Zamknij
REKLAMA

Co dalej z przetargiem na stadion? Znamy wyrok KIO

13:34, 04.10.2019 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Tak jak informowaliśmy w tym tygodniu, dziś w Krajowej Izbie Odwoławczej w Warszawie zapadł wyrok dotyczący przetargu na stadion dla Nafciarzy - czy płocki Ratusz będzie mógł unieważnić przetarg i ogłosić nowe postępowanie, czy też dojdzie do podpisania umowy z firmą Mirbud, która jako jedyna zgłosiła ofertę.

Przypomnijmy, że chodzi o rozbieżności między Programem Funkcjonalno-Użytkowym i ofertą firmy Mirbud. Ratusz uważał, iż te są one na tyle istotne, że należy unieważnić postępowanie, z czym nie zgodziła się firma Mirbud i wniosła o rozstrzygnięcie sprawy w Krajowej Izbie Odwoławczej. Odbyła się jedna rozprawa. Rzeczniczka KIO, Katarzyna Prowadzisz, poinformowała nas wówczas, iż ogłoszenia wyroku możemy spodziewać się w piątek, 4 października. Odczytanie odbyło się o godz. 13.00. 

[ZT]23636[/ZT]

- Izba uwzględniła odwołanie i nakazała Gminie – Miastu Płock unieważnienie czynności unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, unieważnienie czynności odrzucenia oferty wykonawcy MIRBUD Spółka akcyjna oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert z udziałem oferty wykonawcy MIRBUD Spółka akcyjna - dowiedzieliśmy się od Katarzyny Prowadzisz.

- Jesteśmy zadowoleni z faktu, że KIO rozwiało nasze wątpliwości co do oferty Mirbudu. Więcej komentować orzeczenia Izby nie  będziemy - zastrzega Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu. - Podobnie jak nie mamy zwyczaju komentować wyroków sądowych. Teraz poczekamy na uzasadnienie, by poznać argumenty KIO. I pewnie będziemy przygotowywać się do podpisania umowy z Mirbudem.

 

W uzasadnieniu stanowiska Izba wskazała:

Przedmiot postępowania o udzielnie zamówienia publicznego to: Rozbiórka i budowa stadionu miejskiego im. Kazimierza Górskiego w Płocku przy ul. Łukasiewicza 34 wraz z przebudową infrastruktury towarzyszącej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja stadionu im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza”

Oferta odwołującego (jedyna złożona) została odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp – bowiem jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia tj. wymogom Programu Funkcjonalno-Użytkowego, w konsekwencji zamawiający unieważnił postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt Pzp - nie złożono bowiem żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu.

W podstawie odrzucenia zamawiający wskazał, iż w opisie przedmiotu zamówienia określił, że koncepcja programowo-przestrzenna załączona do oferty winna zawierać rozwiązania funkcjonalno-użytkowe i ideę, wizję wykonania stadionu spełniającego wymogi zamawiającego przedstawione w programie w programie funkcjonalno-użytkowym: OPZ – III Wytyczne funkcjonalne – założenia określone przez inwestora (...) „ Na etapie składania ofert Wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia koncepcji programowo-przestrzennej zawierającej rozwiązania funkcjonalno-użytkowe i ideę, wizję wykonania stadionu spełniającego wymogi zamawiającego przedstawione w PFU. Następnie, zgodnie z rozdziałem XV SIWZ ocena wstępnej koncepcji programowo-przestrzennej miała się odbywać według następujących kryteriów: przyjęte rozwiązania funkcjonalne (zgodnie z PFU), przyjęte rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu (zgodnie z PFU), przyjęte rozwiązania architektoniczne w zakresie bryły obiektu (zgodnie z PFU), przyjęte rozwiązania architektoniczne w zakresie kompozycji elewacji (zgodnie PFU).

Zamawiający w informacji o odrzuceniu wskazał 25 punktów, w których przedstawiona koncepcja nie odpowiada jego założeniom lub budzi jego wątpliwości.

Odwołujący podkreślał, że założenia PFU w swojej istocie dotyczą całego procesu projektowego, a nawet budowlanego, a w ofercie miała być przedstawiona jedynie jego wstępna koncepcja będąca jedynie ideą, wizją wykonania stadionu – jak to opisał sam zamawiający, dodatkowo zwizualizowaną jedynie na kilku schematach o bardzo dużej skali 1:100, 1:500 oraz 4 stronach opisu (taki był wymóg zamawiającego), co z założenia nie może oddawać wszystkich detali, do których odnosił się zamawiający w informacji o odrzuceniu (nie widać ich na schematach ani nie można obliczyć dokładnie).

Poza tym samym założeniem procesu projektowanego (wskazanym też w SIWZ) było uzgadnianie poszczególnych rozwiązań i elementów z zamawiającym oraz innymi podmiotami (klubem, p.po.z, policją, organizacjami niepełnosprawnych) – dlatego jego wizja była tyko wstępna, wykona zgodnie z życzeniami i uzgodnieniami, za zaoferowaną w ofercie cenę. Deklarował też, że jego koncepcja jest zgodna z PFU.

Izba podzieliła wyżej wskazane stanowisko prezentowane przez Odwołującego.

Niewątpliwie oferta musi być zgodna z SIWZ, ale każdorazowo należy uwzględnić to, jak ta oferta miała zostać sporządzona i charakter przedmiotu oferty. Zamawiający w swoim stanowisku podkreślał przede wszystkim, że nie może dopuścić do zmiany oferty. Co do zasady tak jest – także w tym przypadku, ale przedmiotem zamówienia jest proces projektuj i buduj w zakresie rozbiórki i budowy stadionu miejskiego, a nie sama niezmienna wizja powstała już na etapie oferty. Przeczy to samej idei koncepcji, jak i charakterowi procesu projektowego, w którym detale ewaluują, są zmieniane itd. – choćby po to, by pogodzić wizje wszystkich zainteresowanych (inwestora, klubu piłkarskiego, organizacji niepełnosprawnych, dostosowania do przepisów).

Ogólnie w ocenie KIO koncepcja odpowiada założeniom – to, że niektóre rozwiązania nie są takie, jak miał w swojej wewnętrznej wizji zamawiający, jest naturalne, po to są uzgodnienia. Zmienią przebieg ogrodzenia, usytuowanie miejsc dla publiczności, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń czy ich przebieg itd.

Natomiast żaden z tych powodów nie mógł być podstawą odrzucenia.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (29)

PerfekcyjnaPerfekcyjna

5 30

AutoBiografia

Miałem dwadzieścia lat
Gdy usłyszał o nich świat
W mej kamienicy był ich klub
Kumpel radio zniósł
Usłyszeli Blue Suede Shoes
I nie mogli w nocy spać
Wiatr odnowy zawiał
Nie darowano reszty kar
Znów się nie można było śmiać
W kościelny gwar
Jak skunks PIS się wdarł
I ja też chciałem olać

Jarek, Bóg wie gdzie
pisowski stawiał baner
Mnie z małego napletek zszedł
Z pisu zostanie mur
Grali milion różnych bzdur
I poznałem co to nowomowa
Ideologiczny szał
Każdy z nas hopla miał
Zamiast zdrowej tolerancji
A w sobotnią noc
Był Istambuł, Budapeszt, Moskwa
Jakże się nie chciało żyć!

Było nas trzech
W każdym z nas inna krew
Ale jeden przyświecał nam cel
Za kilka lat
Nie mieć w kraju pislamu
i posprzątać ten bród
Gorzałki łyk
I dyskusje po świt
Niecierpliwy w nas ciskał się duch
Ktoś dostał w nos
To zgarnęli kogoś
Coś działo się

Poróżnili nas
Za Wiolki wyrazu twarzy
Każdy by się zabić nie dał
W pewną letnią noc
Gdzieś na dach wyniosłem koc
I dostałem wilka moc
Powiedziała mi
Że kłopoty będą
Ja jej, że już to znam
Otworzyła japę
Nie zamknąłem uszu na czas
Znów jak zdradziecka morda, byłem sam

Stu różnych ról
Czym ugasić mój ból
Doświadczyło mnie życie jak nikt
W wyrku na wznak Jarek
Przespał najgorszy czas
wojenny czas
W teatrze dla braw
Naczelnik kazał mi kłamać
Takie rzeczy, że jeszcze im wstyd
Pewnego dnia
Zrozumiałem, że ja
Nie ścierpię tego już

Słuchaj mnie tam!
PIS pokonał się sam
Oto wyśnił się wielki mój sen
Tysięczny tłum
Rozwalił mur
Kochają się
W hotelu Pan
Mówi: "na taśmie mam
To jak paragonu nie dostałem tam"
Zamykam drzwi
I nie mówię już nic
Do czterech Pań
autor: Poland it's My life
https://www.youtube.com/watch?v=2R_wvqVLWP0
13:45, 04.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

grafomaniegrafomanie

15 6

idź do lekarza. 13:54, 04.10.2019


Love And RocketsLove And Rockets

8 4

To psychol od Brejzy. Fe... 16:26, 04.10.2019


niech poetaniech poeta

10 17

napisze wierszyk o wybitnych speców w ratuszu.Tylko poeta dokładnie niech opisze to co powiedziała KIO.Do dzieła pisarczyku partyjny.SN i tak ma cię w ......... 13:56, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolandIt'sMyLifPolandIt'sMyLif

10 11

A co pisiorku w esemesach z centrali nie masz formułki na taką okoliczność, nie czekaj aż ci dadzą - wytęż rozum sam? 14:28, 04.10.2019


Endrju...Endrju...

40 27

...szach mat !

Bedzie stadion hurrrrrrrra !

A teraz pisiory dawać czerwone łapki !

Ave Wisła ! 13:58, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

banksterbankster

11 26

piniędzy ni ma i nie bedzie.To ja bankster mówie.Wiem co mówie. 13:59, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Poland it's My Poland it's My

9 10

13 października biegniemy na wybory, zgodnie z przesłaniem "I teraz albo nigdy!"
https://www.youtube.com/watch?v=vx2u5uUu3DE 14:18, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BocianBocian

15 4

Chetnie pozycze na 138 %RSO
I tak die konczy zabawa w rzadzenie.Jak die chce dac Bogu swieczke a diablu ogarek to samemu zostaje łapka w nocniku.No panie Prezydent
...teraz na kolanach do Obajtka aby edpomogl...bo inaczej *%#)!& 14:39, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WioletkaWioletka

11 19

Tylko człowiek łatwowierny jest w stanie oddać swoje Państwo sekcie
Tylko ludzie rozumiejący Papieża Franciszka są w stanie bronić swojego Państwa
" Tylko laickie państwo daje WOLNOŚĆ RELIGII. Państwa wyznaniowe źle kończą."
14:44, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiolecie kochanyWiolecie kochany

2 1

już nie kumam o co ci chodzi.Jesteś przeciwnikiem budowy stadionu czy nie jesteś. 22:48, 04.10.2019


aaaaaa

22 1

Miastu o to chodziło, teraz nikt nie zarzuci że wybrali złą ofertę. 14:54, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MiastoMiasto

10 12

Miasto jest przeciw budowie stadionu!
Tylko NIEKTÓRZY z ratusza są za jego budową! 15:15, 04.10.2019


JacaJaca

18 2

Cytując:

Co na to Urząd Miasta Płocka?

– Jesteśmy zadowoleni z faktu, że KIO rozwiało nasze wątpliwości co do oferty Mirbudu – powiedział nam Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej płockiego ratusza. – Więcej komentować orzeczenia Izby nie będziemy. Podobnie, jak nie mamy zwyczaju komentować wyroków sądowych. Teraz poczekamy na uzasadnienie, by poznać argumenty KIO. I pewnie będziemy przygotowywać się do podpisania umowy z Mirbudem – wyjaśnił Hubert Woźniak.

BRAWO WY ! Podpisywać jak najszybciej !!! 14:58, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

iiiiii

11 14

iii doprowadzimy miasto do zguby! 15:11, 04.10.2019


mieszkaniecmieszkaniec

20 52

Odstąpić od przetargu i realizacji stadionu. Na osiedlu Łukasiewicza i tak mamy już dość tych sportowych "atrakcji", że trudno się tu jeździ w okresie imprez! 15:09, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odpodp

4 1

Można iść na pieszo, tak ekologicznie, prawda? 13:51, 06.10.2019


REKLAMA

StadionikStadionik

27 13

...dawać dawać pisuary wylewać dalej swoje żale ! 15:44, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KtosikKtosik

7 7

Misiek, Łukasik czy inny polityk POKO/PSL kazał Ci to napisać? :D 16:46, 04.10.2019


TaaTaa

8 13

Czyli nie określili dokładnie czego chcą, a firma wybuduje co będzie chciała??! Słowa uznania dla Ratusza! Może czas zmienić hymn Płocka, na " Co by tu jeszcze *%#)!& Panowie"... 16:05, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tczew pamiętaTczew pamięta

13 9

Targowica nie potrafi rządzić w kraju. Nie potrafi w samorządach. Neumann myśli że jak jest żydowskiego pochodzenia to mu wolno więcej. Wstyd. 16:30, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

17 5

Kompromitacja nowakowskiego i pracowników ratusza! Był plan unieważnienia po roku przetargu i się nie udało! Są Staroźreby będzie Płock !!! 19:57, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

9 2

Pozostaje jeszcze możliwość, że Endriu wystąpi z unieważnieniem odrzucenia unieważnionego unieważnienia. 22:51, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

\___(00)___/\___(00)___/

16 2

Zastanówmy się na poważnie co oznacza to dla gospodarza?
Plan był prawdopodobnie taki aby zaspokoić kibiców nic nie robiąc, bo stadion to ogromny wydatek. Miasto nie udźwignie kolejnego kredytu. Będzie trzeba przełożyć pieniądze z innych woreczków, a to wzbudzi niezadowolenie. Finansowanie odbędzie się kosztem innych inwestycji i przed kolejnymi wyborami nie będzie festiwalu przecinanych wstęg.
Sama budowa stadionu też nie jest pewne, ze zakończy się przed wyborami bo już jest rok stracony, a konieczność organizowania pieniędzy z próżni wydłuży budowę. Stadion rozgrzebany, niezadowoleni kibice, niezadowoleni przeciwnicy budowy.
...zastanawiam się czy taki był aby plan? 06:55, 05.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wyrok sądu Wyrok sądu

8 13

Radosc fanatyków budowy stadionu z wyroku sądu jest chyba przedwczesna. Zmuszanie miasta do podpisywania umowy z wykonawcą w taki sposób nie jest dobrym rozwiązaniem...:( 07:11, 05.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kibic 84Kibic 84

13 8

a dług naszego Państwa was nie boli??? Płace podatki i wymagam a dług miasta i politykę mam w dup-ie, się czepiają bar-ny stadionu, idź nad Wiśle zobacz jaki karmik dla ptaków za100mln na Wiśle stoiii i pasuje pisowskim Urbanom 10:06, 05.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

4 3

Fachowcy za dużą kar bo fachowcy PO z ump dostali to co chcieli. Jak opracowali puf to mają. Biedactwa, teraz jak dojdzie do wykonania to na kogo będą zrzucać winę ? A na wstępie, po otrzymaniu oferty już pasztet zauważyło. Myśleli pewnie że gotowca dostaną od Gapińskiej i Warszawki. Dali ciała i wykonawca będzie ich punktowego A oni zapłacą co trzeba z naszych pieniędzy. Dziękujemy gospodarzy Nowakowski. 21:50, 05.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XerXer

2 0

To będzie test jak Platforma respektuje wyroki sądów 22:17, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

bzzybzzy

1 0

Skoro pis rozdaje na lewo i prawo nie swoje pieniądze,a wy się z tego cieszycie to ja mam w d...e z jakiego worka miasto znajdzie kasę,chcę tego stadionu bo miasto które ma 130 tyś.mieszkańców a nie ma nowoczesnego stadionu to nie jest miasto,co tydzień telewizje pokazują mecze,które ogląda cała polska i co wstyd!nasz niby stadion to zdeptany placek na potrzeby wizyty Edwarda Gierka,na który przychodzą przedstawiciele pis i są zadowoleni ze Wisła wygrywa,ale oglądając relacje z meczów widzimy tylko kominy o których mówi cała Polska i uważam ze Orlen powinien dać kasę by stadion zasłonił piękną Bertę z której leci czysta para i wtedy będziemy prawie wszyscy zadowoleni tym bardziej,że stadion to nie tylko futbol,ale i koncerty,imprezy dla mieszkańców i wizytówka MIASTA PŁOCK 09:34, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA