Reklama

Folklor rodem z Afryki już niebawem w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Folklor rodem z Afryki już niebawem w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Niecałe dwa miesiące zostały do VII edycji Vistula Folk Festival. Kilka tygodni temu Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zapowiedział pierwszych wykonawców – grupę Siverski Kleinody z Ukrainy. Dziś organizatorzy przedstawiają kolejny zespół, który w dniach 21-26 sierpnia kilkakrotnie wystąpi na scenach płockiego festiwalu.

Niecałe dwa miesiące zostały do VII edycji Vistula Folk Festival. Kilka tygodni temu Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zapowiedział pierwszych wykonawców – grupę Siverski Kleinody z Ukrainy. Teraz organizatorzy przedstawiają kolejny zespół, który w dniach 21-26 sierpnia kilkakrotnie wystąpi na scenach płockiego festiwalu. 

Południowoafrykański folklorystyczny zespół pieśni i tańca Ama-Zebra został założony w roku pierwszych wolnych wyborów w RPA - 1994. Grupa jest członkiem Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Festiwali Tradycyjnych (SATFA), Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) oraz Federacji Międzynarodowych Festiwali Tańca (FIDAF). Trzydziestu wszechstronnie utalentowanych wykonawców w większości pochodzi z regionu Durbanu w królestwie Kwa-Zulu Natal.

Główną ideą grupy jest zapewnienie odbiorcom unikalnego doświadczenia kulturowego połączonego z nauką szacunku do różnorodnych wartości etnicznych. Żywe spektakle w wykonaniu Ama-Zebra to dynamiczny kalejdoskop tradycji południowoafrykańskich. Elementem charakterystycznym występów grupy są energiczne, tradycyjne sekwencje taneczne wspierane pulsacyjnym akompaniamentem afrykańskich bębnów Nguni. Połączenie tak egzotycznych elementów jak język isiZulu, tradycyjne afrykańskie tańce i śpiew, zachwyca publiczność na całym świecie. Zespół koncertował do tej pory m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Chorwacji, we Włoszech, ale także w Wielkiej Brytanii, USA czy w Tajwanie.

Folklorystyczny zespół taneczny Ama-Zebra dwukrotnie występował dla Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II oraz trzykrotnie dla prezydenta RPA Nelsona Mandeli. Przygotowane przez grupę widowiska można było zobaczyć również m.in. podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 roku w RPA czy Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2002 roku. W 2017 roku grupa doszła do finału południowoafrykańskiej wersji programu „Mam Talent”.
Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Płocku. Bilety na uroczysty koncert galowy, który będzie miał miejsce 25 sierpnia w amfiteatrze, w cenie 10 zł można kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl. Więcej informacji na stronie www.vistulaff.pl.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE