Reklama

Polacy z pomocą Żydom. Ważna wystawa otworzy cykl wydarzeń

Opublikowano:
Autor:

Polacy z pomocą Żydom. Ważna wystawa otworzy cykl wydarzeń - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Koncert grupy łączącej folk, rocka i jazz, elektronika po żydowsku, uwieńczenie trzyletniej pracy nad książką, która wymagała zebrania 30 opowieści od ludzi rozsianych po świecie, wystawa goszcząca wcześniej w Paryżu czy w Chicago oraz wspomnienia Andrzeja i Wojciecha Celińskich o ich matce Zofii, nagrodzonej tytułem ?Sprawiedliwi wśród Narodów Świata?. Takie propozycje przygotowało Muzeum Żydów Mazowieckich.

Koncert grupy łączącej folk, rocka i jazz, elektronika po żydowsku, uwieńczenie trzyletniej pracy nad książką, która wymagała zebrania 30 opowieści od ludzi rozsianych po świecie, wystawa goszcząca wcześniej w Paryżu czy w Chicago oraz wspomnienia Andrzeja i Wojciecha Celińskich o ich matce Zofii, nagrodzonej tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Takie propozycje przygotowało Muzeum Żydów Mazowieckich.

Płockie Muzeum Żydów Mazowieckich funkcjonuje już od przeszło trzech lat. Już tak się utrwaliło, że we wrześniu organizowane są Płockie Dni Żydowskie. Nie dość, że organizatorzy mają ustalony program na ten rok, to już prawie dopięli na kolejny. Dyrektor Muzeum Mazowieckiego, Leonard Sobieraj, któremu podlega MŻM jako jedna z placówek, zapewniał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że poprzez zróżnicowane propozycje chcą także walczyć o młodszych odwiedzających.

Na początek zaplanowano wystawę składającą się z 18 plansz. Dostępną od 1 września ekspozycję zatytułowano „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów od zagłady” (godzina 18.00). Przy ul. Kwiatka zostaną zaprezentowane losy ocalałych Żydów, jak również tych, którzy pomogli im przetrwać, kładąc na szali własne życie. Różne bywały okoliczności i motywacje, o czym także będzie traktowała wystawa, jako pierwszy efekt współpracy płockiej placówki i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

[ZT]13214[/ZT]

Drugi dzień także będzie wyjątkowy dla MŻM. Do rąk czytelników trafi książka „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (w trakcie spotkania w sprzedaży w promocyjnej cenie) napisana przez pracownika płockiego muzeum, Rafała Kowalskiego. Pisaliśmy już o niej, szczególnie w kontekście wykorzystania jej przy powstaniu spektaklu teatralnego „Czarne czereśnie” (wrócił już na teatralny afisz). Przypomnijmy, że to zbiór 30 opowieści w formie wywiadów czy reportaży, także takich napisanych w pierwszej osobie. Jej bohaterami są ludzie już wiekowi, ci, którzy przeżyli piekło na ziemi, teraz często rozsiani po świecie. Zgodzili się, aby raz jeszcze powrócić pamięcią do wydarzeń z okresu II wojny światowej i tego, co wydarzyło się później i najczęściej nie okazywało się łatwym powrotem do normalnego życia. Spotkanie z Rafałem Kowalskim poprowadzi Renata Kraszewska (początek o godzinie 18.00). Warto wspomnieć, że w wakacje gościliśmy w Płocku Jakuba Gutermana, który ukrywał się w wielu miejscach na Mazowszu w czasie wojny. Jego wizyta miała związek z produkcją filmu pt. „Miejsca mojego dzieciństwa”. Premiera odbędzie się zapewne w przyszłym roku. Kilka lat temu Portal Płock przeprowadził z nim wywiad.

[ZT]3801[/ZT]

Trzeci i czwarty dzień wypełni dla równowagi muzyka. Na początek, 3 września o godzinie 20.00 powrócą elektroniczne dźwięki opatrzone wizualizacjami. Na projekt „Elektronika po żydowsku” zapraszają płocczanie, Jakub „Delaplaya” Sawicki i Wojciech „Akaone” Czarnomski. Każdy występ potrwa godzinę. Oprawą wizualną zajmie się Inez Zapora. A już 4 września zupełnie zmieni się styl rozbrzmiewający w starych murach byłej bożnicy. Elektronikę zastąpi muzyka rockowa, folk, jazz, a nawet tango. Niektórzy mogą kojarzyć trio Ödemarken z zeszłorocznego, świetnego zresztą, występu przy Wieży Ciśnień. Zespół współtworzy grający na kontrabasie Bartek Traczykowski, płocczanin mieszkający w szwedzkim Malmö. Oprócz niego kapelę tworzą Thomas Augustsson (gitara elektryczna) i Thomas Karlsson (perkusja). Początek o godzinie 17.00

Na zakończenie 4. Płockich Dni Żydowskich można zarezerwować sobie czas na kolejne spotkanie (godzina 18.00) z cyklu „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba” o Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady. Gośćmi będą Wojciech i Andrzej Celińscy, a bohaterką ich matka Zofia z Lipskich Celińska. - Zaplanowaliśmy spotkanie z jedną z osób nagrodzonych dyplomem oraz tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, która powtarzała „tak po prostu trzeba było postąpić” – mówiła Barbara Rydzewska. - Powiedziała nam „możecie na mnie liczyć”, jednak los płata figle. Zmarła, dlatego jej synowie postarają się godnie ją zastąpić piątego września.

Zofia Celińska w trakcie II wojny światowej przyczyniła się m.in. do uratowania Zofii Lewinówny, która po wojnie wraz z Władysławem Bartoszewskim stworzyła książkę „Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939 – 1945”. Na wszystkie wydarzenia w MŻM wstęp jest bezpłatny.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE