Zamknij
REKLAMA

Orszak płynął Wisłą do Torunia. Zatrzymał się w Płocku

13:14, 17.10.2016 | M.R.
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę przez Płock przepłynął orszak tradycyjnych drewnianych łodzi. Statki płynęły do Torunia, gdzie już za dwa dni odbędzie się inauguracja Roku Rzeki Wisły.

Rok Wisły zostanie hucznie rozpoczęty już 19 października w Toruniu. Tam właśnie płynęły drewniane łodzie, które w niedzielne popołudnie można było podziwiać z płockiego brzegu królowej polskich rzek, na którym przed laty toczyło się handlowe życie miasta. Płock, przed całe wieki ważny ośrodek  żeglugi rzecznej i istotny punkt wodnego szlaku handlowego, bierze udział w obchodach jako perła Królewskiego Szlaku Wisły.

Do Torunia od kilku dni zmierzają załogi statków.  Z województwa mazowieckiego Rejsem Konrada III Rudego delegacja łodzi wiezie zaginioną pieczęć książęcą. Łodzie odwiedziły m.in.  Solec nad Wisłą, Górę Kalwarię, Warszawę, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock, Dobrzyń, Włocławek, Ciechocinek. Inauguracja Roku Wisły odbędzie się we wtorek, 19 października, w 550. rocznicę podpisania II Pokoju Toruńskiego, który przyjmuje się za moment przełomowy dla historii najdłuższej polskiej - datę uwolnienia żeglugi na całym szlaku wodnym i pierwszego flisu na Wiśle. 

(M.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone