Zamknij
REKLAMA

Szymon Hołownia w Płocku: Wykonałem krok, który dla wielu osób jest niezrozumiały [FOTO]

21:04, 11.02.2020 | K.B
Skomentuj Fot. Tomasz Miecznik
REKLAMA

Jest ?kandydatem na kandydata? na urząd prezydenta Polski, jego żona pochodzi z Płocka. Kiedy jednak został zapytany czy obieca powstanie w naszym mieście kliniki onkologicznej, powiedział: - Jestem zbyt poważnym człowiekiem, aby obiecać, że otworzę w Płocku szpital. Sami zobaczycie jak wielu kandydatów na prezydenta będzie udawało kandydatów na premiera. Obiecają wam wszystko, obwodnicę, nawet kolorowe sny. Tylko ich wybierzecie i na nich zagłosujcie ? mówił we wtorek Szymon Hołownia.

Hasło w tle: ?Polska to duży kraj, zmieścimy się tu wszyscy?. W sali Spółdzielczego Domu Kultury we wtorek przygotowano 200 miejsc, z czego zapełnione około 140. Zadbano o podarunki dla dzieci dla domu dziecka, aby "było jakieś wymierne dobro z tego rodzaju spotkań". To miało konkretny cel: prezentację (chociaż Szymon Hołownia bywał już w Płocku), zebranie podpisów od mieszkańców, aby Hołownia mógł zostać zarejestrowany jako kandydat w wyborach na prezydenta Polski. Urodził się w 1976 r. w Białymstoku, później przeprowadził do Warszawy. To dziennikarz, autor książek, założyciel dwóch fundacji. - Prowadziłem dość duży program rozrywkowy w ramach urozmaicenia swoich zajęć ? odnosił się do programu ?Mam Talent? w stacji TVN.

Szybko skupił się na motywach swojej decyzji o starcie w wyborach prezydenckich. Decyzję skonsultował wcześniej z rodziną

- Wykonałem krok, który dla wielu osób jest ryzykowny lub niezrozumiały. Wszedłem na tę trudną drogę przekonany, że dłużej nie mogę biernie się temu przyglądać. Pewnie, że mógłbym napisać kolejne książki, felietony, nawet wygrażać pięścią do telewizora albo komputera, zastanawiając się ile to będzie jeszcze trwało. W Polsce dwie partie polityczne wzięły na zakładnika całe społeczeństwo. Ich spór dzieli Polskę, niszczy, wybija z torów, którymi powinna jechać do przodu.

Mówił o Andrzeju Dudzie: - Prezydent jest albo hamulcowym, albo podpisuje wszystko jak leci. Stał się częścią systemu, a powinien być ponad nim, trzymać w ryzach. Według mnie Andrzej Duda nie powinien być dalej prezydentem nie dlatego, że to zły człowiek, tylko udowodnił, że na to stanowisko się nie nadaje. Łamie konstytucję. Mówi o sobie, że nic od niego nie zależy. Opowiada bzdury o komunistach, których należy tropić, a sam prokuratorów stanu wojennego zaprzysięgał do Trybunału Konstytucyjnego. Dla jasności, nie uważam, że Bronisław Komorowski był wymarzonym prezydentem. Popełnił mnóstwo błędów. Wybory zweryfikowały go bezlitośnie. Ale tu chodzi o nową jakość. Według sondaży Małgorzata Kidawa-Błońska może przegrać z Andrzejem Dudą w drugiej turze. A jeśli nawet wygra, znów zacznie się starcie między PiS a PO.

