reklama
reklama

Rozpoczęła się kampania wyborcza. Wszystko, co musicie wiedzieć o zbliżających się wyborach parlamentarnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. red.

Rozpoczęła się kampania wyborcza. Wszystko, co musicie wiedzieć o zbliżających się wyborach parlamentarnych - Zdjęcie główne

Posłów i senatorów na kolejną kadencję wybierzemy w niedzielę, 15 października. | foto arch. red.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory do Sejmu i SenatuWybory parlamentarne odbędą się 15 października – poinformował prezydent Andrzej Duda. Polacy na czteroletnią kadencję wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Co warto wiedzieć już teraz?
reklama

Po oficjalnym ogłoszeniu przez prezydenta daty wyborów w Polsce formalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. Poznaliśmy również kalendarz wyborczy, w którym podano istotne – także dla głosujących – daty. 

Wybory parlamentarne 2023. Ważne daty 

Wybory odbędą się  w niedzielę, 15 października. Głos będzie można oddać w godzinach od 7 do 21. Kampania wyborcza zakończy się 13 października, o godzinie 24.00. Od tego czasu kandydaci nie będą mogli spotykać się z mieszkańcami, prowadzić agitacji politycznych, ani też rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Najpóźniej do 28 sierpnia trzeba zgłosić utworzenie komitetu wyborczego do Państwowej Komisji Wyborczej. Od dnia zarejestrowania będzie można zacząć  zbierać podpisy pod listami kandydatów.

reklama

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu – 30 lat. Kandydatów mogą zgłaszać zarówno partie polityczne, jak i wyborcy. Nie można jednocześnie kandydować do Sejmu i Senatu.

Termin zgłaszania list kandydatów na parlamentarzystów upłynie 6 września o godz. 16.  Do 15 września do publicznej wiadomości podane zostaną  informacje o granicach obwodów oraz siedzibach obwodowych komisji. Na powołanie obwodowych komisji wyborczych jest czas do 25 września.

PKW: Aby zagłosować, trzeba spełnić określone warunki 

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, kto może oddać głos w najbliższych wyborach. Są to obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i nie zostali pozbawieni praw publicznych, nie zostali ubezwłasnowolnieni, ani też nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

reklama

Wyborca jest ujmowany spisie wyborców. Można być ujętym tylko w jednym spisie. Spisy wyborców sporządzają urzędy gmin

– wyjaśnia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. 

– W spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania zostanie ujęty wyborca, który jest zameldowany na pobyt stały na obszarze danej gminy, został ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania, oraz osoby nigdzie niezamieszkałe, ale stale przebywające na obszarze gminy, ujęte na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze tej gminy

– dodaje przewodniczący PKW. 

reklama

Wyjeżdżasz i nie chcesz stracić szansy na oddanie głosu? Poznaj wyborcze kalendarium 

Osoby czasowo przebywający poza miejscem stałego zameldowania i zamieszkania oraz nieujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania mogą wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli złożą wniosek o zmianę miejsca głosowania. Mają na to czas od 1 września 2023 r. do dnia 12 października 2023 r.  Podpisany wniosek należy złożyć do gminy, na której terenie będziemy głosować. Można go również złożyć online, jednak wówczas musimy go podpisać podpisem kwalifikowanym. 

Te same zasady obowiązują wyborców, którzy na stałe zamieszkały za granicą, ale 15 października będą przebywali w Polsce (wniosek składamy do gminy, w której będziemy głosować). Wyborca stale zamieszkały za granicą może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju. Nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego.

PKW informuje, że wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania, utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddzelow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama