Reklama

Reklama

Co powiedział światowej sławy muzyk po koncercie w katedrze?

Opublikowano: pt, 11 lis 2016 11:53
Autor:

Co powiedział światowej sławy muzyk po koncercie w katedrze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Kilkaset osób wysłuchało wykonywanego po raz pierwszy koncertu ze śpiewami, które prawdopodobnie wykonano 1050 lat temu podczas chrztu Mieszka I. Marcel Péres jest urzeczony płocką katedrą. - Akustyka jest tu wprost olśniewająca - powiedział nam po koncercie.

Reklama

Kilkaset osób wysłuchało wykonywanego po raz pierwszy koncertu ze śpiewami, które prawdopodobnie wykonano 1050 lat temu podczas chrztu Mieszka I. Marcel Pérès jest urzeczony płocką katedrą. - Akustyka jest tu wprost olśniewająca - powiedział nam po koncercie.

To było bardzo ważne wydarzenie muzyczne - nie tylko ze względu na osobę światowej sławy kantora Marcela Pérèsa, który pierwszy raz wykonał utwory oparte na polskich źródłach średniowiecznych, ale i sam temat - pieśni, których słuchał podczas własnej liturgii chrzcielnej pierwszy władca Polski i jego dwór. Jak już pisaliśmy, rekonstrukcja śpiewów była możliwa dzięki niespodziewanemu, bo zupełnie przypadkowemu odkryciu w sandomierskiej bibliotece. 
[ZT]13508[/ZT]

Marcel Pérès, który występował w katedrach i świątyniach całego świata, jest urzeczony płocką bazyliką. Nie tylko pod względem muzycznym.

- Akustyka jest olśniewająca, ale płocka katedra ma również niepowtarzalny nastrój - mówił nam znany muzykolog. - Czuć w niej modlitewną atmosferę, która była dla mnie bardzo inspirująca.

Po koncercie do gościa podchodzili płocczanie. Jeden z nich przyniósł kilka płyt założonego przez Pérèsa Ensemble Organum z prośbą o autograf. Okazało się, że pełną dyskografię ma w domu - na tamtych płytach widnieją już podpisy artysty z jego wizyty w Płocku sprzed 12 lat.

W czwartkowy wieczór w katedrze śpiewacy z zespołów: Jerycho oraz Bractwo Różanego Wianka wykonali skrót pradawnych pieśni Wielkiej Soboty, bo właśnie w Wigilię Paschalną przed wiekami chrzczono nowych członków Kościoła. Skrót był konieczny, gdyż jak oceniają badacze, w czasach Piastów cała liturgia mogła trwać nawet cztery - pięć godzin. W średniowiecznych murach blisko 900-letniej płockiej katedry zabrzmiały m.in. pieśni związane z obrzędem poświęcenia ognia, wielkosobotnie czytania i kantyki, Litania do Wszystkich Świętych, a także pieśni związane bezpośrednio z liturgią chrzcielną oraz następnie części stałe mszy Wielkiej Soboty. Śpiewacy wykonali również pieśni o ślepcu (według legendy, Mieszko I odzyskał wzrok dopiero po chrzcie), zaczerpnięte z XV-wiecznych płockich antyfonarzy. Na koniec zaśpiewano antyfonę „Quasi modo geniti infantes” śpiewaną podczas mszy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, gdy dokonywano obrzędu zdjęcia przez nowo ochrzczonych białych szat, które nosili przez cały tydzień.

Zobaczcie zdjęcia Tomasza Miecznika z koncertu w katedrze

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.