Podkreślał, że jest kandydatem pozapartyjnym, bez partyjnych struktur i pieniędzy. - Pięć lat temu na takiego kandydata było za wcześnie, a za pięć lat będzie za późno. Prezydent powinien skupiać się na jakości ustawodawstwa, a nie na znaczku partyjnym. Dlatego podjąłem ryzyko. Wiem również, że stoją przeciwko mnie dwie potężne maszyny i każda chce ten mój pociąg wykoleić. Nie stoi za mną żadna partia. Nie mam zresztą planów, aby jakąś zakładać. A jeśli pozapartyjny kandydat wygra, kiedy dwa partyjne obozy zobaczą, że ludzie chcą czegoś innego, może się rozkleszczą i zmienią swoje zachowanie. Chciałbym zostać prezydentem, który bierze z rządów PiS czy PO to, co dobre. Nie można od prezydenta oczekiwać, że uratuje konkretny szpital i zbuduje w tym miejscu obwodnicę. Do tego jest rząd, wybiera się właśnie partie polityczne. Prezydent może być kimś, kto wytyczy kierunki.

Zebrano ekipę 4 tys. wolontariuszy. - Złożyliśmy dokumenty do Państwowej Komisji Wyborczej, rejestrujemy komitet. Potrzebujemy 150 tys. podpisów, aby moje nazwisko znalazło się na karcie do głosowania. Po rejestracji komitetu uruchomimy zbiórkę, crowdfunding wyborczy. Te 10 czy 50 zł jest ceną za projekt, który może doprowadzić do zmiany. Za innych partyjnych kandydatów już zapłaciliście z pieniędzy budżetowych, za Andrzeja Dudę w poprzednich wyborach ok. 13 mln zł. Partie dostają subwencje z budżetu państwa. Wiem co się dzieje podczas świąt jak po dwóch głębszych schodzi na politykę, a w internecie i telewizji trwa wojna domowa. Wujek oświadcza, że już nie będzie z tymi pisowcami albo kodomitami rozmawiać. Czy to jest tego warte? To może zmienić tylko niepartyjny prezydent.

Oprócz pieniędzy, potrzebna jest także przychylność wyborców 10 maja ? 5 mln głosów do wejścia do drugiej tury. - Polska polityka choruje na kadencjozę. Politycy dostają hormonów wyborczych na rok przed wyborami, wtedy ruszają na tarło, z każdym będą się ściskać na ulicy, robić sobie selfie. Kandydat prosi wyborcę "kochaj mnie, a zbawię cię od problemów?, potem jest spełnienie w noc wyborczą i absztyfikant czy absztyfikantka znika. Później okres godowy ponownie się zaczyna. Jeżdżę po Polsce przez 8 lat, jestem z ludźmi. 200 spotkań w roku. Prezydent nie powinien wychodzić spośród ludzi. Niech to będzie prezydentura narodowego słuchania i rozmowy.

Przedstawiał cztery punkty programu. Rozpoczął od bezpieczeństwa narodowego rozumianego szerzej niż sprawy wojskowości, obrony terytorialnej. - Kraju nie demontuje się tylko z pomocą ataku rakietowego, można to zrobić poprzez ruchy wewnątrz. Manipuluje się nastrojami społecznymi. Mamy przecież internet. Musimy zadbać o bezpieczeństwo na miarę XXI wieku, zamiast żyć sporami z lat 90. XX w., in vitro, aborcją, kto pił wódkę w Magdalence. Co ja zostawię dziecku? Informację czy Wałęsa był agentem, czy nie? Ona się tym nakarmi? Świat przyspiesza, nie będzie na nas czekał ? dopowiadał. Jak twierdził, prezydent powinien regularnie zwoływać Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Równie istotne są sprawy środowiska naturalnego, sprawy emisji, zasobów wodnych. - Wody będzie coraz mniej, co przełoży się na ceny żywności, energetykę, nasze życie. Powinna powstać mapa drogowa ? dodał. Stwierdził także, że to, co najlepiej Polakom udało się w ostatnich dekadach, to samorządy i działalność obywatelska. - Obecna władza próbuje samorządy centralizować, zabierając im pieniądze przez zmiany w PIT, kombinowanie z subwencją na oświatę. W Płocku samorząd dokłada pieniądze do szpitala, które mogłyby zostać wydatkowane na zupełnie inny cel. Samorządy trzeba wzmacniać, podobnie działalność samorządową. To prezydent powinien być rzecznikiem samorządów w tym kraju.

Skupił się na solidarności społecznej. - Budowaliśmy dom, a teraz chodzi o to, abyśmy, pomimo różnic, mogli w nim razem funkcjonować. Potrzebujemy państwa, które zejdzie na ziemię i zacznie zauważać co się dzieje z osobami wykluczonymi, z dziećmi po reformie edukacji, ile czasu czeka się na badanie diagnostyczne. Państwa nie stać ma to, by te problemy rozwiązywać, a stać tylko, jak idą wybory, na wypłaty 13 emerytury? Prezydent może podpisać ustawę. Albo tego nie zrobić. Zamiast pytania, czy prezesowi się to podoba, ważniejsze są inne, czy odbyły się konsultacje społeczne, zrobiono ocenę skutków nowych regulacji, jak dana ustawa zmieni Polskę. Proste jak drut. Jest bubel, ustawa nie przechodzi. Nie ma bubla, przechodzi.

Dodał, że w Polsce brakuje myślenia długofalowego. Zamiast tego są partyjni liderzy skupieni na tym, czy wygrają wybory. 

Spotkanie trwało ponad półtorej godziny. Drugą część zdominowały pytania od uczestników spotkania. Hołownia mówił m.in. o tym, że jeśli wygra, nie będzie miał łatwo. - Spodziewam się wszystkiego najgorszego. Ale sobie poradzę.

Przekonywał, że prezydent ma instrumenty do działania, może np. mianować sędziów, wychodzić z inicjatywą ustawodawczą. Ponadto partie polityczne weszły w mnóstwo obszarów. - 2 mld zł wpychamy do TVP, aby podpompować rządową propagandę w ramach rekompensaty za abonament. Trzeba postawić temu tamę. Państwowe spółki to nie partyjny folwark. Prezydent powinien powiedzieć stop takiemu zatrudnianiu. Jeśli partia idzie po samorząd albo sądy, to prezydent powinien wetować. Gdybym miał stłuczkę z politykiem PiS, to nie chcę iść do sądu ze świadomością, że będzie mnie sądził sędzia, którego ten PiS mianował.

Wyjaśniał, że nie zamierza zdejmować żadnych krzyży w parlamencie. - To kłamstwo! Powiedziałem, że nie będę wieszał, a to różnica. Mamy do czynienia z urzędem państwowym. Polska jest krajem dla wierzących w Boga i dla tych, którzy tej wiary nie podzielają. Prezydent jest prezydentem różnych Polaków. Nie zamierzam rezygnować z praktyk religijnych, natomiast uważam, że prezydent powinien ograniczyć swoją obecność w oficjalnych uroczystościach religijnych w stosunku do tego, co jest teraz, bo to szkodzi zarówno państwu, jak i Kościołowi. Trzeba zrobić krok w tył. Kościół tu, a państwo tu. Ubiegam się o urząd prezydenta, a nie prymasa Polski.

In vitro i związkom partnerskim mówi "tak", małżeństwom osób tej samej płci i adopcji dzieci przez te pary "nie". Nie popiera zmian w obecnej ustawie dotyczącej aborcji. Przy jej naruszeniu obawia się długotrwałej ?wojny światopoglądowej?. Decyzja o aborcji w trzech "dramatycznych sytuacjach" wymaga głębokiego zastanowienia, dlatego ? jak przyznał ? może warto zapewnić kobiecie 5 dni płatnego urlopu, pomoc psychologa. - A biskupi, którzy bywają pierwsi do krzyku na polityków za regulacje, lepiej niech przekonają, aby nie decydowano się na aborcję. Niech najpierw zajmą się skutecznością katechezy.

Nie zabrakło tematu przedsiębiorców, którzy mierzą się m.in. ze skutkami wzrostu płacy minimalnej. - Rząd daje prezent, zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia. A kto płaci? W znacznej mierze samorządy. Mają mniej pieniędzy. Aby jakoś to spiąć, zaczynają szukać oszczędności na komunikacji zbiorowej. To jest właśnie przejaw kadencjozy. Byle do wyborów, przeczołgamy się przez nie, a za kilka lat znów czarowanie wyborców. Myśląc w ten sposób o państwie daleko nie zajedziemy.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (29)

Jestem na nieJestem na nie

7 15

Samo to że było 200 miejsc a zapełniło się 140 z partyzanta i nikt nie wiedział dopiero po fakcie piszecie. 06:40, 12.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PortalPortal

6 1

O spotkaniu była informacja 5 lutego https://portalplock.pl/pl/11_wiadomosci/24748_zamierza_wystartowac_w_kampanii_wyborczej_na_prezydenta_polski_zjawi_sie_w_plocku.html
07:29, 12.02.2020


BoBo

7 11

Jaka informacja takie spotkanie. 07:36, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nnnn

26 12

Hołownia i prezydent - śmiać sie czy płakać ??? 08:02, 12.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

szwejkszwejk

3 5

PISAK (adrian) DUDA już jest prezydentem - i co, śmiejesz się czy płaczesz? 12:26, 12.02.2020


hehehehe

20 14

HAŁOWNIA HEHEHEHE SPOTKANIE A Z KIM Z OBJAZDOWYM KODem koń sie uśmial 08:06, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JagJag

21 22

A ja na niego zagłosuje. 08:41, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Polski LwówPolski Lwów

17 15

Co to za śmieszny konfident. 09:16, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MGMG

16 16

Tvn pedałen 09:28, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LokLok

12 18

Powodzenia zycze !!!!!!!! Duda aut kropka 09:42, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MicMic

20 22

Poprzednio głosowałem na Dudę, bo myślałem, że gorzej niż Komorowski to już nie będzie. Myliłem się. Nie dość, że kolejny notariusz rządowy to jeszcze dumny z tego faktu. Miało być inaczej a wyszło jak zwykle. Na Dudę nie zagłosuję. Na Kidawę też nie, bo to po prostu Bronek w spódnicy. Biedroń się błaźni na każdym kroku. O Bosaku nawet nie ma co wspominać.. Zostaje Hołownia. Zagłosuję, choćby z tego powodu żeby mieć szanse sprawdzić jak będzie działał prezydent nie mający korzeni w żadnej partii. Tego jeszcze w Polsce nie było i może warto się przekonać czy będzie się to sprawdzać. 09:49, 12.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

jestem_zwycięzcąjestem_zwycięzcą

12 3

Najpierw zacznij się chociaż trochę orientować w polityce bo później idą tumany do urny i głosują na "bezpartyjnych". Nie trzeba być nawet specjalnie inteligentnym i oczytanym żeby wiedzieć "czyj on jest". Powodzenia. 11:32, 12.02.2020


MicMic

4 1

No czyj? 12:31, 12.02.2020


nasza historianasza historia

3 3

Pierwszym powojennym BEZPARTYJNYM PREZYDENTEM Polski był BOLESŁAW BIERUT.
A potem wszyscy poza Leszkiem K. i Adrianem D. byli mniej lub bardziej ale jednak bezpartyjni. 13:10, 12.02.2020


kk

17 9

sprzedawczyki Polski widać jak chętnie odwiedzają Płock ale co się dziwić od lat komuna tu rządzi -cieszy tylko to ,że była tak marna frekwencja . 11:41, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kto kto

13 7

płaci za te objazdy po Polsce.Niech kandydat odpowie.Skąd kasa na te występy. 11:48, 12.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MicMic

5 2

To akurat już mówił. Opłaca z własnych środków a po zebraniu podpisów rusza z crowdfundingiem. Biedny nie jest, na razie go stać. 15:16, 12.02.2020


nie pytaj  nie pytaj

5 3

kto płaci za rozjazdy i kampanię Adriana Dudy, bo gorzko zapłaczesz gdy się już dowiesz, że jesteś zwyczajnie okradany na rympał i dojony bez pytania o zgodę i ordynarnie bezczelnie oszukiwany.
Hołownia mówi wprost, że na jego kampanię dobrowolnie składają się jego zwolennicy. 16:54, 12.02.2020


Love and RocketsLove and Rockets

12 6

On też jest z tej Targowicy XXI wieku totalniaków czy udaje, że jest niezależny? 12:13, 12.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qq

0 0

Też jest choć udaje niezależnego. Ale swoje zadanie wykona - *%#)!& kilka procent i doprowadzi do drugiej tury. 07:48, 17.02.2020


zdrowy rozumzdrowy rozum

14 7

Jak zwykle dopisali koderaści palący świeczki pod sądami. Ma takie pytanie do was. Ilu z was było na obchodach zaślubi z morzem w Pucku, aby drzeć swoje lewackie gęby?

A wracając do Hołowni? Kto go sponsoruje? Kto to jest Michał Kobosko, co to jest Atlantic Council? 13:21, 12.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PisPis

1 7

Pisor cisza ma byc gebabw kubel!!!!! 19:13, 12.02.2020


xxxx

9 3

Żydowskim podrostkom wydłużyły się sznurówki. Pełny atak putinowców...Nic nowego.

Moza spokojnie pozostawić kandydata na kandydata . Nierozumny .
Ale proszę rozważyć co innego.

Ten nieszczęśliwy powiedział , żeby SZPITALE NIE DOSTAWAŁY PIENIĘDZY NA DOBIJANIE CHORYCH TYLKO TRZEBA MONTOWAĆ TĘŻNIE Landowe KOŁO GRABAREK.

Do tego jego połowa ...pochodzi z Płocka + tych 140 nieszczęśników , którzy przyszli na spotkanie z kandydatem na rozwój grabarek...a ponoć są z Płocka , to wszystko wiedzą.....

Doskonałe Umieralnie i...ani wyjechać ani przyjechać..... kandydat ...zwiał... 13:37, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

4 10

Widać, że Violetta spuściła jamniki ze smyczy by dziamały... ale jak mówi porzekadło: psy szczekają, karawana idzie dalej. 15:21, 12.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dziadkudziadku

2 4

widać zakodowanego znawcę który lata ze świeczkami.Ogarnij się chłopie.Na zdjęciach widać zadumane oblicze pokazujące zatroskanie sprawami na których się nie znasz.Zalecam milczenie.Przynajmniej nikt nie wie co myślisz. 17:52, 12.02.2020


nie możnanie można

9 5

na niego głosować bo zapanuje bezhołownie w Polsce , zawodowy "katolik" z tvn oddelegowany na religijny odcinek frontu ideologicznego jak niegdyś mazower, katolik postępowy który wraz z księżmi patriotami uosobieniem żywej bezpieczniackiej cerkwi mieli ciemny naród polski prowadzić ku socjalizmowi . taki sam projekt jak palikot ksywa paliknot ), petru ( ksywa *%#)!& albo grodzka posłanka ( żona marszałka ?) 17:42, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wykonałem krok wykonałem krok

3 2

który dla wielu jest niezrozumiały -mówi kandydat. Oczywiście że jest niezrozumiały ale jakbyśmy tak mogli wejrzeć w to kto namówił telewizyjnego konferansjera z działu religijnego do kandydowania, poznali kto stoi za finansowaniem kampanii , kto będzie otwierał szampana to może byłby to krok bardziej zrozumiały a może całkiem oczywisty . Ne c'est pas panie Hołownia !? 16:21, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 a ja bym wysunął a ja bym wysunął

2 2

hasło : Polska to niewielki kraj i wszyscy się tu nie zmieścimy! To świetne hasło i program który mógłby stać na początku procesu pozbycia się wewnętrznego okupanta który nas dręczy przynajmniej od 1945 roku a może nawet dłużej .

16:55, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miś YogiMiś Yogi

2 1

Hołownia to cienki bolec, a jedynym jego celem jest zabieranie głosów Dudzie. Co z artykułu wynika? Przyjechał, pogadał, pomądrzył się. Z prostym ludem trzeba prostym językiem. Damy wam milion mieszkań, damy wam 500+, damy wam to, damy wam tamto. A skąd weźmiemy? Tego nie powiemy tylko po cichu zabierzemy. 17:56, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA