Zamknij
REKLAMA

Pokazali, jak wygląda wnętrze nowego kościoła. Za kilka dni uroczysta Msza Święta [FOTO]

18:45, 17.02.2020 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

W najbliższą sobotę, 22 lutego będzie uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery w nowym kościele w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy okazji 89. rocznicy objawień w Płocku Jezusa Miłosiernego. Wierni przyjadą autokarami. - Boję się, że to będzie ten pierwszy moment, kiedy nowy kościół okaże się trochę za mały - żartował rektor sanktuarium, ks. dr Tomasz Brzeziński.

"Jezu ufam tobie" - duży napis został już zawieszony przy głównym wejściu do nowego kościoła od strony ul. Piekarskiej. Po zakończonych pracach przygotowawczych rozbudowę rozpoczęto 15 maja 2015 r. w miejscu objawienia św. siostrze Faustynie Kowalskiej Jezusa Miłosiernego. Dla wiernych to szczególne miejsce. Rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. dr Tomasz Brzeziński przywoływał nawet wspomnienia siostry Wiktoriany, jak cegły ze starej zabudowy wysyłano do Stanów Zjednoczonych. Dla wielu osób były czymś w rodzaju relikwii. Zdarzało się, ze całowano ziemię. - Bo tu Jezus stał.

Siostry zakonne z Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia musiały przymusowo opuścić Płock. Powróciły po 40 latach, dom przy Starym Rynku był całkowicie zdewastowany. Z zadbanych niegdyś kamienic, ogrodów i zabudowań w podwórzu pozostało wspomnienie. Nie było już oficyny, w której niegdyś mieszkała siostra Faustyna Kowalska. Pozostało im odbudować zniszczone mienie. Obecnie klasztor mieści się w jednej z kamienic przy pl. Stary Rynek. Z racji napływu wiernych, którzy chcieli zobaczyć miejsce objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, podjęto decyzję o budowie nowego kościoła, a także zaplecza duszpasterskiego i socjalnego dla pielgrzymów. Jak do tej pory wykonano 92 proc. stanu surowego zamkniętego (liczą, że w tym roku ten etap zostanie zakończony, czyli obiekt będzie zadaszony, z zamontowaną stolarką). Całe zadanie inwestycyjne jest gotowe w 50 proc., w ramach tegorocznych planów uwzględniono połączenie dachu z istniejącymi kamienicami, budowę ścianek działowych, wykonanie instalacji elektrycznej i sanitarnej, ewentualne prace przy zagospodarowaniu terenu na zewnątrz. Na razie nie ma się co dziwić, że gdzieniegdzie widoczne są kałuże - pracownicy stopniowo pokrywają dachem główną część kościoła.

- Jeśli uda się zrealizować plan na 2020 r., to sukcesywnie będą postępować prace wykończeniowe wewnątrz kościoła i domu pielgrzyma - mówił kierownik budowy, Jacek Dobrzyński. - Odnośnie terminu zakończenia, to głownie zależy od inwestora i finansowania. Przy tym zakresie prac, jaki pozostał do wykonania, przy płynnym finansowaniu, myślę, że uda się wszystko zamknąć w okresie 3 lat. Wówczas, w 2022 r., będziemy mogli pokusić się o zgłoszenie nowych obiektów do odbioru. Warunki to płynne finansowanie i ciągłość robót.

Rocznie sanktuarium odwiedza ok. 14-15 tys. pielgrzymów, nie licząc indywidualnych wizyt. W ciągu 8 lat zjawili się wierni z 74 krajów, w tym z Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Filipin, Australii. Powstanie nowej świątyni wymaga zapewnienia dojazdu. Docelowo na dziedzińcu sanktuarium będzie parking wewnętrzny z miejscami do parkowania dla dwóch lub trzech autokarów, dla kilku aut osobowych. - Przy dużej ilości pielgrzymów autokar wjeżdża, pielgrzymi wysiadają, następnie wyjeżdża i parkuje na miejscu wyznaczonym przez Urząd Miasta. To miejsce na pewno nie jest w stanie przyjąć wszystkich zmotoryzowanych - zaznaczył Dobrzyński.

Pusta wieża

Gotowa jest już 22-metrowa wieża zakończona krzyżem, wznosząca się nad miejscem objawienia Jezusa Miłosiernego (czyli łącznie ok. 30 metrów). Nie będzie jednak miejscem dostępnym dla ogółu (raczej dla obsługi technicznej). Jeśli zawisną dzwony, to raczej takie... elektroniczne. Innymi słowy wieża będzie pusta w środku. - Na tle tej wieży, we wnętrzu świątyni, zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament. To wieża światła. Aby Jezus był tu wyłaniającym się z ciemności światłem - dodawał rektor sanktuarium.

- Krzyż to forma wzięta z obrazu, przetworzona - wyjaśniał architekt Jacek Jaśkowiec. - Chodzi o te świetlne promienie. Trochę nowoczesności, trochę klasyki. Najprostsze, szybkie skojarzenie miejsca poprzez znak czy logo. Teraz przy krzyżu są tylko dwie kreseczki. Później zostanie dodatkowo doświetlony, aby był dobrze widoczny w nocy.

Wchodząc do kościoła i spoglądając w stronę prezbiterium, dostrzeżemy obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, z kolei przechodząc obok wejścia do wieży, dojdziemy wydzielonej z przestrzeni przyszłej kaplicy wiecznej adoracji. - To miejsce generalnie jest projektowane dla 500 osób. Ale w razie potrzeby, miejsce dla kilkudziesięciu wiernych będzie na górze - dodawał kierownik budowy. Na balkonach przewidziano również miejsce dla chóru.

Powierzchnia użytkowa kościoła to ok. 2,8 tys. metrów kwadratowych, domu pielgrzyma ok. 800 metrów kwadratowych. Nowy kościół nie stanie się największym w Płocku.

- Nie budujemy w szczerym polu, mając hektary do dyspozycji, tylko mając konkretną działkę. Ten budynek powstał w miejscu kamienicy, a ta wieża jest w miejscu objawień Jezusa Miłosiernego - tłumaczył rektor sanktuarium.

Wystawę poświęconą św. Faustynie zaaranżowano na samym dole. Tworzą ją nie tyle obrazy, co rekonstrukcja oryginalnego pieca z piekarni Zakładu Anioła Stróża prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostra Faustyna sprzedawała ten chleb wypiekany przez siostry i wychowanki zakładu. Na dole umieszczono również część konferencyjną. Samo surowe wnętrze na razie jednak sprawia wrażenie betonowego bunkra.

- To nie jest typowy kościół. Cały obiekt musiał wpisać się w to miejsce na starówce - mówił arch. Jacek Jaśkowiec.- Trzeba było znaleźć nową filozofię do kształtowania budynku, aby nie wyrósł jakiś potężny gmach, który mógłby być różnie postrzegany, tylko aby ta bryła ładnie wpisała się w istniejącą zabudowę.

Zanim ustalono ostateczny projekt, było kilka innych propozycji. Jaśkowiec dopowiadał: - Trwało to trzy lata zanim wszyscy zaakceptowali propozycję pod względem formalnym, konstrukcyjnym. Siostry mocno zwracały uwagę na funkcjonalność. Musiałem to wszystko zebrać w całość i znaleźć w tym to "coś", co jest w kościele jest ważne. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania oświetlenia bryły. Pozostało jeszcze trochę pracy. Chciałbym stworzyć możliwość kontemplacji obrazu Jezusa Miłosiernego w taki sposób, aby wiernym towarzyszyło tło muzyczne. Niedługo czeka nas etap decyzji typowo wnętrzarskich, jeśli chodzi o ściany czy posadzki. Trzeba do tego podejść z rozwagą. Liczymy na to, że szereg artystów będzie chciało umieścić swoje prace, rzeźby, obrazy, mozaiki, freski. Są miejsca do tego przeznaczone. Potrzeba nam tylko dobrych artystów, aby te miejsca wypełnili.

Dom pielgrzyma

- Pielgrzymi przyjadą, w dolnej części napiją się kawy, zjedzą posiłek. Nie kojarzmy go z miejscem zbiorowego zamieszkania. Nie będzie miejsc noclegowych, ponieważ te są już w istniejącej części - zaznaczono podczas konferencji. Obecny dom pielgrzyma jest w stanie przyjąć ok. 50 osób. Z tego noclegu korzystają np. grupy spoza Polski, zamawiają u sióstr posiłki.

[ZT]24851[/ZT]

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (38)

Ku przestrodzeKu przestrodze

5 17

Oby tak zaproszonych gości nie potraktowali.

https://www.wiesci24.pl/2020/02/15/tylko-u-nas-film-z-zadymy-na-konwencji-andrzeja-dudy-dzialacze-pis-wsciekli/ 20:13, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zynio Zynio

33 30

Potrzebny jak dziura w moście... 20:41, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ten obiektten obiekt

29 25

powstał w miejscu o wiele mniejszej nie kamienicy tylko oficyny kamienicy frontowej.Powtarzam.Powstało to dzieło w miejscu o wiele mniejszego obiektu i zakłóca przestrzeń swoją wielkością.Obiekt mocno przeskalowany. 21:00, 17.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

czerwone łapkiczerwone łapki

9 16

kochane dlaczego negujecie oczywistą oczywistość.Dlaczego negujecie ten wpis.Tamten obiekt był znacznie mniejszy i nie sięgał ulicy Piekarskiej.Czy też to negujecie?.Po co negujecie prawdę.Negowanie prawdy to .....Nie uchodzi drogie kochane czerwone łapki. 21:31, 17.02.2020


oliwaoliwa

11 6

sprawiedliwa na wierz wypływa.Dlaczego klikacie,że tamten obiekt był takiej samej kubatury jak obecny obiekt.Przecież tak nie było. 22:36, 17.02.2020


czerwonym łapkomczerwonym łapkom

6 1

polecam Bilobil.To lek na zwalczanie kłopotów z pamięcią.Zobaczcie sobie na stare zdjęcia.Wyburzony budynek był znacznie mniejszy niż ta makabryła.Nie zaklinajcie prawdy bo to kłamstwo. 23:36, 19.02.2020


drobna uwagadrobna uwaga

20 2

obecnie klasztor mieści się w trzech kamienicach pod adresem Stary Rynek 14/16/18 i stanowi jeden kompleks.Kamienica Stary Rynek 18 została rozebrana do dawnego posadowienia i odbudowana o jedną kondygnację wyżej niż była.Jest więc nie mającą wiele wspólnego z dawnym oryginałem. 21:07, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oszustowooszustowo

26 16

"Ten budynek powstał w miejscu kamienicy, a ta wieża jest w miejscu objawień Jezusa Miłosiernego "- tłumaczył rektor sanktuarium.
Tu nie było żadnych objawień !
Tu miałby miejsce urojenia schizofreniczne. 22:14, 17.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Eliza OEliza O

2 13

Masz oczywiście na myśli swoje urojenia schizofreniczne ? 22:36, 18.02.2020


KNKN

0 0

Jesteś naprawdę ubogi intelektualnie. 12:06, 27.02.2020


AteistaAteista

25 14

Jedynie słuszna ideologia i słuszne wyznanie
Jeden jedynie słuszny Kościół
Zlituj się nad nami, Panie
Ksiądz jest bezkarny, ksiądz jest święty
Wrogowie Radia Maryja niech będą przeklęci
Dziecko głoduje, nowy kościół się buduje
Dziecko głoduje, pan Premier współczuje
Niech umiera, proboszcz skasuje za pochówek
Niedrogo - pogrzeb w promocji, to nowość!
Trzy msze, liczone za zmarłego
W pakiecie abonament, jakby było mało tego
Trzy lata darmowego spoczynku wiecznego
Każdy wie, że każdy bierze w rękę ?? 00:29, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eliza OEliza O

1 10

Cóż za radosna twórczość własna - żenada 22:39, 18.02.2020


reVreV

31 7

Rozumiem, że ta msza odbędzie się w tym nowym w 50% ukończonym budynku? Czyli bez żadnych odbiorów będzie to spęd postronnych osób na budowie? Czy wszyscy będą w kaskach? Co na to nadzór budowlany i kierownik budowy? Gdzie tu BHP? 07:49, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NNNN

22 9

Taka dodana masa w tym miejscu? Skarpa już zaczęła osiadać w czasie transportów materiałów budowlanych. Pytanie jak będzie dalej.. 07:57, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

reVreV

12 1

Za pomocą gorliwej modlitwy i łaski boskiej pobieranej z tego wielkiego silosa wieńczonego disco-krzyżem utrzymają skarpę na miejscu ? 12:16, 18.02.2020


PLOCENSIS PLOCENSIS

11 9

Prawda jest taka że bardziej,"zaradne" miasta kradną nam najlepsze. W mieście brak spoiwa łączącego społeczność lokalna w obronie tego co najlepsze(brak przywódcy który łączy) Warszawa przywłaszczyła sobie siedzibę Orlenu, Krakówscy historycy okradają nas z Miejscq urodzenia Krzywoustego, czy też z miejsca miłosierdzia Bożego. Być może nie którzy ateiści zapatrzeni w swoj ulubiony system komunistyczny nie byli w stanie zrozumieć że czynią miastu i mieszkańcom krzywdę. Przecież w Krakowie też partia miała swoich przedstawicieli i co oni zrozumieli, że nawet taize organizowali i pieniądze na tym zarabiali. Swoją chora ideologia zapatrzeni w swoich duce lub teksty starego zgniłego drzewa że dwa razy do tej samej rzeki nie wchodzę. Co za koszmar co za strata. Jak już chcesz być za taki pro to bądź też dla Płocka i jego Mieszkańców. Zmieńmy prezydenta. 08:04, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LL

13 7

Jak beda uprawiac politykie to nik tam nie przyjdzie i ciekawe kto za to placi 08:21, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ivaiva

21 5

to miała być kaplica a wyszedł kolos który będzie świecił pustkami 12:03, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytam wpisyczytam wpisy

16 3

i nie wierzę by można tak mijać się z prawdą.Potwierdzam,że wyburzona oficyna kamienic frontowych była dużo mniejsza niż aktualnie wybudowany na jej miejscu obiekt.Dziwię się,że ktoś tego nie pamięta.Stare obiekty nie były wybudowane po granicy działek od strony Piekarskiej.Kto więc wydał i kiedy wydał oraz dlaczego wydał takie warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla tej inwestycji skoro nie było zabudowy pierzejowej?Jeśli nie wiecie to nie negujcie tego wpisu.Właśnie patrzę na mapę sporządzoną przez Biuro Techniki Komunalnej/była taka firma tylko płockie mądrale ją zlikwidowali/ w 1980 i widać na tej mapie dokładne zarysy budynków i działek przy Piekarskiej.Widać zarys tej oficyny,która nie sięgała ulicy Piekarskiej.Mapa jest pod tytułem "MAPA EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW" i dotyczy stanu własnościowego nieruchomości na terenie od placu Narutowicza do ulicy Okrzei.Zaznaczono na niej zarysy budynków.Mapa jest w skali 1: 1000.Wynika z niej,że owa oficyna była odsunięta około 10 metrów od muru stojącego po granicy działek nieruchomości.Zresztą starsi mieszkańcy starówki doskonale pamiętają tę oficynę na miejscu której postawiono te wielkie gmaszysko.A nawiązując do wpisu mówiącego o stateczności skarpy po postawieniu tego obiektu można tylko się domyślać co znaczą dla jej stabilności te dziesiątki tysięcy ton betonu.O ruchu samochodowym obsługującym nie wspomnę. 12:06, 18.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pytaniepytanie

8 3

do czerwonej łapy.Czy widziałaś czerwona łapo mapę o której napisano?Jak nie to co ci się nie podobało w powyższym wpisie?Czy wiesz ile waży ten obiekt i jaki ma wpływ na skarpę?Proszę odpowiedz. 12:49, 18.02.2020


reVreV

7 3

Czerwone łapy od ludzi, którzy nie wierzą faktom. Oni "zawierzyli" Jezusowi i wystarczy ;P 13:49, 18.02.2020


DarekDarek

13 21

Piękna sprawa, bardzo się cieszę. Serce się raduje gdy widzi się jak ten prawie niemożliwy do zrealizowania/sfinansowania projekt zbliza się do szczęśliwego , radosnego finału. 15:36, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eliza OEliza O

2 9

Zgadzam się w 100% ✌? 22:41, 18.02.2020


PlocensisPlocensis

10 7

Budowla powinna być wyższa. Ale no cóż tyle lat pomijania pewnych faktów. Tyle lat blokowania inwestycji która powinna powstać już od samego początku.
Najlepsze, że mamy również perełkę architektoniczną klasztor mariawitów i brak wsparcia. Przecież to nasza scheda po naszych przodkach. Jak my nie zadbamy to nie dziwcie się że nikt nie pamięta o Naszym mieście. Szkoda, że w Płocku pozwolono rozebrać mury zamkowe i wieże. Wielka szkoda.
Tak teraz patrzę, że w Warszawie takiego czegoś nigdy nie mieli i może oni w tym palce maczali? 17:07, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdziśzdziś

16 5

Żeby powiesić 3 obrazy to potrzebne są aż takie bunkry a i po co to komu .Ano tak siostrzyczkom. 18:10, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PlocensisPlocensis

4 5

Budowla powinna być wyższa. Ale no cóż tyle lat pomijania pewnych faktów. Tyle lat blokowania inwestycji która powinna powstać już od samego początku.
Najlepsze, że mamy również perełkę architektoniczną klasztor mariawitów i brak wsparcia. Przecież to nasza scheda po naszych przodkach. Jak my nie zadbamy to nie dziwcie się że nikt nie pamięta o Naszym mieście. Szkoda, że w Płocku pozwolono rozebrać mury zamkowe i wieże. Wielka szkoda.
Tak teraz patrzę, że w Warszawie takiego czegoś nigdy nie mieli i może oni w tym palce maczali? 21:07, 18.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

reVreV

7 1

TAK! Wyższa i szersza! i jeszcze raz wyższa! Widocznie za mało ingeruje w panoramę miasta. Powinna mieć co najmniej 100m! W końcu antena bliżej Pana! Większy pusty termos próżni i megalomanii wiary. Ciekawe co zwolennicy tegoż potwora powiedzieliby w razie katastrofy jaką to "cudo" na skarpie może przyśpieszyć... Że "BÓG tak chciał"? A może opacznie go zrozumiano i zażyczył sobie zamiast molocha zjeżdżalnię wprost do wody? 08:40, 19.02.2020


ZynioZynio

14 3

Ile to kosztuje i kto za to płaci. Obecnie jedyne objawieniie jakie się kościółkowi zdarza, to mamona z UE, budżetu RP i Samorządów Polskich. Hipokryzji i strzyżenia baranów, przy aprobacie władz państwa Polskiego ciąg dalszy. 04:12, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a ktoa kto

12 3

będzie słuchał rozsądnych głosów o zagrożeniach tego obiektu dla skarpy i panoramy Płocka.Ktoś na to wszystko pozwolił i pozwala.Ciekawe jakie lobby finansuje tą budowę.Zresztą co im zrobicie.Popiszemy sobie a oni i tak mają nasze wpisy gdzieś.Jednego właścicielki nie rozumieją i do nich nie dociera.Szanowne panie ze Starego Rynku.PYCHA KROCZY PRZED UPADKIEM.Pycha to ciężki grzech. 15:25, 19.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kasakasa

4 0

misie ,kasa!!!!!!!!!!!!!!! 12:43, 20.02.2020


pokazali obiektpokazali obiekt

9 3

a pokazali skąd kasa? 17:31, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

7 9

Ludzie skąd u was tyle jadu. Ja mieszkałam i 15 innych dziewcząt u sióstr zakonnych przez dobre 4 lata i trochę więcej. tyle serca i dobroci dla drugiego człowieka nikt inny nie pokaże jak siostry proszę trochę bliżej poznać znaczenie ,, Zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia,, 22:51, 19.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mieszkankomieszkanko

11 3

super,że mieszkałaś u sióstr.Przecież one utrzymywały was nie ze swoich pieniędzy tylko z tego co dostały od ludzi dobrej woli.Zapamiętaj mieszkanko.Mieszkanko opłacali ludzie dobrej woli ,a nie siostry.Tylko czy dobro musi być robione w takim wielkim gmachu? 23:32, 19.02.2020


reVreV

11 1

I tą całą dobroć oraz dobre uczynki będziecie teraz składować wózkiem widłowym na tej hali? Nie? To po co taka pusta kubatura i ciężar na skarpie? Aby "więcej" Waszego Boga pomieścić w środku? Po co, skoro ponoć jest wszędzie i nie życzył sobie nigdy oddawania czci bożkom w postaci rzeźb czy malowideł? 08:13, 20.02.2020


maciejmaciej

6 0

Święte miejsce wybudowane na pustce osadniczej za pomocą koparki.... 21:29, 22.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczegodlaczego

4 0

Jezus przyszedł do siostry Faustyny mieszkającej w malutkiej i ubożuchnej klasztornej celi,a nie do jakiegoś olbrzymiego sakralnego budynku.Mógł przyjść do płockiej Fary lub płockiej katedry,a przyszedł własnie do tej malutkiej celki.Czy chciałby by na tę okoliczność wybudowano tak olbrzymi budynek.Zresztą czy ta brzydka budowla jest godna by była obiektem czci Jezusa?Wszystkim zachwycającym się tą budowlą przypominam,że Jezus przyszedł na świat w małej stajence,a nie w wielkiej budowli.Dla Niego nie było nawet miejsca w gospodzie. 13:34, 25.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JajaJaja

3 2

Kolejne miejsce hipokryzji i zakłamania 11:37, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

słynny "Dziennisłynny "Dzienni

1 0

http://faustyna.lodz.pl/wp-content/uploads/2015/02/Dzienniczek_Swietej_Siostry_Faustyny_Kowalskiej.pdf 14:31, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone