Reklama

Od tej jak za PRL-u do tej wymarzonej? POKiS z kasą na siedzibę

Opublikowano:
Autor:

Od tej jak za PRL-u do tej wymarzonej? POKiS z kasą na siedzibę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Niczym w PRL-u, na stolach oranżady, syfon, papieros w popielniczce, a na stoliku bało-czerwone goździki i rozłożona Trybuna Ludu. Jakby lada moment miało rozpocząć się zebranie KC PZPR, tymczasem na tę chwilę długo czekali pracownicy Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Zyskała także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Wszystko za sprawą unijnego dofinansowania.

Niczym w PRL-u, na stolach oranżady, syfon, papieros w popielniczce, a na stoliku bało-czerwone goździki i rozłożona Trybuna Ludu. Jakby lada moment miało rozpocząć się zebranie KC PZPR, tymczasem na tę chwilę długo czekali pracownicy Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Zyskała także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Wszystko za sprawą unijnego dofinansowania. 

W piątek w byłym gimnazjum przy Jakubowskiego znów zabrzmiał szkolny dzwonek. Więcej już nie będzie potrzebny, budynek za około rok zyska nową funkcję za sprawą umieszczenia w nim, oczywiście po stosownej adaptacji, siedziby Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Kasa z Unii ponownie okazała się dodatkową kroplówką dla budżetu, 7 kwietnia stosowną umowę podpisał marszałek Adam Struzik i prezydent Andrzej Nowakowski. To również ważny dzień dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która ubiegała się o unijne dofinansowanie do nowego systemu oprogramowania i uruchomienia platformy usług elektronicznych. Mówiąc prościej, powstanie taki elektroniczny dziekanat przydatny zarówno żakom, jak i samym wykładowcom.

Trudna ścieżka...

Przypomnijmy, że wstępne plany były jednak inne na budynek przy Jakubowskiego, miał się w nim rozgościć Młodzieżowy Dom Kultury. Ostatecznie to MDK zostanie przy Tumskiej i z czasem zapewne przejmie obecne pomieszczenia POKiS-u, do czego nawiązał prezydent w trakcie podpisania umowy na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Początkowo POKiS miał wręcz pozostać przy Tumskiej, zmieniłby się tylko numer budynku w adresie. Z tych planów również nic nie wyszło. Teraz jednak przeprowadzka wreszcie stała się bardziej realna, odzwierciedlona w podpisanej umowie. Zgodnie z szacunkami potrzebna będzie spora kwota, 4,3 mln zł.

- Wierzę, że dzięki pieniądzom miasta i dotacji z Unii w wysokości 2,8 mln zł powstanie w tym budynku znakomita siedziba dla POKiS-u, która stanie się miejscem kulturotwórczym, umożliwiającym organizację wielu wydarzeń i realizację zainteresowań – mówił marszałek Adam Struzik przedstawiony na kartce jako... lekarz medycyny.

Prezydent (na kartce dopisano mu magister) przyznał, że pracownicy POKiS-u musieli dość długo poczekać na tę chwilę:

- Życzyłbym sobie nawet co tydzień takich konferencji. Za chwilę ruszą procedury przetargowe, aby w końcu powstała ta wymarzona, na miarę XXI weku, siedziba dla POKiS-u. Wszystko odbywa się w takiej PRL-owskiej tonacji, żebyśmy pamiętali, jak te pomieszczenia wyglądały jeszcze przed remontem.

Internetowy dziekanat

Do końca grudnia 2019 roku w PWSZ zaplanowano powstanie, następnie wdrażanie nowego systemu oprogramowania EDU, modernizację systemu serwerowego i uruchomienie platformy elektronicznej.

- Poza pracownikami, mamy do obsłużenia ponad 2 tys. studentów – wyjaśniał rektor uczelni, Maciej Słodki.

Już nie trzeba będzie ustawiać się za każdym razem w kolejce do dziekanatu. Powstanie odpowiednik dziekanatu w internecie dedykowany studentom i wykładowcom. Zarówno przyszły, jak i obecny student załatwi swoje sprawy korzystając z komputera albo z urządzenia mobilnego z dostępem do internetu, co ułatwi m.in. rekrutację kandydatów albo poznanie wyników z kolokwium. Ponadto system będzie zintegrowany z systemem bankowym oraz z systemem antyplagiatowym. - Wszystko ma być scentralizowane – dodawał rektor. - Dla nas to kolejny krok ku upragnionej akademii.

PWSZ potrzebował kwoty 1,7 mln zł, z Unii otrzymali na ten cel 1,4 mln zł, wkład własny wyniesie 359 tys. zł. Znalazła się także chwila na wspomnienia, ponieważ Maciej Słodki zaczynał swoją edukację w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 4 przy Jakubowskiego. - Mam do tego miejsca sentyment. Prawie nic tu się nie zmieniło – śmiał się.

Przeprowadzka także Kina za Rogiem

Adaptacja przyszłej siedziby dla POKiS-u powinna skończyć się do końca czerwca 2018 roku.

- Przetarg ogłosimy zapewne w drugiej połowie kwietnia – uzupełniał wcześniejsze informacje wiceprezydent Jacek Terebus. - Przebudowa będzie od piwnic aż po dach, zaplanowaliśmy termomodernizację. Pewnie zostaną te same okna, zostały już wymienione. Część boiska wykorzystamy na parking.

Dyrektor POKiS-u Radosław Malinowski przyznał, że warunki przy Tumskiej są po prostu słabe. Chciałby, aby docelowo w budynku przy Jakubowskiego znalazły dla siebie miejsce płockie zespołu muzyczne, w tym Big Band, chór Vox Singers czy też Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, które obecnie korzystają z wynajętych siedzib, ponieważ to kolejny mankament lokalizacji w centrum, zrobiło się tam dla wszystkich stanowczo zbyt ciasno. W nowym budynku wszystko będzie opierało się na pogodzeniu harmonogramu prób. Dyrektor liczy, że prace budowlane, kiedy już uda się wyłonić wykonawcę, ruszą na początku wakacji (a może jeszcze w czerwcu).

Na koniec zorganizowano spacer po piwnicach. Właśnie tam znajdzie się sala dla Kina za Rogiem, będą sale prób zespołów muzycznych, a oprócz tego archiwa, magazyny, pracownia montażu filmu i strefa wypoczynku w kawiarence (teraz jest tam... siłownia). Do szatni, garderób, i sali widowiskowej dostaniemy się bez konieczności wchodzenia po schodach, będą na parterze. Obecna sala gimnastyczna zamieni się w miejsce na koncerty z nowym sprzętem nagłośnieniowym, ale raczej na takie imprezy bez miejsc siedzących. Z kolei na górnym piętrze przewidziano m.in. sale prób wokalnych, studio nagrań, pracownie plastyczną i fotograficzną, a także galerię na przyszłe wystawy. Sala baletowa z zapleczem, sala prób wokalnych, sala dydaktyczna i kolejne garderoby znajdą się na drugim piętrze. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna pozostanie w byłej szkole. A przed budynkiem na elewacji pojawi się duże logo POKiS-u.. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE