Reklama

ZUS wprowadza ułatwienia dla osób w kwarantannie

Opublikowano:
Autor:

ZUS wprowadza ułatwienia dla osób w kwarantannie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby skierowane na kwarantannę, którym przysługuje świadczenie ZUS, nie muszą już sami dostarczać decyzji sanepidu. ZUS ma sam pozyskać te dane.

Osoby skierowane na kwarantannę, którym przysługuje świadczenie ZUS, nie muszą już sami dostarczać decyzji sanepidu. ZUS ma sam pozyskać te dane. 

Kwarantanna praktycznie równa się przejściu na zasiłek - chorobowy lub opiekuńczy. Dotychczas takie osoby musiały dostarczać decyzję sanepidu do placówek Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Teraz ma się to zmienić. 

Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek” - wyjaśnia profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS przypomina, że osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. 

Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS - tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. - Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE