Zamknij
REKLAMA

Prezydent o stadionie, sali koncertowej i inwestycjach. Możliwy kolejny kredyt [ROZMOWA]

13:59, 22.05.2020 | M.W
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent zapewnia, że stadion Wisły Płock zostanie wybudowany jeszcze w tej kadencji. Andrzej Nowakowski mówi, że sytuacja finansowa miasta jest bezpieczna, choć w pewnych sektorach trzeba szukać oszczędności. Co z pozostałymi inwestycjami? 

Miasto wciąż planuje w tym roku duże wydatki, tymczasem przychody z podatków – z CIT-u, opłat za nieruchomości - maleją. A trzeba jeszcze niektórym spółkom, jak np. Komunikacji Miejskiej, dopłacić. W jakim stanie są finanse Płocka?

Andrzej Nowakowski: Nasze finanse miasta są stabilne i bezpieczne. Od pięciu lat, ze skarbnikiem Płocka Wojciechem Ostrowskim, skutecznie pracujemy nad tym, by poprawić stan finansów Płocka. I od pięciu lat budżetowe wskaźniki systematycznie się poprawiają, co dostrzegła Regionalna Izba Obrachunkowa, a także agencje ratingowe. Mamy też bezpieczny poziom zadłużenia, który nie wzrasta, więc mamy możliwość posiłkowania się kredytem lub obligacjami. Oczywiście liczę się z tym, że przychody będą mniejsze, dlatego szukamy pewnych oszczędności, ale w wydatkach bieżących. Zaplanowane inwestycje nadal będziemy realizować. Będziemy w ten sposób wspierać przedsiębiorców. 

Co z największą z wielkich inwestycji? Stadion jest wart ponad 160 mln złotych. Czy miasto ma zapewnione 100 proc. środków? 

Nie moglibyśmy podpisać umowy z wykonawcą, gdybyśmy nie mieli zabezpieczonych środków. W przypadku modernizacji stadionu nic się nie zmieniło.  Jeśli zapadną decyzje o zmianach, to na pewno o tym poinformuję. Obecnie jesteśmy na etapie prac koncepcyjno-projektowych. Koncepcję mamy w zasadzie zaakceptowaną. Wiceprezydent Jacek Terebus i jego pracownicy spotykają się z wykonawcą – firmą Mirbud - i uzgadniają teraz kształt projektu. Proces ten musi potrwać m.in. z tego powodu, że od dwóch miesięcy przecież nie ma bezpośrednich spotkań. Zamiast nich organizujemy telekonferencje. Pozwalają one proces inwestycyjny nadal posuwać naprzód, ale wszystko to pracę wydłuża w czasie.

Czy chodzi o pracę nad różnicami, przez które pierwotnie nie zaakceptowano oferty Mirbudu?

Chodzi o bardzo różne rzeczy. Pamiętajmy, że budowa stadionu jest skomplikowaną inwestycją. Ostatnio musieliśmy rozwiązać np. kwestię zbiornika retencyjnego, którego dziś tam nie ma. A musimy go zbudować, żeby odprowadzać wodę, chociażby z parkingów. Musimy dopracować wszystkie szczegóły techniczne, co ma także znaczenie finansowe. Bo będziemy wiedzieli, co i ile będzie nas kosztowało. Nie damy się zaskoczyć na etapie realizacji. 

Czy jest brane pod uwagę przesunięcie terminu? Już jest drobny poślizg. Mirbud ma 3 lata na całość, czyli do końca 2022 roku. Może być tak, że stadion nie zostanie oddany z końcem tego roku, a np. końcem sezonu 2022/23? 

Za wcześnie, żeby o tym mówić. Nie mamy jeszcze takiego opóźnienia, które skutkowałoby aneksowaniem umowy. 

Uściślijmy po raz ostatni: nie ma już możliwości wnoszenia dużych zmian do projektu, np. zmniejszania go do 12 tysięcy widzów. 

Nie, absolutnie nie

Czy jest szansa, że przysłowiową pierwszą łopatę wbijemy w wakacje? 

Myślę, że w tym roku wbijemy pierwszą łopatą, ale nie stanie się to wakacje. Uważam, że jest szansa na przystąpienie w tym roku do rozbiórki.

Zaryzykuje pan stwierdzenie, że odda pan stadion przed końcem kadencji?

Tak. 

A co z salą koncertową? Nadal miasto będzie realizowało dwie wielkie inwestycje jednocześnie?

Mamy określony harmonogram budowy sali koncertowej. Jesteśmy po wyborze najlepszej koncepcji i zwycięzcę konkursu na koncepcję zapraszamy do negocjacji na temat wykonania projektu. Mając projekt będziemy wiedzieli jaki jest ostateczny koszt  tej inwestycji i będziemy mogli przejść do kolejnego etapu, czyli wyłonienia wykonawcy. Zarezerwujemy środki w budżecie i przystąpimy do realizacji sali. Jeśli z jakichś powodów okaże się, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego w danym roku, to termin rozpoczęcia inwestycji przesuniemy. Ale krok po kroku będziemy zmierzać do budowy sali koncertowej, bo nikt w Płocku nie ma wątpliwości, że jest ona po prostu potrzebna. 

Co z tzw. nową Przemysłową? Kwoty zaproponowane przez potencjalnych wykonawców są wyższe, niż szacunki urzędu. 

Rzeczywiście, zaplanowaliśmy realizację tzw. nowej Przemysłowej za mniejszą kwotę niż te, które zaoferowali potencjalni wykonawcy, stając do przetargu. Ale jest to stosunkowo nieduża różnica. Dziś analizujemy złożone oferty i sprawdzamy, czy uda się nam znaleźć brakujące środki. Chcemy zrealizować tę inwestycję, przecież pozyskaliśmy na nią środki unijne. Bez wątpienia nowa Przemysłowa jest inwestycją prorozwojową, jest uzbrojeniem terenów inwestycyjnych. Nie mamy ich już za wiele. W Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym miasto nie dysponuje już żadnymi terenami. Wszystkie sprzedaliśmy pod inwestycje. Te, które zostały w ofercie PPP-T są własnością PKN. Aby przyciągnąć zewnętrznych inwestorów lub umożliwić rozwój istniejącym, lokalnym przedsiębiorcom, musimy mieć nowe tereny inwestycyjne przy Przemysłowej. Szkoda również byłoby dziś rezygnować z pozyskanych środków unijnych na to przedsięwzięcie. Uważam, że gdybyśmy nawet nie znaleźli w budżecie  brakujących środków, to warto zaciągnąć na tę inwestycję kredyt. Ona zaprocentuje, może nie od razu, ale na pewno w perspektywie 5-10 lat. Pamiętajmy, że każdy nowy inwestor, rozwój każdego z tych, których już mamy, oznacza rozwój miasta. Zakładam, że decyzja będzie w przeciągu kilku dni, myślę, że przekonamy do niej radnych.

Czy są firmy, które powiedziały, że zainwestowałyby w Płocku, ale potrzebują terenu?

Pojawiają się firmy, które szukają terenów inwestycyjnych i pytają o nie, i są to pytania z różnych branż. Oczywiście, nie dzieje się to codziennie. A przynajmniej takie zainteresowanie było jeszcze w ubiegłym roku, kiedy trwała koniunktura gospodarcza. Teraz może być różnie, ale tereny inwestycyjne do zaoferowania musimy mieć. 

Co z mniejszymi inwestycjami? Były sygnały, że niektóre będą przesunięte. 

Musiałby Pan wskazać konkretne przedsięwzięcie. Zaplanowane inwestycje drogowe są konsekwentnie realizowane, zaczyna się realizacja kolejnych. Kończą się prace na Kolejowej, powoli kończymy Kilińskiego, Maneżowa już jest zakończona. Zaczęliśmy ul. Kredytową i zakładam, że budowa ta skończy się zgodnie z planem. To samo dotyczy rozpoczętej ul. 3 Maja, czy zaawansowanej przebudowy ul. Parcele. Właśnie oddaliśmy Grabówkę. Mniejsze inwestycje także realizujemy, jak np. park na Placu Mościckiego. Za chwilę zaczniemy urządzać plac zabaw przy ul. Chopina. Ogłosiliśmy wszystkie zaplanowane przetargi. Nie rezygnujemy z inwestycji. Przypomnę odpowiedź na pierwsze pytanie o możliwości budżetowe: szukamy oszczędności, ale w wydatkach bieżących. 

Można szukać oszczędności w wydatkach bieżących, można oszczędzać np. na imprezach, które zostały odwołane, ale to też ma swój limit.

Na pewno nie zaoszczędzimy kwoty w skali np. 40 mln złotych. Dlatego wspomniałem, że możemy być spokojni, ponieważ nasze finanse są stabilne, a możliwości zaciągnięcia kredytu mamy bardzo duże, bo przez ostanie lata nie zwiększaliśmy zadłużenia.

Czyli będziemy się posiłkować kredytem.

Jest taka możliwość i skorzystamy z niej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Radni niedawno zgodzili się na otwarcie linii kredytowej, z której możemy wybrać do 90 milionów zł kredytu. 

Czy przedstawi pan w tym roku jeszcze jedną propozycję kredytu?

Nie zawaham się tak postąpić, jeśli wymagać będzie tego utrzymanie dynamiki rozwoju miasta. Na ten moment radzimy sobie dobrze i korzystamy z nadwyżki finansowej z ubiegłego roku. Jeszcze jej nie wykorzystaliśmy w całości. Pozwala nam ona bezpieczne zarządzać finansami miasta.

Czy są jakieś pomysły na „rozruszanie" miasta w okresie letnim? Nie będzie Audioriver, Pikniku Europejskiego, Jarmarku Tumskiego - nic w mieście się nie będzie działo?

Zobaczymy. Mam nadzieję, że ograniczenia reżimu sanitarnego będą powoli znoszone. W końcu udało się nam otworzyć zoo. Urozmaiciliśmy majówkę, choć ograniczyliśmy się do wędrówki kapeli podwórkowej i kilku mniejszych koncertów. A płocczanie zachowali się odpowiedzialne i bardzo dobrze. Musimy pamiętać, że inspekcja sanitarna jest bezwzględna. Ale pozostaję otwarty na różne pomysły.
 

(M.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (42)

nafciarznafciarz

36 25

Może najpierw lokalna drużyna nafciarzy zacznie odnosić sukcesy i dopiero porozmawiamy o jakimś boisku dla nich? 16:00, 22.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XlXl

16 16

Jesteś zwykłym dzbanem i nic więcej. WP ma już boisko 17:04, 22.05.2020


kk

32 20

tak dalej Panie Prezydencie a Miasto pójdzie z torbami czyli dług zostanie po Panu na pokolenia ,słaby z Pana przywódca .W tym roku szykują się dla mieszkańców Płocka następne podwyżki np.woda ,śmieci itp bo przecież trzeba mieć z czego spłacać następny zaciągnięty kredyt 16:57, 22.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gość1230987Gość1230987

3 3

Na szczęście będą duże wpływu z podatków od lokali, które w 3 weekendy festiwalowe zarobią za pół roku, albo i lepiej.
A nie, czekaj... Większość was nienawidzi tych festiwali i się cieszy, że ich nie będzie...
No dobra to w zamian miasto powyższy opłaty, ważne by festiwali nie było i ludzi w mieście. 10:49, 23.05.2020


aaaaaa

39 22

dwa stadiony stoją puste a na trzeci trzeba wziąć kredyt, żenada 17:43, 22.05.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

x.x.

19 18

Na miejskim chcesz grać w Ekstraklasie? A z resztą szkoda słów... 17:59, 22.05.2020


endriuendriu

8 7

ten stadion to jest potrzebny jak... 16:16, 23.05.2020


TenTen

6 8

twój komentarz jest potrzebny jak... 17:27, 23.05.2020


no cóżno cóż

21 15

RZĄDOWY KOMISARZ JAK NAJSZYBCIEJ --POKO SBeki psl UBekami ŻENADA nigdy nie byli gospodarzami ZBRODNIARZE OPRAWY POLSKI ach itd 18:48, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

płocczaninpłocczanin

33 8

Panie Prezydencie dlaczego Pan wprowadza błąd opinię publiczną, w Parku Przemysłowym miasto dysponuje gruntami i żadne od 15 lat nie zostały dotychczas sprzedane. Jakie to niby inwestycje powstały na tych gruntach gminnych 18:49, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miasto Miasto

23 12

Bankrut komisarz potrzebny jest jak najszybciej. Co z nową przemysłową. 19:57, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak/nie!Tak/nie!

23 25

Filharmonia - TAK, Stadion - NIE !!! 21:51, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czas najwyższyczas najwyższy

15 11

by do Płocka wprowadzić zarząd komisaryczny? Jak powiada pewien płocki mądry człowiek - pilnuj szewcze pocięgla.Jak się nie potrafi niczego innego niż .....to nie powinno się brać za rzeczy o których nie ma się zielonego pojęcia.To takie podsumowanie tego grzecznego wywiadu . 23:26, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ehhehh

11 6

Fascynujący artykuł, tylko nie wiem o czym ! 23:54, 22.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A no lipaA no lipa

4 5

Też mnie to zastanawia, wywiad jest słabiutki napoziomie zaczynajacego skryby, o stadionie nic nowego, o sali koncertowej redaktorzyna wykazał się brakiem obeznania w temacie, zero wnikliwości, tylko prześlizgnięcie się by odhaczyć, jak z tym pytaniem o kredyt, o imprezy pyta prezydenta, chociaż za to odpowiada głównie dyrektorka w UMP i Pokis. Po odpowiedzi merytoryczne idzie się do osób, ktore za dane zadanie odpowiadają. A tu wiele grzybków w barszczu i ostatecznie lipa. 12:49, 23.05.2020


szwejkszwejk

25 14

Za trzy lata nie będzie już w ratuszu Nowakowskiego - do tego momentu nie zostanie ani oddana filharmonia ani stadion .. 01:13, 23.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Twój nickTwój nick

8 3

Na stadionie już stoją kontenery firmowe dla pracowników budowlanych i ich prezesów z klimą. Także przygotowują się pod budowę stadionu 😁 13:59, 23.05.2020


REKLAMA

JacekJacek

24 11

Pan prezydent Nowakowski : bankructwo blisko, rating miasta coraz niższy. Ale ile można żyć na kredyt ?! 09:28, 23.05.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

DzbanDzban

6 8

Tak jak i wszystkie inne miasta. Pokaż mi miasto bez kredytu i długu? 14:01, 23.05.2020


dzbankudzbanku

10 6

jak wszyscy są bankrutami to i my mamy nimi być?Jak wszyscy się zadłużają to i my mamy się zadłużać?.Jak wszyscy w bloku kradną to i ja mam kraść?Przestań perni..czyć nowoczesny ekonomisto. 14:40, 23.05.2020


Nie będzie niczegoNie będzie niczego

4 3

To według twojego myślenia nie powinno być niczego... 15:10, 23.05.2020


OdlotOdlot

21 7

Ekonomika i mury miasta dynamicznie walą się, miasto dynamicznie wyludnia się a nasz "dynamiczny" dalej gada o ... utrzymaniu tej dynamiki rozwoju miasta!
Całkowity odlot i brak obiektywnej oceny realiów funkcjonowania miasta !!! 😭 09:45, 23.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@twój nick@twój nick

2 0

Wiadukt nie służy relaksowi, tylko ma upłynnić ruch. O spalinach stojących nie wspominam. Mieszkasz podobno w Płocku i co? Nie widzisz jak na bezdurno blokowany jest ruch na Otolińskiej, Bielskiej, Wyszogrodzkiej? Ślepy jesteś? A bezkolizyjny dzwon to już konieczność. Ale co tam tobie- wyluzujesz się na stadionie się na stadionie, raz na parę lat, jak orlen cię wpuści na swoją imprezę...
PS: drogi krajowe są, to te którymi jeździsz do swojej dyrekcji w stolicy... 08:45, 26.05.2020


Eko okEko ok

0 1

Przeżuć się na autobus. Będziesz eko😀 i po problemie z korkami i spalinami. 10:59, 26.05.2020


TaaTaa

20 10

Inwestycja jest wtedy, gdy wydajemy by osiągnąć zarobek. Ratusz "inwestuje" w deficyty... Ile będzie straty na stadionie, bo jakoś drużyna przynosi wyłącznie gigantyczne straty dla budżetu miasta.. 11:10, 23.05.2020

Odpowiedzi:9
Odpowiedz

Twój nickTwój nick

5 7

Pokaż mi inwestycje miejskie które przynoszą zyski?. Ps. Inwestycje miejskie odróżniają się od prywatnych tym że mają cieszyć i dać radość społeczeństwu a nie przyjaźnić zyski. 14:05, 23.05.2020


**

4 1

* przynosić zyski. 14:20, 23.05.2020


TaaTaa

9 3

No to pokaż te przynoszące radość społeczeństwu inwestycje. Może nabrzeże bez parkingów i toalet? A może pustą Orlen Arenę widzisz? 18:48, 23.05.2020


Twój nickTwój nick

5 4

Między innymi te inwestycję mi przynoszą radość co je wymieniłeś. Jak są mecze i imprezy kulturalne to nie jest pusta hala. A co do nabrzeże ja chodzę tam na piechotę na spacer i parking mi nie potrzebny . Tylko takie Janusze jak ty wszędzie by woziły dupę a najlepiej by było jak by jeszcze można było jeździć po bulwarach a na molo parkować. Ps. A toalety są. Nie napiszę gdzie. Sam musisz znaleźć. Jesteś tym typem człowieka że co by nie robić i tak będzie źle. 19:49, 23.05.2020


TaaTaa

2 2

Płock to spore miasto i nie każdy mieszka na Starówce. Toalety są, ale jakoś ciągle zamknięte- prawda? A co do Areny, nawet bez wirusa, dużej różnicy nie widać, jakoś zawsze pusta... Sens takich budynków jest, gdy imprezy są choć co dwa- maks trzy tygodnie. I nie piszę o treningach... 04:58, 25.05.2020


zorrozorro

6 0

do "twój nick"
wszystkie inwestycje w infrastrukturę miasta przynoszą pośredni zysk. Płock leży w totalnej dziurze komunikacyjnej. do miasta, gdzie stoi największy w tej części świata chemiczny zakład produkcyjny, nie ma normalnej drogi, nie ma połączenia kolejowego, a większość transportu chemicznego idzie przez centrum miasta.

w sytuacji awaryjnej nie ma możliwości ewakuacji z miasta bo wszystkie główne drogi w tym mieście krzyżują się na rondzie "dzwon". można sobie wyobrazić co będzie się działo na drogach jak trzeba będzie ewakuować się z miasta.

dlaczego zysk jest pośredni? a dlatego, że przez złą infrastrukturę stoimy w korkach, a przez brak dobrej drogi żadna firma nie zbuduje tu swojej fabryki, co z kolei ma bezpośredni wpływ na rynek pracy, a tym samym konkurencyjność i wysokość zarobków.

zamiast dróg, wiaduktów, mostów buduje się nikomu niepotrzebny stadion, filharmonię, mola, przystanki, kolejki linowe i inne *%#)!& pomysły... 07:54, 25.05.2020


Twój nickTwój nick

1 4

A co mają drogi krajowe do miasta? Przecież z punktu widzenia prawnego miasto nie może ich finansować są po za obrębem miasta. Te pytania do partii żarzących. Nieważne której czy to pis. po. czy psl. jeden *%#)!& 10:35, 25.05.2020


TaaTaa

2 0

Ile jest wiaduktów w Płocku? A przydałby się nad głównymi przejazdami kolejowymi i nad dzwonem np. i nie są tematy dróg krajowych... Niestety.. 19:25, 25.05.2020


Twój nickTwój nick

0 2

Najpierw muszą być drogi krajowe żeby były drogi dojazdowej i wiadukty. Rozumiem że ty na spacer byś szedł na wiadukt i na drogę dojazdową. To ja dziękuję wolę bulwar stadion hale lub aquapark czy filharmonię tam się bardziej zrelaksuje niż na drodze lub na wiadukcie 😁. 19:36, 25.05.2020


FodoFodo

8 7

Widzę po komentarzach że będziemy mieli wielu kandydatów na prezydenta. Jeden mądrzejszy od poprzedniego. Wszyscy wiedzą jak robić najlepie. Kandydujcie będzie z czego wybierać. 13:14, 23.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StopKlanStopKlan

13 1

kiedy wkoncu opozycja w Płocku wymysli cos żeby wygrac wybory i zdetronizowac obecny układ? 09:16, 24.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jest takiejest takie

8 2

POwiedzenie.Kto nie ma miedzi na duuuuuuuuuupie siedzi.Przestańcie kochany panie opowiadać bajki z mchu i paproci.Czas najwyższy na opamiętanie.Kasa pusta więc zamknijcie usta by nie opowiadały bajek.Paniał obywatel bajkopisarz? 14:44, 24.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

10 2

Powinowaci Speera. Wodotryski na każdym placu temerro.
Zacieranie POLSKOSCI.
Marnotrawienie polskich pieniędzy na lans
montowania skansenu kibicu. Na to im nidgy nie zabraknie. Upadek bliski
Tworzą faszyzm jak w 33. R. rm 17:30, 24.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ww.Ww.

2 0

"Marzenia jak Ptaki szybuja po Niebie jak nie pada,a jak pada to nie szybuja"( tekst z Kabaretu)
Dla dobrego humoru proszę poczytac w Onecie o najszybszyh pociagach Swiata....!! 12:35, 25.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@xx@xx

0 4

No i xd nam się pogubił, połączył Sperra z kibucami. Co on bierze, że łączenie faszysty z jego ofiarami tak gładko mu idzie???!! 19:29, 25.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OsaOsa

2 1

A gdzie oszczędności z łąk kwietnych, z braku śniegu... Premie zeżarły? Gdyby Pan N prowadził firmę to by zbankrutowała przez takiego "gospodarza".. 21:22, 26.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

MaciekMaciek

1 0

Niech budują stadion bo i tak kasa pójdzie na coś beznadziejnego jak tężnia za milion ... Tylko Kutffa niech będzie dobrze zrobiony na skale chociaż Wojewódzką bo na światową to można na pewno tylko pomarzyć jeżeli chodzi o wykonawcę Także popieram budowę stadionu Mam nadzieję, że nikomu na głowę się na zawali 08:04, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA