Zamknij
REKLAMA

Aż 45 osób na ławie oskarżonych, w tym 30 adwokatów. Wkrótce rusza duży proces

15:01, 09.10.2019 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Prokuratura zarzuca 30 łódzkim adwokatom podżeganie do poświadczenia nieprawdy. A zaczęło się od sprawy 52-letniej lekarki, której zarzucono wystawienie adwokatom i radcom prawnym ponad 100 fałszywych zwolnień lekarskich. Proces w jej sprawie toczy się w Sądzie Rejonowym w Łodzi.

Prokuratura tak opisuje sprawę: adwokaci i radcy prawni udawali się ze zwolnieniem lekarskim do lekarza sądowego, którego zadanie polegało na weryfikacji, ustaleniu czy faktycznie jest chory i nie może uczestniczyć w rozprawie. Według śledczych lekarka nikogo nie badała, tylko od ręki zatwierdzała zaświadczenia, na czym z kolei zależało prawnikom. Dzięki temu ich nieobecność na rozprawie była usprawiedliwiona, rozprawę odraczano.

Procederem, który wyszedł na jaw, zajął się prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Rozpoczęto śledztwo. Oskarżona - 52-letnia lekarska sądowa, Beata J. z tytułem naukowym doktora - wskazała okoliczności i osoby, którym wydała zaświadczenia poświadczające nieprawdę.

Umowa między 52-latką a prezesem Sądu Okręgowego w Łodzi na wykonywanie czynności lekarza sądowego została podpisana w maju 2012 roku (kobieta pełniła swoją funkcję do 4 lipca 2016 r.). Zgodnie z tą umową kobieta miała reagować na wezwania telefoniczne, wypisywać zwolnienia lekarskie. W praktyce miało nawet dochodzić do tego, że sama podpowiadała choroby, na które adwokaci mogliby brać fikcyjne zwolnienia, w dodatku przyjmując ich w nietypowych miejscach poza gabinetem: np. w salonie fryzjerskim, urzędzie pocztowym, restauracji albo na basenie. Od lipca 2015 roku rozmowy telefoniczne Beaty J. były na podsłuchu. W tym czasie miała prowadzić rozmowy nawet z 70 prawnikami, w dodatku często chodziło o wydanie zaświadczenia zwalniającego z obowiązku obecności na sali sądowej lub uczestniczenia w innych czynnościach procesowych.

Jak w styczniu 2018 r. podała Prokuratura Krajowa, Beata J. przyznała się do wszystkich zarzucanych jej czynów. Potwierdziła, że przy ich wystawianiu zaświadczeń naruszyła w rażący sposób wymagania stawiane czynnościom weryfikującym ewentualny stan zdrowia określonych osób, które są wskazane szczegółowo w ustawie o lekarzu sądowym.

- Beata J. została oskarżona o popełnienie 120 przestępstw. Polegały one na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów. Zarzucono jej także popełnienie czynów o charakterze korupcyjnym - informowała Prokuratura Krajowa. - Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania pozwolił na odtworzenie ponad 100 przypadków, w których osoby działające w zamiarze uzyskania dokumentu usprawiedliwiającego ich nieobecność w trakcie czynności procesowych, zwracali się do oskarżonej Beaty J. o wystawienie takiego zaświadczenia. Nie poddawali się przy tym określonym w przepisach procedurom weryfikujących ich stan zdrowia.

Czy Beata J. czerpała korzyści z przestawionego procederu? Zdaniem śledczych w kilku przypadkach wzięła 50-100 zł, alkohol w postaci dwóch butelek wina bądź przyjęła zaproszenie na obiad. Proces lekarki toczy się w Sądzie Rejonowym Łódź – Śródmieście.

Jak wpadła Beata J.

Szefowi Sanepidu w Elblągu, Markowi Jaroszowi udało się doprowadzić na ławę oskarżonych w Sądzie Okręgowym dwóch właścicieli "Pachnącego Domu", sklepu oferującego - oficjalnie - kadzidełka, zapachy i świeczki, w rzeczywistości sklep zaopatrywał klientów w dopalacze. Szybko okazało się, że proces nie może ruszyć ze względu na stan zdrowia oskarżonych. Wyznaczano kolejne terminy, wpływały następne zwolnienia lekarskie, aż, jak informowała stacja TVN24, na rozprawę wezwano łódzką biegłą Beatę J., która wystawiła jedno z zaświadczeń. - Jak się okazało, Beata J. rekomendowana była dla członków prawniczego samorządu jako specjalistka od stwierdzania ich niezdolności do występowania przed sądem w wypadku wszelkiego rodzaju chorób.

Telefon Beaty J. - za zgodą sądu - był na posłuchu przez pół roku. Tak zaczęła się lawina.

Kogo obciąży śledztwo

W złożonych wyjaśnieniach Beata J. opisała rolę każdej z osób i przedstawiła okoliczności zdarzeń będących przedmiotem śledztwa. Miał rozpocząć się drugi, o wiele większy proces. Śledczy zarzucili łódzkim adwokatom podżeganie do poświadczenia nieprawdy, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jak informował w 2018 r. Dziennik Łódzki, w toku śledztwa okazało się, że niektórzy z podejrzanych wykorzystali lewe zwolnienia do wyłudzenia zasiłków chorobowych z ZUS.

Początkowo proces miał się rozpocząć także w Sądzie Rejonowym Łódź – Śródmieście, jednak oskarżeni dla zachowania bezstronności zwrócili się o wyznaczenie innej placówki poza Łodzią. W Sądzie Najwyższym w Warszawie wyznaczono sąd w Gostyninie. Tyle że tu nie ma na tyle dużej sali, aby pomieścić m.in. oskarżonych i obrońców, stąd decyzja o tym, by skorzystać z sali w Sądzie Rejonowym w Płocku. Termin pierwszego posiedzenia o charakterze organizacyjnym - z racji tak dużego procesu - wyznaczono na 18 listopada. Jak wyjaśniła Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Płocku, podczas posiedzenia sędzia razem ze stronami opracuje plan procesu, czyli m.in. ustali termin pierwszej rozprawy, być może także kolejnych, oraz terminy przesłuchań świadków. Być może zostaną złożone wnioski dowodowe. Z racji konieczności pomieszczenia tylu osób w sali podczas procesu, można przypuszczać, że prowadzący sprawę sąd w Gostyninie skorzysta na dalszym etapie właśnie z jednej z sal w płockim sądzie.

- Łącznie w tej sprawie jest 45 oskarżonych: 30 adwokatów, 8 radców prawnych, 5 lekarzy, 2 przedstawicieli innych zawodów - mówi nam Iwona Wiśniewska-Bartoszewska.

Proces poprowadzi sędzia Maciej Górzyński, ten sam, który skazał Mariusza T. za posiadanie pornografii dziecięcej.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

będzie się będzie się

22 1

działo? Sąd sądem ale ..........Sądy dla maluczkich ,a dla swoich........Pamiętacie co mówił SN? 15:33, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziadek do orzechówDziadek do orzechów

13 0

Ładni mi przedstawiciele prawa 20:23, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I tyle w temacieI tyle w temacie

16 0

Kruk krukowi oka nie wykole. 21:13, 09.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

YY

8 0

A sędzia który poprowadzi sprawe wylosowany,czy wskazany? 09:42, 10.10.2019


Ręce opadająRęce opadają

8 0

Czas najwyższy się za to wziąć 12:44, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

2 0

Ciekawe czy ktoś będzie miał zwolnienie :D 22:57, 12.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

daikiitodaikiito

3 0

ito ze takie rzeczy wychodzai sa badane to zasluga PiSu... wczesniej sobie hulali i zyli jak krole! teraz maja bat w postaci cba. cbsp, abw. dlatego tez tak PO sie boi tych sluzb i chce je zlikwifowac... by zylo sie lepiej... im... 10:12, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bez różnicybez różnicy

1 0

30 mecenasów mniej.., nikt nie zauważy różnicy w tym gąszczu prawników.. 14:49, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CyrylCyryl

0 0

Rzecz w tym że całe to środowisko jest same dla siebie o czym mówili "niech wszystko pozostanie po staremu" ,sędziowie i wymiar tzw., sprawiedliwości "to nadzwyczajna kasta" skażenie się przez pierwszą prezes sądu najwyższego u Niemców na Polskę itp., to ich obraz rzeczywisty. Umarzanie nagminne spraw z których nie mają interesu łamanie prawa i nad-interpretowanie to co codzienność. Nagrania Sławomira Neumanna i układzie bo gdzie jest wymiar sprawiedliwości UŁOŻYLI SIĘ a przeciwko komu WSZYSTKIM by wrócić do KORYTA https://www.youtube.com/watch?v=oEvahXLJBLAhttps://www.youtube.com/watch?v=YeVGc3UpsQY Cały ten wymiar układów i układzików trzeba rozliczyć i PiS to zrobi wcześniej czy później. 12:40, 20.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jackjack

0 0

W Pile jest taki jeden adwokat należący do Pisu. Dzięki swoim układom są tworzone fałszywe opinie oraz sprawy są umarzane mimo 100% dowodów na przestępstwa. Pis moze wszystko tak sobie urządzili to państwo
08:36, 23.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA