Reklama

ZUS: wniosek o odroczenie płatności jest uproszczony

Opublikowano:
Autor:

ZUS: wniosek o odroczenie płatności jest uproszczony  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy pojawiła się pierwotna wersja wniosku o odroczeni składek ZUS dla przedsiębiorców, zawrzało. Druk był wielostronicowy i wymagał podania wielu danych. ZUS poinformował o jego uproszczeniu.

Kiedy pojawiła się pierwotna wersja wniosku o odroczeni składek ZUS dla przedsiębiorców, zawrzało. Druk był wielostronicowy i wymagał podania wielu danych.  ZUS poinformował o jego uproszczeniu. 

Już nie kilka, a jedna strona. Zakład Ubezpieczeń Społecznych czekał w tej sprawie też na zgodę Komisji Europejskiej. 

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Wniosek przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorców, bez znaczenia jaką księgowość prowadzą. Teraz wystarczy podać podstawowe dane, jak numery NIP czy REGON. 

- Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia Uścińska. 

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda zapowiedział umorzenie składek dla mikro i małych przedsiębiorców.

Tak wygląda uproszczony wniosek:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE