Reklama

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Wykrył nieprawidłowości

Opublikowano:
Autor:

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Wykrył nieprawidłowości - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaka jest skala nieprawidłowości dotycząca wykorzystania zwolnienia lekarskiego? Płocki oddział ZUS sprawdzał nie tylko wspomniane wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w pierwszym półroczu 2017 roku. Pod lupą znalazły się także lekarskie diagnozy.

Jaka jest skala nieprawidłowości dotycząca wykorzystania zwolnienia lekarskiego? Płocki oddział ZUS sprawdzał nie tylko wspomniane wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w pierwszym półroczu 2017 roku. Pod lupą znalazły się także lekarskie diagnozy.

Według danych płockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wszyscy pracownicy okazali się nieskazitelnie uczciwi. Kontrole w pierwszym półroczu 2017 roku ujawniły pewne nieprawidłowości.

- Okazuje się, że na 1875 osób, które sprawdzono w kontekście właściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, 78 nie stosowało się do zaleceń lekarskich – twierdzi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Takim zaleceniem może być np. konieczność leżenia w łóżku, a zdarzały się sytuacje, w których kontrolerzy ZUS zastawali chorego przy pracy u innego pracodawcy lub przy remoncie mieszkania. Tego typu nieprawidłowości powodowały cofnięcie zasiłków, co w skali półrocza dało ponad 147 tys. zł. oszczędności.

Sprawdzono również, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Badanie chorego przeprowadzali lekarze orzecznicy ZUS. - W I półroczu płocki oddział na około 5 tys. kontrolowanych zwolnień lekarskich wydał 217 decyzji, które cofnęły zasiłki na kwotę prawie 75 tys. zł – informuje Olewiński. - Kontrole ograniczyły absencję z prawem do zasiłku o 1162 dni. Jeżeli badanie wykazało nieprawidłowość zwolnienia, to wypłata zasiłku została wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawiał się do pracy.

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2017 r. wyniosła w całej Polsce 98,4 mln zł. Pieniądze wróciły do funduszu chorobowego i posłużą przyszłym wypłatom. Z kolei na Mazowszu w wyniku kontroli zwolnień lekarskich oszczędności osiągnęły kwotę 700 tys. zł, natomiast w wyniku kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy cofnięto zasiłki na kwotę ponad 440 tys. zł.

Nie są to jednak jedyne przypadki ograniczania wysokości świadczeń. Przepisy prawne nakładają na Zakład Ubezpieczeń Społecznych także obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w I półroczu obniżono w Polsce wypłaty o 89,3 mln zł dla 104,7 tys. osób i ta suma stanowi właśnie zdecydowaną większość oszczędności funduszu. Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego, jak tłumaczy rzecznik prasowy, jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego swojemu pracodawcy. Do obniżenia kwoty dochodzi w przypadku, jeśli płatnik nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w pierwszym półroczu 2017 r. 35,9 tys. osób na łączną kwotę ponad 2,2 mln zł.

Dlaczego ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie? Na to pytanie odpowiada Piotr Olewiński: - Pieniądze, z których finansowane są świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, znajdują się w tzw. Funduszu Chorobowym. Regularnie co miesiąc ubezpieczeni zasilają go swoimi składkami. Wpłacający powinni mieć pewność, że świadczenia z Funduszu, na które wszyscy się składają, wypłacane są osobom, które faktycznie mają do nich prawo. Nie brakuje bowiem osób, które z Funduszu Chorobowego próbuje sobie zrobić źródło łatwego zarobku. Warto zatem przypomnieć, że zasiłek chorobowy to rekompensata za utracone z powodu choroby dochody a nie sposób na ich osiąganie. ZUS kontroluje więc zwolnienia, aby dopilnować właściwego wykorzystania środków publicznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE