPERNICUS POLONICUS? 08:54, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA