Reklama

Muzeum Żydów Mazowieckich podpisuje umowę z Polin

Opublikowano:
Autor:

Muzeum Żydów Mazowieckich podpisuje umowę z Polin - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kojarzycie wielkie, nowoczesne muzeum na warszawskim Muranowie, dla którego projekt wybierano w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego? W poniedziałek dyrektor Muzeum Mazowieckiego poinformował, że Muzeum Żydów Mazowieckich podpisze porozumienie z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Już wiadomo, na czym dokładnie będzie polegała współpraca.

Kojarzycie wielkie, nowoczesne muzeum na warszawskim Muranowie, dla którego projekt wybierano w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego? W poniedziałek dyrektor Muzeum Mazowieckiego poinformował, że Muzeum Żydów Mazowieckich podpisze porozumienie z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Już wiadomo, na czym dokładnie będzie polegała współpraca. 

Na początek 4. Płockich Dni Żydowskich zaplanowano wystawę  „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów od Zagłady”. Wystawa jest rezultatem współpracy płockiej placówki i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w partnerstwie z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jak poinformował dyrektor Muzeum Mazowieckiego, Leonard Sobieraj na poniedziałkowej konferencji prasowej, w najbliższy czwartek, 1 września dojdzie do podpisania umowy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tekst porozumienia już przygotowano. Zakłada trzy płaszczyzny współpracy.

- Pierwszy odnosi się do koncepcji turystycznej, to głównie propozycja dla turystów z Izraela – przedstawiał pomysł dyrektor. - Dotychczas wizytę w naszym kraju kończyli w Oświęcimiu, jechali także do Warszawy. A my chcemy wyciągnąć ich jeszcze dalej, do Płońska, miejsca urodzenia Dawida Ben Guriona, oraz do naszego miasta. Porozumienie zakłada pomoc i współpracę przy zbieraniu pamiątek o Żydach na Mazowszu i dokumentowanie ich dalszych losów. Ustaliliśmy wspólną organizację seminariów, konferencji, gier miejskich, projektów edukacyjnych i połączenie siły przy organizacji takich wydarzeń, jak nasze Płockie Dni Żydowskie.

Muzeum życia

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin powstało jako pierwsza w Polsce instytucja kultury tworzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawę i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Strona publiczna sfinansowała budowę nowoczesnego budynku muzeum oraz pokrywa większość bieżącego budżetu. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada za stworzenie wystawy głównej i zasila bieżący budżet, z którego jest finansowana działalność muzeum.  Środki przeznaczane na te cele zawdzięcza hojności darczyńców z Polski i zagranicy, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Muzeum powstało na Muranowie, gdzie przed wojną mieszkało najwięcej Żydów, natomiast w czasie wojny dzielnicę przekształcono w getto. Na ogół wspomina się o tym, jak ginęli Żydzi. W przypadku Polin było odmienne założenie, nazwano je „muzeum życia”. Zwiedzający mają poznać historię społeczności żydowskiej, w jaki sposób Polska stała się dla nich domem. Nazwę zaczerpnięto ze starej legendy o średniowiecznych Żydach, którzy uciekali przed prześladowaniami w Europie Zachodniej. Wędrowali na wschód, aż dotarli do Polski. Wtedy ptaki w lasach do nich zaświergotały „Po-lin! Po-lin!”. Wędrowcy sądzili, że ptaki w ten sposób dają im znać, aby tu już zostali.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE